ოლოლო ლათინებს

   ქართული რაგბის ისტორიის სერიალურ თხრობაში ვუწიეთ 2006 წელს, რომელშიც პორტუგალიის ჯობნით მეორედაც გავედით მსოფლიო თასზე; მოვიხილეთ იაპონია და ვუმასპინძლეთ ბარბაროსებს; ჭაბუკები ელიტაში ვერ დაბრუნდნენ; დაგვეშალა ლიგის ნაკრები და შვიდკაცამაც მხოლოდ ევროპაში იჩაუქა, მაგრამ შეიქმნა ქალთა გუნდი; გამოიცა ლექსიკონიანი, ფერად-ყდიანი წესები; შინ კი "ლოკომოტივმა" ზედიზედ მეორედ, წაუგებლად გალია თასიცა და პირველობაც.

ბორჯღალოსნებს (მწ მალხაზ ჭეიშვილი, პაატა ნარიმანაშვილი, დავით ჩავლეიშვილი) "ერთა თასის" ხუთი მატჩიდან მხოლოდ ორი უწევდათ შინ, და სტრატეგიულ მოსაზრებათა გამო, ორი წლის ჯამში მეორე ადგილის დაჭერა ერჩიათ, რადგან ამით მსოფლიო თასის შესარჩევში სამი საფუძვლიანი შანსი ეძლეოდათ ერთი, ვითომც მყის მომგებიანის, სინამდვილეში კი ძაან სარისკოს, საპრისპიროდ.

პირველი, რუსეთთან ჯახისთვის უფროსობამ თითქმის ოპტიმალური რაზმი შეკრიბა. 22 კაცში 20 ლეგიონერი და ორიც შინაური მოხვდა. ნაკრების შექმნიდან 75-ე მატჩს ვმართავდით და მუჟიკებს მეათედ ვერკინებოდით. ყინავდა, მაგრამ ავარიის მომიზეზებით გაზი კი გადაგვიკეტა ჩრდილოელმა მეზობელმა, რამაც ბიჭები და ფანობა ერთობ გაახელა.

"ორ-წლიანი საკლუბო კატორღიდან" დაგვიბრუნდნენ ბებრები, 31 წლის პალიკო ჯიმშელაძე და 33 წლის გია ლაბაძე, ჯერაც ოდენ 26 წლის ვეტერანი მახო ურჯუკაშვილი კი 13 ნომრად გავამწესეთ. ახალმა ბურმა გურუმ, ბლიკის ხრუნვალდმა რუსები ზეგანზე წაასხა და 35 გრადუს სიცხეში ავარჯიშა, ხოლო ჩვენ თოვლ-გადახვეტილ მოედანზე, მოქუფრული ცის ქვეშ, სუსხიან ნიავში ბრწყინვალედ ვირაგბეთ და ჯერ-არნახული სხვაობით მოვსრეთ ძველი მეტოქე.

რუსულს დავშორდით

რუსეთი მეექვსედ გვეწვია. გავიმარჯვეთ სულ მერვედ, ზედიზედ მეხუთედ, სტუმართა კაპიტანმა სლავა გრაჩოვმა კი მერვე მარცხი იგემა. "ოლიმპმა" დაწერა, "რაც დრო გადის, ევროპის წყალობით ქართული რაგბი სულ უფრო შორდება რუსულს. სლავებს ჯიგარი აკლიათ და მეტწილად უაზროდ, განდაგან დააქანებენ ბურთს, მაშინ როცა ჩვენები ხაზის გაჭრას ცდილობენ და კონტაქტში აკეთებენ პასსო"

"ფიზიკურად ისინი თითქოს უფრო აშოლტილები და სპორტულები ჩანან, მაგრამ ერთი-ერთზე ჯახამდე რომ მივა საქმე, კავკასიელი ერევა სლავს. დავუმატოთ ამას ჩვენების საზრიანობა, უკეთესი ტექნიკა, ბურთაობის ნიჭი და აღარ გაგვიკვირდება, რომ რუსეთს ყოველ ჯერზე უფრო მეტით ვამარცხებთ. თამაში შერკინებით მოვიგეთ. მოედანი დამბალი კი იყო, მაგრამ ფეხოსნობაზე არ გადავსულვართ და ოვალიც ხელდახელ ისე ვაგოგმანეთ, რომ მაყურებელს გაეხარაო"

შევიტანეთ ექვსი ლელო: პირველი მოლით, ორი 5-მეტრა შერკინებით, თითო ჩაჭრითა და თერნოვერით, ყველაზე ეშხიანი კი იყო მეორე, რომელზეც მახომ გამოაქცუნა რუსთა მიერ მოგერიებული, ფორვარდებმა - აქვსენტ გიორგაძემ, გოდერძი შველიძემ, მამუკა გორგოძემ, ბესო უდესიანმა ატარეს ოვალი, პალიკომ კი აქვსენტს მეორედაც დააკვრევინა, ბოჭვაზე მიწიდან აიღო და ლელოში გადადო.

მიტუმ მეხუთედაც

რუმინეთს ირბ-ის მსუყე გრანტმა ხომ არგო და შინაც პრაგმატულად გვერაგბა, ჩვენ კი გენჩას ტყე-პარკის თოვლით ალაფებულ მოედანზე ხელდახელ ბურთაობა და ჭიდილი გავაჩაღეთ და ფეხით თამაშიც ერთიანად ამოვიღეთ არსენალიდან. ამით სტეჟართან არნახულად დიდი სხვაობით წავაგეთ, ლიდერობა დავკარგეთ და ანთიმოზ ივერიელის თასიც კარპატებში დავტოვეთ.

მასპინძლებმა ასპარეზი ბოლომდე არ გაწმინდეს და ნახერხით დახაზეს. თამაშის დროს ციოდა და ბარდნიდა. გვაკლდა გორგოძე, ვისაც კლუბში წითელი ბარათი მიეღო, ტრიბუნალის გადადების შემდეგ კი ვარჯიშზე დაშავებულიყო. სტეჟარის ფრანგმა მოძღვრებმა ჭაბუკთა ნაკრებში გამოზრდილი ოთხი ბეკი (დუმიტრაში ფერკუ გალი დიმოფტე) გამოგვიყვანეს, მატჩის გმირი კი ამჯერადაც 9 ნომერი პეტრე მიტუ იყო, ვინც მეხუთედ გვეთამაშა და მეხუთედვე მოგვიგო.

რუმინეთი მალევე დაწინაურდა, შესვენების წინ კი მაგრად დაუდგა ზურგ-ქარით ფრთებ-შესხმულ ბორჯღალოსნებს. კარპატელთა წითელ ზოლთან ზედიზედ გვერგო ჯარიმა, მაგრამ უელსელმა რეფმა პროფ-ფოლისთვის არავინ გაასინბინა. ანგარიშის გათანაბრება ვიუკადრისეთ და 8-წუთა ალყის დროს კიდეზე ლელოც თითქოს დავდეთ, მაგრამ მსაჯმა არ ჩაგვითვალა, ბურთის იქეთა ფრთისკენ ჩათამაშების შემდეგ კი ბლოკისთვის აქეთ დაგვაჯარიმა.

შევარდენი რაგბს!

მიტუსაც ეგ უნდოდა: არეულობით ისარგებლა და თამაში ჩვენს ლელოსთან ფეხით გადმოიტანა, იქ კი სტეჟარმა სანიმუშო მოლი ააგორა. მეორე ტაიმის დასაწყისში რუმინეთმა ნაცადი მეთოდით, ოვალის შეგორებითა და ზედ დახტომით დაგვალელოვა. აქედან ათ წუთში, თერნოვერზე, მიტუმ ალმისკენ დაგვირტყა. ჩვენმა უკანა ბეკებმა ერთმანეთს ვერ გაუგეს, იმათ კი მოგერიებაზეც დაგვიფარეს, რითაც მატჩის ბედი გადაწყდა.

მარცხმა შეგვაფუცხუნა: შემდეგსავე მატჩში, ეროვნულზე, სამი წლის ვალი ერთბაშად, 40:0 გავუსტუმრეთ ლათინური ლობის მიერ ნალოლიავებ პორტუგალიას, ვინც "ერთა თასის" მოქმედი, ოღონდაც უკვე ორი წლის წინდელი ჩემპიონი იყო. ლობუშს რამდენიმე დაშავებული აკლდა და რესურსის სიმწირის გამო, თავდაღმართშიც მიექანებოდა, ჩვენ კი გორგოძე ხომ დაგვიბრუნდა და ნორჩმა თემურ სოხაძემაც გაგვიმართლა 15 ნომრად.

ნაკრები მოემზადა კეთილ-მოწყობილ "შევარდენზე, რომელიც ხელისუფლებამ რაგბის კავშირს "საკუთრებაში" გადმოცა. ლუზიტანებს წინა სამ შეყრაზე უფრო იმად ვეძლიეთ, რომ მსაჯებს გადამწყვეტ მომენტებში მათთვის ურცხვად შეეშველებინათ სასტვენი, ამჯერად კი თამაშს ფრანგი გაუძღვა და სამართალი თავიდანვე გააჩინა. ამით სტუმრებმა ბოჭვაზე ვეღარ შეგვინელეს ბურთი და მაყურებელმა გემრიელი, შემტევი რაგბი დაიგემოვნა.

ხელის კვრით იფრინა

"პორტუგალია დავჩაგრეთ შერკინებაში, რის გამოც ისინი იერიშს უკან დახევისას იწყებდნენ. თითო-ოროლა გამონაკლისის გარდა, მეტოქეს პირისპირ ჯახებშიც ძაან ვჯობდით და ბოჭვის არეშიც უფრო გაწაფულად ვთამაშობდით, რაც იმაში აისახა, რომ ლობუშმა შეტევაში ბურთი ბლომად კარგა და ორი ლელო თერნოვერიდან გაუშვა. სულ გავიტანთ ხუთი, სტუმრები კი ერთადერთხელ, 7:0-ზე გაგვისხლტნენ, მაგრამ ჩვენმა მდევრებმა იქვე იყოჩაღეს.

პირველ ლელოზე სოხაძემ გაჭრა ხაზი და ირაკლი მაჩხანელი გააქცუნა. მეორე შევიტანეთ მოლი. თუ წინა მსოფლიო თასის შემდეგ ბეკები 14 ლელოთი (88-74) უსწრებდნენ ფორვარდებს, ნალობუშევს წინ მორკინალები გაიჭრნენ 109-108. მატჩის საუკეთესო, ბოლოსწინა ლელოც ფორვარდის ანგარიშზეა: ბურთი ცხრა პასით 50 მეტრზე რომ ვათამაშეთ და ამდენივეთი წინაც წავიწიეთ, დევ-გმირმა გორგოძემ სამი მბოჭავი (გრენიუ პინტუ უვე) ხელის კვრით დაიფრინა.

აქედან მოყოლებული ვიდრე ოქტომბრამდე, საუკეთესო შემადგენლობა ვეღარაფრით შევკრიბეთ. ჩეხეთში შემდეგსავე შაბათს გვიწევდა ჩასვლა, მაგრამ მეტოქემ თოვლ-ყინვა მოიმიზეზა და ევროპულ აერ-ს თამაში ჩვენს უკითხავად გადაადებინა ივნისისთვის, რითაც რჟიჩანული ლაფის ზელვა აგვცდა. აპრილის ბოლოს ცხრა, მოუცლელი ლეგიონერის გარეშე, ოდესაში ჩავაკითხეთ უკვე გავარდნილ უკრაინას და თუმც ლელო არ გაგვიშვია, მეტოქე ბოლოსღა გავტეხეთ.

მახვშური კომპენსაცია

იქაურ კლუბში გია ჭუმბურიძის ხელქვეით ოთხი ჩვენებური (გიორგი ნიჟარაძე, ლაშა მალაღურაძე, გიორგი თოდრაძე, გიორგი გეგიძე) თამაშობდა, ნაკრების ბირთვი კი უფანტაზიოდ, მაგრამ ღონივრად მორაგბე ხარკოვის "ოლიმპიდან" იყო. შებმა უშეღავათო გამოვიდა. საწყის საათში მეტოქე შერკინებით რომ ვერ დავჩაგრეთ და დერეფანიც წავაგეთ, მეტწილად თავს ვიცავდით, მაგრამ ყველა შანსი კი გამოვიყენეთ და თავიდანვე დავწინაურდით.

დავდეთ ოთხი ლელო. პირველზე სოხაძემ ფეხით გადაუკიდა გიორგი შკინინს, ვინც სანაკრებო ანგარიში გახსნა. ბოლო ნახევარ საათში გაჩაღდა შეცვლები და ჩვენმა მარქაფამ მეტად ივარგა. მოგვიხდა 10 ნომრად ჯიმშელაძის გადაყვანაც. ბოლო სამი ლელო სოლოთა ჯერს, მოლსა და ჩაქცეულ შერკინებას მოყვა, ხახოლთა სასახელოდ კი უნდა ითქვას, რომ უკადრებელი არაფერი ჩაუდენიათ. სამაგიეროდ, მაისში სულ სხვაგვარად მოგვექცნენ სამურაითა გაწუწკებული შთამომავლები, რომელთაც ირბ-მა ჩვენს სამასპინძლოდ გრანტი გამოუყო.

იაპონიაში მინი, ორ-მატჩა ტურნე იმად დაგვინიშნეს, რომ შარშან ურუგვაიმ ვაკეში არ ჩამოგვაკითხა და გვარიანად გვაზარალა. მახვშებმა კომპენსაციად "ბარბაროსების" ვიზიტი და მსოფლიო თასზე ახალგაზრდების (21 წლამდე) მონაწილეობაც გამოიმეტეს, მაგრამ კაცები ორივე შეჯიბრში გამოხშირული რაზმით ჩაებნენ და მსოფლიოს უცნობილესმა წვეულმა კლუბმაც ისე-რა ვარსკვლავები შეკრიბა.

ოჰატას რეკორდი

ფულს განვკარგავთო და იაპონიამ პირობათა კარნახი დაგვიწყო - 25 მოთამაშის სია ტურნემდე კარგა ხნით ადრე გაგვაგზავნინა, მერე კი გამოკლებულები აღარ შეგვაცვლევინა. შვიდი დამწყები (მაჩხანელი ხამაშურიძე ი.გიორგაძე / შველიძე ა.გიორგაძე ზირაქაშვილი ურუშაძე) თავიდანვეც ვერ მიგვყავდა; ტურნეს დაწყებამდე გორგოძე კლუბმა დაგვიკავა, ხოლო ილია ზედგინიძე და გიორგი ჩხაიძე დაშავდნენ.

ამით ათი ფორვარდისა და 21 ნავარჯიშევის ამარა დავრჩით, რის გამოც ჯერაც 28 წლის მენეჯერი, ვასილ აბაშიძე ბოლო კეპის მითვლიდან ხუთი წლის თავზე მარქაფაში გადაეწერა. რაზმი მოსათელი მატჩის გუშინღა მოგროვდა კიოტოში და წვიმაში 14:0 გაუსწრო მასპინძელთა დუბლს, მაგრამ ბოლოსკენ დაიღალა, ერთი ქულით დამარცხდა და 9 ნომერი, ბიძინა სამხარაძეც დაგვემტვრა.

სამი დღის თავზე, ოსაკაში, ტესტზე 22 ნომერი აღარ გვყავდა. აზიური რაგბის ალამდარმა "მოყვავილე ალუბლებმა" არ დაგვზოგეს: მოლით თავიდანვე დაგვალელოვეს, ბოლო მეოთხედში კი სხვაობა 25 ქულამდეც გაზარდეს. მეტიც, 30 წლის გარემარბმა დაისუკე ოჰატამ ჰეთ-თრიკი შეასრულა, მსოფლიო რეკორდი (64 ლელო) მოუხსნა დიად ავსტრალიელ დევიდ ქემფიზს, ძღვნად ოქროსფერ-ზოლიანი კვართი და მილიონი იენი (9 100 დოლარი) მიიღო, ჩვენ კი ცნობარებში მოგვახვედრა.

რაგბის გაერო

"ბარბაროსები" 4 ივნისს რომ გვერაგბებოდნენ, ეგ 11 აპრილს გამოცხადდა. 24-კაცა სათბილისო რაზმი ვარსკვლავებმა 23 მაისს გამოაქვეყნეს. ჩვენს თემს ალალად ეიმედებოდა, რომ სპენსერი, მარშალი, როფი, ბერქი, კეფუ, კასტენიედი, მანი და იბანიესი მტკვრის პირად ჩამოვიდოდნენ, მაგრამ ირბ-მა ვაკურ შოუს დაამთხვია იოჰანესბერგის საქველმოქმედო მატჩი, რის გამოც ინგლისის პრემიერშიფის ნაღები სამხრეთ აფრიკას გაემგზავრნენ.

ვარსკვლავებს საკადრისად ვუმასპინძლეთ: მოვატარეთ კაფეები და ბარები, ბოტანიკური ბაღი, ლისისა და კუს ტბები, ჭრელი აბანო, მცხეთა, გუდაური და კახეთი. ვიზიტის სლოგანი - ბარბაროსები ღვინის ქვეყანაში - თვით მწურთნელმა ჭეიშვილმა მოიგონა, ნიაზ მამრიკიშვილმა კი ნაკრებს შინდისფერი კვართები ბოლოჯერაც შეუკერა და სამახსოვრო, სახელობითი ქუდიც გაამზადა პალიკოსთვის, ვინც შეიქნა პირველი 50-კეპოსანი ქართველი.

ჯიმშელაძემ სანიშანსვეტო მატჩში 15 ნომრად ითამაშა და ნაკრების მე-15 კაპიტნად ეკურთხა. ბარბაროსებმა ოდენ შვიდი საერთაშორისო დონის მორაგბე და ორიც ყავლ-გასული გრანდი გვაახლეს, კონიაკს კი გემო აეროპორტშივე, ბოთლებიდან გაუსინჯეს. პრეს-ქოლი "ქორთიარდ მერიოთში" მოეწყო და დედა-არსად ის გასდევდა, რომ საქართველო მე-18 ქვეყანაა, ვისაც თავი გაუყადრა "რაგბის გაეროდ" აღიარებულმა კლუბმა.

შოუ ბარბაროსული

და მართლაც, ბარბაროსებმა შვიდი ერის შვილები შეკრიბეს. გუნდს ყოჩობდა თეთრ-აფრიკელი ბობ სკინსტადი, ვინც დიდ რაგბში დაბრუნდა და შემდეგ წელს, "ბოკეს" შემადგენლობაში, მსოფლიო თასიც შემართა. კლუბის მხცოვანმა სახემ, მიკ სთილ-ბოჯერმა მედიდურად იუარა მედიის წინადადება, რომ ბარბაროსული ტრადიციით, რაზმში ერთი აქაურიც - 31 წლის გიორგი ასათიანი ჩაერთო, მაგრამ შეგვპირდა, ორ თქვენებურს მალე დავაფასებო.

ბარბაროსებმა ხვატში მოგვიგეს, მაგრამ ბორჯღალოსნებმაც დაამტკიცეს, რომ ლაღად ბურთაობა ხელეწიფებოდათ, იუბილარმა ჯიმშელაძემ კი კარიერაში საუკეთესოდ ირაგბა. შოუ უკეთესი გამოვიდოდა, ინგლისელი მსაჯი უფრო ნამუსიანად რომ გარჯილიყო. გუნდებს მოედანზე თვით ბრიტანეთის ელჩი გამოუძღვა სქოთური სტვირის ჭყვიტინით, მერე კი გამოცხადდა, რომ კლუბმა ჩვენს კავშირს რაგბის გასავითარებლად 10 ათასი გირვანქა გადმოცა.

სტუმრებმა მეორე, სათუო ლელო რომ გაგვიტანეს, ჩვენები გამწარდნენ: ჯიმშელაძემ გამოაქცუნა იმათგან მოგერიებული, გადაიკიდა და აიღო; რეზო გიგაურმა ეშხიანი გარღვევა მოაწყო, ოვალი ფრთისკენ ჩათამაშდა და ოთარ ბარკალაიამ მაჩხანელს დაუგორა. მეორე ტაიმში ანგარიშიც გავათანაბრეთ: მაჩხანელმა პასი ჩაჭრა და გაინავარდა, ხოლო ბარკალაიამ კიდიდან გარდასახა.

აღსრულებას ველით

ბიჭები აბურთავდნენ. პალიკომ მაჩხანელს მომსხეპი პასი გაუხერხა, მაგრამ რეფმა დაუსტვინა, წინ იყოო და მალე აღარც ქართველ კიდის მსაჯებს ენდო. მსაჯმა შერკინება წისქვილის ჯარად აქცია, ბოჭვაზე კი მარტო კავკასიელთა დარღვევებს ხედავდა. მორიგ დატრიალებაზე მელოუნმა ჩვენები სახტად დატოვა და აბრაგანით მეორედაც ახეირა ზორბა ჰენლი (14:21)

დასკვნით მეოთხედში მაგრად შევუტიეთ. პალიკომ ლექსო გუგავას გარღვევა შეამზადა და შალვა პაპაშვილს ცოტა დააკლდა ლელომდე. მერე უფალმა სფრედბერმა იმათ წითელ ზოლშიც დაგვაჯარიმა, მელოუნმა ჩვენს ნახევარზე გადაიტანა ბურთი, იმათ მოლი ააგორეს, ტონი მარშმა ფარული ოფლოუდი გაახერხა და ჰალეთმა მეოთხედაც დაგვალელოვა.

ამას სოლო-მიძალებებით შეტანილი ლელოთი ვუპასუხეთ, წამატებულ დროში კი ალამს რომ დავუმიზნეთ ჯარიმა და მიზანთან ორჯერ ახლოსაც ვიყავით, რეფმა სასწრაფოდ დაასრულა ბრძოლა. გუნდებმა იქვე საზიარო, შვილიშვილთათვის საჩვენებელი ფოტო გადაიღეს, მიკის პირობის აღსრულებას კი აქამდე ამაოდ ველით.

ძველებური კლაქსონი

"ბარბაროსთა" სტუმრობის მიდამოში რაგბის ფანობამ ვაკეში ზედიზედ იხილა სამ-ნაირივე რაგბი: ჯერ იყო და "ცამეტმა ქართველმა" 26 მაისს, დიდძალი პუბლიკის თვალწინ, ათჯერ დაალელოვა ჰოლანდიის "ორანიე" და 2008 წელს, ავსტრალიაში გასამართი მსოფლიო თასის ევროპულ შესარჩევში გავიდა; ამის მერეღა ჩამოვიდნენ ბებერი მიკი, სკინსტადი და ამალა, სამაია კი შეკრა 7-კაცას ევრო-სერიის ეტაპმა, "თბილისის ფარმა"

აუტანელი სიცხის გამო თამაშები დილა-საღამოს მოეწყო. ტაიმის დასრულების სანიშნებლად დირექტორმა მიხეილ ხარატმა ძველებური კლაქსონი მოიტანა. სახალისო რაგბი ბოლო ხანს უყურადღებოდ რომ მიგვეტოვებინა, შედეგთა გაუარესების გამო მსოფლიო სერიაზე აღარ დავეპატიჟებინეთ. ევრო-ცირკის სტარტზეც, ლიუნელში, გუნდი მენეჯერის ამარა წავიდა, მაგრამ სავაკოდ კი ჩაიბარეს კახა ალანიამ (13 ქართველი) და მამუკა ტყეშელაშვილმა (ხულიგანა)

ფინალში ლელოს გაუშვებლად გავედით, ფრანგებთან კი ჯერ ავირიეთ და ჩამოვრჩით, მერე კი დეფიციტი შვიდამდე შევამცირეთ. აქ კლაქსონის დაჭყვიტინებამდე ჯერაც ნახევარი წუთი რჩებოდა, მაგრამ განახლებულ გუნდს ვეღარ მოაფიქრდა ის ოინი, ბესიკ ხამაშურიძემ შარშან, ბათუმში რომ უყო რუსებს. ასე დასრულდა ჩვენი შვიდკაცის საშინაო ზეობა, გალებმა კი წრე შეკრეს, ფარი შუაში დაასვენეს და მის გარშემო ასკინკილა ჩამოაურეს.

ლექსო სამ-რაგბელი

შვიდკაცამ წლის ამოცანას თავი პირნათლად გაართვა და შუა ივლისში, მოსკოვში, "მოსკვიჩზე" გამართულ ფინალში ბოლო ხუთი მატჩის მოგებით სინი რომ შემართა, საგაისოდ მსოფლიო სერიაზე დაბრუნდა, ხოლო 13-კაცა უსახსრობით დაგვეშალა. გუნდი ჯერ რუსეთში არ წავიდა ბოლო შესარჩევზე; მერე უფროსობა აღარც რლეფ-ის ყრილობას დაესწრო, რის გამოც დასიდან ამოგვშალეს.

ისე გაილია წელიწად-ნახევარი, რომ შინაური პირველობის გამართვას ვინ ჩივის, ორ ქართულ გუნდს ერთმანეთში არ ულიგავია. და მაინც, თემს ახსოვს "ფერხული; "ცამეტმა ქართველმა" მეორე, არა-ლეგიონერთა ნაკრების მაგივრობაც გაგვიწია და ბიჭები გაგვიწაფა, ხოლო ლექსო გუგავამ მსოფლიო მასშატბით უნიკალური ტრიპლი შეასრულა: ერთსა და იმავე მოედანზე, ლოკომოტივზე, 22 დღეში ქვეყნის ღირსება დაიცვა 13, 15 და 7-კაცა რაგბში!

წლის პირველ ნახევარშივე სამმა ასაკობრივმა ნაკრებმა იასპარეზა მსოფლიოსა და ევროპაზე. 18 წლამდელებმა იტალიაში ძლიეს რუსეთი და 8-გუნდა ელიტაში დარჩნენ; 19 წლამდელები არაბეთს იმად გაფრინდნენ, რომ პირველ ჯგუფში ასულიყვნენ, და ხუთიდან ოთხი რკენა გემოზეც მოიგეს, მაგრამ ტონგასთან ოზი რეფის მუხანათობაზე წამოეგნენ; 21 წლამდელები კი საფრანგეთს ირბ-ის გულ-მოწყალებითღა, "ურუგვაულ ვალში" ეწვივნენ და თუმც ხუთიდან ოთხ მატჩში მოისრნენ, ბალახზე მაინც ივარჯიშეს მთელი თვე!

ლუდიანი ფორა

შარშანწინ დაწყებული "ერთა თასი" ივნისში დასრულდა. სხვა სპორტთა მცოდნე საზოგადოება ეჭვობდა, გუნდები ფინიშზე გათვლებს ჩაატარებენ, რათა შესარჩევ პულებში სასურველი მეტოქენი დაიბევონო, მაგრამ მოედანზე ყველაფერი ალალად წარიმართა და ძლიერმა ძლია სუსტი. ჩეხებმა, ვითაც ეროვნული რაგბის 80 წლის თავი რჟიჩანშივე ეზეიმათ, შინა-აშლილობის მიუხედავადაც გამოიდეს თავი, მაგრამ ცამეტმა იქეთ გავუტანეთ ათი ქულა.

ბარბაროსებთან ნარაგბალ ბორჯღალოსნებს არიფებთან სათამაშოდ განწყობა გაუჭირდათ. 7:0 რომ ვიგებდით, შუა-ევროპელებმა ბარემ 20 წუთი ჩვენს ნახევარზე გაატარეს. მერე საქმეში ჩაერია ლუდის მოყვარული ირლანდიელი რეფი და ლუდითვე განთქმულსა და მონდომებულ მასპინძლებს დიდი ფორა მისცა: სანაკრებო კარიერაში პირველი სინბინები გამოუწერა ურუშაძესა და ჯიმშელაძეს. ამით სრული ექვსი წუთი თითქო თავი უნდა დაგვეცვა, მაგრამ ჯერ ირაკლი გიორგაძემ დაკრა არეკნი, მერე კი მამუკა გორგოძემ შეიტანა ლელო (17:0)

რჟიჩანამდე სამი საათით ადრე რუმინეთი ციმბირში დამარცხდა რუსეთთან, მაგრამ მაინც აიღო ერთა თასი, რადგან გვაჯობა როგორც გატანილ-გაშვებულის სხვაობით, ისევე პირად ჯახებში (48:30. კარპატელებს საჩემპიონო ფარი ვაკის შვიდკაცის დროს, სორენტოში (იტალია) ფირა აერ-ის 76-ე კონგრესზე გადაეცათ. იქვე სამ-წლიანი მარჩიელობის შემდეგ დამტკიცდა, რომ ქულათა ტოლობისას ადგილები ძველებურად, "პირისპირ შედეგით" განაწილებულიყო.

სწორედ ის ორი

ყრილობაზე ჩვენმა დესპანებმა, კოკა ლაზიშვილმა და ნატა კურტანიძემ საპროტესტო წერილი წარადგინეს, რაღაი ლათინურ ლობს ორი წლის წინ, მალიორკაზე (ესპანეთი) შეთანხმებული დებულება უჩუმრად ისე შეეცვალა, რომ საქართველოს მეექვსე რაუნდში აღარ ჰქონოდა ორი წლის განმავლობაში, მოედანზე ყოჩაღობით მოპოვებული უპირატესობა.

ახალი პროექტით, ორ-მატჩა რკენაში სტუმარ-მასპინძლობის რიგი, ცხრილურ მაჩვენებელთა შედარების ნაცვლად, წილისყრით უნდა განსაზღვრულიყო. ჩვენების გაურჩების გამო, პროცედურა გადაიდო, მერე კი ყველა მონაწილეს მაინც დაეგზავნა ცნობა, რომ ვიწრო წრეში ვითომც ჩატარდა ეგ წილისყრა და რაღა თქმა უნდა, პორტუგალიის (და ან რუსეთის) სასიკეთოდ დასრულდა.

ამაზე საქართველომ ირბ-შიც იჩივლა, მაგრამ ვერა გამოუვიდა რა, ლათინთა დუბლინელმა მფარველებმა კი გულდაგულ შეისწავლეს "ერთა თასის" შედეგთა ნუსხა და მეექვსე რაუნდის ორ მატჩზე, ვითომც შემთხვევით, სწორედ ის ორი რეფი დაგვინიშნეს, რომელთა მსაჯობისას წავაგეთ "ერთა თასის" ათი მატჩიდან ორად-ორი!

სხვის ლხინში

"ბ" შესარჩევ პულში ჯერ უნდა ვწვეოდით რუმინეთს და მერე ესპანეთი მიგვეღო. კარპატელებმა კაცთა შებმამდე ერთი კვირით ადრე სოპოტში მოგვიგეს ევროპის უბობოლებო ახალგაზრდული პირველობის ფინალი და გენჩას რკენაც ზეიმად ჩაიფიქრეს: ირბ-ის ლოცვა-კურთხევით, მსოფლიო თასის ასლი ბუქარესტში ჩაიტანეს. ტრავმის გამო დაგვაკლდნენ ჯიმშელაძე და აქვსენტ გიორგაძე, სტეჟარის ფრანგ გურუს, რობერ ანტონენს კი ისევ გაებუტა პეტრე მიტუ, მაგრამ მაგით შვება ვერ ვიგრძენით.

თასი საესპანეთოდ ჩვენც ვთხოვეთ დუბლინს, მაგრამ მოგვიგეს, დაკავებულია - მაგ დღეს ნამიბიაში ვაგზავნითო. სტეჟარი რომ გვეძლია და მეექვსე რაუნდში გაგვემწესებინა, ჩაიშლებოდა მოუფიქრებლად, 11 ნოემბერსვე დანიშნული შოტლანდია - რუმინეთი. ამის მცოდნე და კარპატელთა მდიდარი ტრადიციის დამფასებელმა ირბ-მაც იზრუნა და მსაჯად მოავლინა ნორჩი ინგლისელი ვეინ ბარნსი, ვინც ერთი წლის შემდეგ, კარდიფში, თვით ზელანდიის "ოლ ბლექსის" ცოდვა დაიდო.

"ოლიმპი" წერდა, ბიჭებმა გენჩაზე თავი დადეს და მეტოქე არ გაახარეს, მაგრამ რუმინეთმა რაგბის უმეტეს კომპონენტში - მოლში, დერეფანში, შერკინებაში, ფეხოსნობაში გვაჯობაო; თამაში ბრძოლით, ოღონდაც უშანსოდ წავაგეთ, ხოლო თავის დაზღვევა რომ არასდროსაა ზედმეტი, მაგად რეფმა თავიდანვე გვაგრძნობინა და მერეც ბევრჯერ შეგვახსენა, რომ სხვის ლხინში სამადლოდ დაპატიჟებული, ღატაკი სტუმრები ვიყავითო.

მანტას ურჯუკობანი

ვეინმა საწყის ცხრა წუთში 5-ჯერ დაგვაჯარიმა. 0:6-ზე ბესო უდესიანმა რაქიდან შეიტანა ლელო, მაგრამ საქმეში უმალ კიდის მსაჯი ჩაერია და რეფს დათო ზირაქაშვილი დაასჯევინა მაშინ, როცა ორი იმათიანი აქეთ იწვა და ბურთს აფერხებდა. მერე გაგვიგდეს გია ლაბაძე, მაგრამ ეგეც მალე გაირკვა, რომ წესები ორივე გუნდისთვის ერთი და იგივე არ ყოფილა. ჰოდა, ურჯუკმა მანტამ ჯერ საჯაროდ დაგვიწიხლა მღლეტელი, მერე მგეზავს დარტყმის შემდეგ დაეჯახა, ბოლოს კი წაქცეულ 15 ნომერსაც ჩაარტყა, მაგრამ ყველაფერი შერჩა.

სტეჟარმა ერთადერთი ლელო მეორე ტაიმის დასაწყისში, ბეკებით დაგვიდო. რუმინეთის პირველობაზე მორაგბე ბიძინა სამხარაძის ბრძოლაში ჩაბმის შემდეგ ჩვენც ავთამაშდით და ძალით ლელოც შევიტანეთ, მაგრამ გარდასახვა ძელს მოხვდა და მატჩის ხსნის თეორიული შანსიც დავკარგეთ. იმავე საღამოს პორტუგალია დანებდა "ექვსი ერის" წევრ იტალიას და 13-ჯერ დაალელოებინა თავი, ხოლო ჩვენებს ისეც წაუხდათ ნირი, რომ ირბ-ის კომისარს აღარც მოთხოვეს ტრიბუნალზე მანტას დაბარება.

ამასობაში ლათინები ახალ ხაფანგს გვიგებდნენ და მასში კინაღამ ნებით გავებით. ფორმალობაზე გადარეულ ირბ-ის ოფისს დროით მივაწოდეთ შესარჩევთა 35 მონაწილის საბუთები, მაგრამ მერე ორიც - შალვა სუთიაშვილი და გიორგი ნემსაძე დავამატეთ. ესპანეთთან კომისრად უელსელი თერი ვო ჩამოვიდა, მაგრამ კავშირის აპარატმა სათანადოდ ვერ შეაფასა მისი უფლება-მოსილებანი და 22-კაცა რაზმის წევრთა ირბ-ული კონტრაქტები შესამოწმებლად არ წარუდგინა.

ნუ ვათამაშებთო

თამაშის დაწყებამდე ოცი წუთი რჩებოდა, შეზარხოშებული ბებერი ოღრაში კულუარებში რომ ბრდღვინავდა და ეგებ წაგების მოსჯასაც აპირებდა, რაკი მასპინძელთა მიერ შევსებულ ოქმს ვერ ღირსებოდა. იქვე ტრიალებდა ესპანელთა ინგლისელი მწურთნელი ჯედ გლინი და ცეცხლზე ნავთს ასხამდა.

ბედად, ყველაფერ ამას შეესწრო ნომრების გადასამოწმებლად მისული ტელე-წამყვანი, მდაბალი ბოდიშებითა და დაყვავებით დააოკა ბერიკაცი, დაგვიანებით მიღებული ნუსხის გარჩევაშიც უშველა და ჩვენს ბანაკსაც დროულად ამცნო, რომ ვოს სიის მიხედვით, დამატებულებს არ უნდა ეთამაშათ, თორემ ჩივილში გაწაფული ესპანეთი შარში გაგვხვევდა და ირბ-ელ მოკეთეთა გამოისობით იმასვე დაგვამართებდა, რაც ოთხი წლით ადრე რუსეთს უყო.

ესპანეთს "ერთა სინი" (მეორე ჯგუფი) მოეგო და საგაისოდ თასზე დაბრუნებულიყო, კასტილიელებს კი შერიგებოდნენ დაუბრებული კატალონიელები და ბასკებიც. განახლებული "ეროვნულის" ნაცვლად გვათამაშეს ვაკეში, რაღაი "პაიჭაძეზე" რაგბის კარების ჩასასობი ფოსოები საგულდაგულოდ ამოექოლათ, კავშირს კი ბარბაროსთა გამასპინძლებით იმოტოლა ვალი დადებოდა, რომ იაფი ბილეთი რიგითი, არა-მორაგბე ფანისთვის ხუთ ლარამდე გაეძვირებინა.

მარტო-კაცთა უნარით

ვითამაშეთ ზედმეტად თავ-დაჯერებულად და არეულად. შეგვეტყო, რომ შემდეგ რაუნდში გასასვლელად "ვიღაც მოყვარულებთან" რაგინდარა მოგება გვყოფნიდა. მოვისაკლისეთ ჯიმშელაძე, ლაბაძე, სოხაძე და მაჩხანელი, მეტოქე კი ისე სხარტი გამოდგა, რომ რამდენიც მოვდუნდით, არ დაახანა, კოხტად წაიბურთავა და შანსი გამოიყენა. და მაინც, "მოვიგეთ, რადგან ჯიგარი მეტი გვქონდა, ყოჩებადაც პიროვნებები გვყავდა და გინდაც გუნდური თამაში მოგვშლოდა, მარტო-კაცთა უნარი არიფთა საძლევად გვყოფნიდა"

ნამატჩევს ლათინთა ბრიტი გურუ ამაზე მოთქვამდა, რა გვექნა, თუ თითო ქართველის გაჩერებას ორი-სამი ჩვენიანი ჭირდებოდაო. პირველი ლელო 5-მეტრა შერკინებიდან შევიტანეთ; მეორეზე სამხარაძემ შორს მიაწოდა გორგოძეს, ვისი ოფლოუდიდანაც ზირაქაშვილმა გაისეირნა. მესამე მეოთხედში სტუმრებმა გორგოძე კარის წინ ძლივს რომ გააჩერეს, ასტარლოა ბურთის ჩაკვლისთვის სინბინში წაბრძანდა და უმალ 17 ქულა მოვკრიფეთ:

მესამე ლელო დერეფნიდან, მოლით დავდეთ; მეოთხეზე კიკოფი ურჯუკაშვილმა გამოაქცუნა და ურუშაძემ ჯარიმა გაათამაშა (34:9) მერე გაჩაღდა შეცვლები და სტუმრები ცოტათი წამოგვეწივნენ, მაგრამ ირაკლი გიორგაძემ 40 მეტრიდან გლიჯა კადნიერი არეკნი. იმ საღამოსვე, ირლანდიელი რეფის მცდელობის მიუხედავად, რუსეთი ოთხჯერ დაწინაურდა პორტუგალიაში, მაგრამ 71-ე წუთზე გოლიათმა მერსელუ დორეიმ გაურღვია მწყობრი და დიოგუ მეტეუში კარში შეგზავნა, რითაც სანოემბრო მეტოქედ მაინც "ლობუში" გვერგო.

ირბ-ული სცენარით

ესპანეთის ძლევამ ჩარხი წაღმა დაატრიალა: ნაკრები შეუშვეს განახლებულ ეროვნულზე, საიდანაც, "იდუმალ ძალთა სტრატეგიული ჩანაფიქრით, მათი სახსენებელი უნდა ამოძირკვულიყო, მაგრამ კავშირმა წაიმეტიჩრა, ბილეთი ოთუზბირი (7 10 20 ლარი) დააფასა და ნოემბრის თოშში თამაში საღამოს შვიდზე დანიშნა, რითაც წყალი შეუყენა 1995 წელს საძირკველ-ჩაყრილ, ბორჯღალოსანთა საქომაგოდ სტადიონზე ოჯახებით მისვლის ტრადიციას.

ესპანეთის აქეთ 22-ეულში ექვსი კაცი შევცვალეთ. 10/15 წყვილად უფროსობა ბებერ პალიკო ჯიმშელაძესა და ჯეელ თემურ სოხაძეს ენდო და ამათაც გაგვიმართლეს. ჩვენი ამოცანა ის იყო, რომ პრაგმატული თამაშითა და თულფების გამოყენებით, საპასუხო მატჩის წინ ისეთი მარაგი შეგვექმნა, რათა ლობუშს ჯამური წარმატების იმედი გადაწურვოდა, მაგრამ არ თვლემდა მახვშთა მიერ მსაჯად მოვლენილი კარლო დამასკოც და ბოლოსკენ გვიმტყუნა.

ბრძოლა ირბ-ული სცენარით წარიმართა: ლუზიტანებმა ჩამშლელი რაგბი ითამაშეს, რაღაი ბურთი თითქმის არ ჰქონდათ და ჩვენს ლელოს ერთხელაც ვერ მოუახლოვდნენ, ბორჯღალოსნებმა კი სანახევროდაც ვერ გამოიყენეს ის უპირატესობა, რაც ჯანით, ჯიგრით, წრთობითა და შინ რაგბობით მიიღეს, და ოდენ 14 ქულით გაიმარჯვეს. ლობუში მედგრად გვბოჭავდა და ბოლო, უქულო მეოთხედში ოფსაიდსაც არღვევდა, მაგრამ სწორად ამ დროს მიეშველა რეფი და განადგურებისგან იხსნა.

თანდათან ეწურებოდათ

კარლოს სიმპათიების მიუხედავად, პორტუგალიამ საწყის შტურმს მაინც ვერ გაუძლო: მსაჯმა თრევისას ბურთი ჩამოგვართვა და ბიძინა სამხარაძის რეიდის შემდეგ, ლელოს ნაცვლად ჯარიმაღა გვიბოძა, მაგრამ დათო ხინჩაგიშვილი მოლიდან მოწყვეტით მაინც ეწია მიზანს. შუა ტაიმში გაფიცხდა მამუკა გორგოძე და თემიდის ჩაციებით, სინბინში 12 წუთი გაატარა, წამატებულ დროში კი დამასკომ წითელ ზოლში ბურთის ჩაკვლისთვის თუმც დაითხოვა სოუსა, ზედახორაში გადახიდებისთვის ჩვენც უმალ დაგვაჯარიმა.

ფორა მესამე მეოთხედში შევქმენით: სოხაძის გადაკიდებული გიორგი შკინინმა აიღო და მასვე დაუბრუნა, ბესიკ ხამაშურიძე კი ახლოდან, ჭიდილით შევიდა ლელოში კართან. ათ წუთში რეფმა კაპიტანი ილია ზედგინიძე დაგვიმუხრუჭა მარჯვენა კუთხეში; მერე ახლოდან გაგვიცუდდა ჯარიმა; პალიკოს არეკნზე ოფსაიდიდან დაუფარეს, მაგრამ მიწაზე თამაშისთვის აქეთ დაგვაჯარიმეს, მერვე წამატებულ წუთზე კი "აიღე და მიეძალე" ზედიზედ ვცადეთ, ხოლო იმათმა წაქცეულმა, ვითომც არაფერიაო, ბურთი თავისკენ გადააგდო.

აქედან ორი კვირით თავზე, საქართველოს დროით 20.45 საათზე, ორი წლის წინ, კრასნოდარში მოგებით დაწყებული 14-მატჩა ლაშქრობა ლისაბონში, გამარჯვების ბადალი ფრეთი დავაგვირგვინეთ. ზურგს ფორა ხომ გვიმაგრებდა და ლობუშსაც ვერასოდეს ვეძლიეთ ხუთზე მეტით, მაგრამ გული მაინც არ დაგვიარხეინებია. მასპინძლები ერთხელაც ვერ დაწინაურდნენ. დროის მეტი წილი ბოჭვაში გავატარეთ, მაგრამ როცაკი ბურთი გვქონდა, მწვავედ ვუტევდით, ხოლო ლობუშს თანდათან ეწურებოდა იმედი.

ჩვენებურთა სარდლობით

ჩვენგან ლელო "ბებერმა ქორმა" გია ლაბაძემ დერეფნიდან, შეცდომაზე მეტოქის გამოჭერით დადო. იმათ შესვენების წინ ბეკებით წაიბურთავეს და ანგარიში გაგვითანაბრეს. თამაში ისე უნარიანად წარვმართეთ, რომ მელეირუმ სამი ჯარიმა 40 მეტრიდან ააცილა, მეტი შანსი კი აღარც მისცემია. 70-77 წუთებზე ლობუში ლელოდან 10 მეტრზე მოგვეახლა, მაგრამ სულ ამაოდ გვიტია, ბოლოს კი უელსელმა რეფმა თუმც ათი (!) წუთი გადააცილა ოთხმოცს, ქაოსურად მორაგბე ლუზიტანებს ბურთი წითელ ზოლთან დაუვარდათ.

ასე გავედით მსოფლიო თასზე მეორედ, ოღონდაც არა უცხოელის, არამედ ჩვენებურთა სარდლობით: ბორჯღალოსნებს დაცვას პაატა ნარიმანაშვილი ასწავლიდა, ბეკებს დავით ჩავლეიშვილი გადიობდა, შერკინებასა და მთელ სისტემას კი მალხაზ ჭეიშვილი უძღვებოდა. ლობუშთან შებმის წინ მხარში დაგვიდგა მესამე სპონსორიც - "სილქ როუდ" ბანკი, მანამდე კი ჭაპანს "მეშვიდე ცა" და "საქ აერო ნავიგაცია" წევდნენ და კვართს ამათი ლოგო გულისპირზე ეხატა.

"მეშვიდე ცამ" ვაკის შვიდკაცის ხარჯიც იკისრა, ბარბაროსთა ჩამოსვლას კი დაამთხვია ფერადი ჟურნალის (პაატა თოთაძე, გიორგი ჭანიშვილი) გამოცემა. ნოემბერში "სეზანს" მანვე დააბეჭდინა 164-გვერდა წესები, რაიც წინა თარგმანებთან შედარებით იოლად იკითხებოდა. "ერთა თასის" საშინაო მატჩები და თასის ფინალი აჩვენა "საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა; შვიდკაცა, ბარბაროსები და შესარჩევები "მზემ; რუმინეთში პირველი ჩასვლა "იმედმა, ირბ კი აპრილში, სამ-წლიან გრანტად 360 ათას გირვანქას შეგვპირდა.

მეათე ფინალები

"ხულიგანას" კოლორიტ ზურაბ დუგლაძეს სპორცმენმა გოგოებმა თავად მოაკითხეს, რაგბის თამაში გვწადიაო. "კრაზანებად" მონათლულმა გუნდმა მოიხილა ბაქო, "აზერულ ინტერნაციონალს" აქეთაც უმასპინძლა და ჟურნალისტ ვაჟებსაც ეშვიდქალა.

შინაურ ასპარეზზე ისევ წყვილი, სეზონური შეჯიბრი მოეწყო და შარშანდლის დარად, ორივე - თასიცა და პირველობაც თემურ ბენდიაშვილის "ლოკომოტივის" გამარჯვებით დასრულდა. ჰოდა, რკინიგზელთა ბეკებმა, ბობა კვინიხიძემ და გიორგი ასათიანმა თავიანთივე რეკორდი გააუმჯობესეს - მეათე ფინალები მოიგეს!

თასი, ანუ ზაფხულის პირველობა, თითქმის მთლიანად მეურნეობაში ჩატარდა. ერთმა პულმა რომ დაასრულა მეორე წრე, მეორე მას მაშინღა შეუყვა და ბოლო რაუნდი სულაც მოკვეცა. რუსთავმა თავისი გაზრდილები რომ დაიბრუნა, აკადემია დაიქცა, შემოდგომაზე კი, შეძლებული პატრონის მყოლმა ახალბედამ, დინამომ (სერგო რამიშვილი, ვაჟა პაიჭაძე) რუსთავისა და "ყოჩების" ნაღები შეკრიბა, მათ კახა უჩავაც დაუმატა და ვერცხლს შეწვდა.

თბილისის პირველობაზე

ზაფხულისა და ზამთრის ფინალიც კავშირის ახალ სამფლობელოში, "შევარდენზე" მოეწყო. პირველში "ლოკომ" მოლით ოთხჯერ დაალელოვა "ლელო, რომელზე უფროსიც, კაცზე გადათვლით, ოთხი წლით იყო. შემოდგომაზე შინაური რაგბი ვაკეში, მომცრო მოედანზე მიბრუნდა. ჩემპიონატის 11 მონაწილიდან რვა დედაქალაქის გუნდი იყო, თითო კი ქუთაისის, ბათუმისა და რუსთავის.

თბილისის პირველობას უმაღლესი ლიგა ერქვა. მას კავშირმა 113 ათასი ლარი დაახარჯა, ხოლო პირველ ლიგას 11 ათასითღა შეეწია. კლუბები ისევ გათავისუფლდნენ სამონაწილეო შესატანისა და მოედნის ქირისგან. ბიჭებს ჯიბის ფულიც დაენიშნათ, "ჯეო სპორტმა" კი გუნდებს ფორმის ორ-ორი კომპლექტი შეუკერა. წვიმისა და ვოიაჟთა გამო, პირველი წრე რამდენჯერმე შეფერხდა, მეორე დროით დასრულდა, პლეი-ოფი კი, გაუგებარი მიზეზით, ამერიკულ ფორმულას დაუბრუნდა.

ამდენი რაგბობით ვაკეც რომ წახდა, ბოლო რაუნდი მეურნეობაში მოეწყო, ხოლო ნახევარფინალები შევარდენზე. მათგან მეორემ დრამატიზმით ოქროს ფინალიც დაჩრდილა. ყოჩებს არგოთ ოდესიდან ლაშა მალაღურაძის, ნაადრევი პენსიიდან კი ვანო სოხაძისა და გაგა ჯორჯაძის დაბრუნებამ. 70-ე წუთზე კვინიხიძემ მოაწყო გარღვევა, ბოლოსწინაზე კი მალაღურაძემ ოფლოუდი გაუხერხა კახა ელოშვილს.

ახლოვდებოდა ოვერტაიმი, მაგრამ ყოჩები შაირობისა და მიწაზე თამაშისთვის ზედიზედ დაჯარიმდნენ და მერე ბრინჯაოსღა დაჯერდნენ.

<<<     2006

>>>     ევროპის "ერთა თასი" 2005-06

მეორე წრე

  4/02

საქართველო 46:19 რუსეთი

6ლ: ა.გიორგაძე ჯიმშელაძე მაჩხანელი უდესიანი (4 5) სამხარაძე; 5გ: ურჯუკაშვილი 4, სოხაძე; 2ჯ: ურჯუკაშვილი - ლ: შუკაილოვი; გ 4ჯ: ნოვიკოვი სბ ხროკინი

რეფ მატე (სფრ) მე4 ჯავახიშვილი * ეროვნული (20 ათასი)
0:3(4) 3:3(9) სბ(16რ) 10:3(18) 10:6(21) 17:6(28) 20:6(31) 20:9(35სბ) 27:9(40) /
27:12(44) 32:12(46) 39:12(58) 39:19(71) 46:19(78)

საქ: ბარკალაია ხამაშურიძე (შკინინი 74) ურჯუკაშვილი (სოხაძე 72) ი.გიორგაძე მაჩხანელი <10-9> ჯიმშელაძე აბუსერიძე (სამხარაძე 74) / შველიძე (კუთარაშვილი 72) ა.გიორგაძე სბ 35, ზირაქაშვილი (კოპალიანი 67) ზედგინიძე კაპ, გორგოძე (დათუნაშვილი 79) ურუშაძე (კუთარაშვილი 37-42 * ზ.მაისურაძე 72) ლაბაძე უდესიანი

25/02

რუმინეთი 35:10 საქართველო

4ლ: სოკოლი მიტუ ტონიცა დუმბრავა; 3გ: მიტუ 2, ტოფანი; 3ჯ: მიტუ - ლ: ზ.მაისურაძე; გ ჯ: ჯიმშელაძე

რეფ ჰეისი (უელ) ბუქარესტი, გენჩა (2 ათასი)
ჯერ ჩვენი! 0:3(3) 3:3(18) 3:6(22) 3:13(40+3) /
3:18(42) 3:25(52) 3:28(67) 10:28(77) 10:35(80+4)

საქ: ბარკალაია (სოხაძე 58) ხამაშურიძე ურჯუკაშვილი ი.გიორგაძე (შკინინი 72) მაჩხანელი <10-9> ჯიმშელაძე აბუსერიძე (სამხარაძე 66) / შველიძე (კუთარაშვილი 60) ა.გიორგაძე ზირაქაშვილი (კოპალიანი 13-22 * 60) ზედგინიძე კაპ, დათუნაშვილი (დიდებულიძე 41) ურუშაძე (მაისურაძე 47) ლაბაძე უდესიანი

 

პორტუგალია

19:19

რუსეთი

11/03

საქართველო 40:0 პორტუგალია

5ლ: მაჩხანელი (1 3) ზედგინიძე გორგოძე დათუნაშვილი; 3გ 3ჯ: ურჯუკაშვილი

რეფ მასიელო (სფრ) მე4 ჯავახიშვილი * ეროვნული (20 ათასი)
7:0(4) 12(15) 19(21) 22:0(33) /
25(46) 30(58) 33(63) 40:0(68) სბ(80ს) სბ(80+2ს)

საქ: სოხაძე (ბარკალაია 66) მაჩხანელი სბ 80, ურჯუკაშვილი ი.გიორგაძე ხამაშურიძე (ელიზბარაშვილი 69 * სბ 80+2) <10-9> ჯიმშელაძე აბუსერიძე (სამხარაძე 50) / შველიძე (სუჯაშვილი 66) ა.გიორგაძე ზირაქაშვილი (კუთარაშვილი 59) ზედგინიძე კაპ, გორგოძე; ურუშაძე (დათუნაშვილი 64) ლაბაძე ზ.მაისურაძე (ჩხაიძე 45)

(სფრ)

რუმინეთი 50:3 ჩეხეთი

18/03

პორტუგალია

3:27

რუმინეთი

29/04

უკრაინა 12:32 საქართველო

4ჯ: ლიუბი - 4ლ: შკინინი დათუნაშვილი ზ.მაისურაძე საჯ; 3გ 2ჯ: ჯიმშელაძე

რეფ ვანჩინი (იტა) ოდესა * ჯერ ჩვენი!
3:0(12) 6:0(27) 6:3(34) 13:3(37) 13:6(39) /
13:9(49) 20:9(52) 25:9(60) 32:9(75) 32:12(79)

საქ: ბარკალაია (გიგაური 67) ელიზბარაშვილი ურჯუკაშვილი ჯიმშელაძე შკინინი <10-9> სოხაძე (დ.კაჭარავა 41) აბუსერიძე (სამხარაძე 61) / კუთარაშვილი (ნატრიაშვილი 67) სუჯაშვილი (გასვიანი 53) კოპალიანი; ზედგინიძე კაპ, დათუნაშვილი (ნემსაძე 67) ჩხაიძე ზ.მაისურაძე (სუთიაშვილი 66) უდესიანი

13/05

პორტუგალია 52:14 უკრაინა

20/05

ჩეხეთი 10:18 პორტუგალია

27/05

უკრაინა 12:55 რუსეთი

  3/06

უკრაინა

0:58

რუმინეთი

10/06

ჩეხეთი 3:24 საქართველო

ჯ: ტომჩიკი - 3ლ: გორგოძე (1 2) ი.გიორგაძე; 3გ: ჯიმშელაძე (1 3) ელიზბარაშვილი (2); ა: ი.გიორგაძე

რეფ სთენლი (ირლ) რჟიჩანი, კოჰოუტი (ათასი)
ჯერ ჩვენი! 7:0(16) / სბ(45) სბ(49) 10:0(51ა) 17:0(53) 17:3(70) 24:3(80)

საქ: ელიზბარაშვილი მაჩხანელი გიგაური ი.გიორგაძე გუგავა (ელოშვილი 52) <10-9> ჯიმშელაძე სბ 49, სამხარაძე (გ.კაჭარავა 72) / მაგრაქველიძე (ხინჩაგიშვილი 34) ა.გიორგაძე სუჯაშვილი (კოპალიანი 45) ზედგინიძე კაპ, გორგოძე (დათუნაშვილი 71) ი.მაისურაძე (ზ.მაისურაძე 52) ურუშაძე სბ 45, უდესიანი (პაპაშვილი 74)

 

რუსეთი 25:24 რუმინეთი

უმცრ `6 ერი`

მ-წ*ფ

გატ:გაშ

რუმინეთი

4-1 194:  41

საქართველო

4-1 152:  69

რუსეთი

3-1*1 170:113

პორტუგალია

2-2*1

92:110

ჩეხეთი

1-4 74:152

უკრაინა

0-5 46:243

ერთა თასი

მ-წ*ფ

გატ:გაშ

რუმინეთი

8-2 389:  95

საქართველო

8-2 353:125

პორტუგალია

6-3*1 193:173

რუსეთი

4-5*1

290:202

ჩეხეთი

3-7 164:296

უკრაინა

0-10   57:555

>>>     სტუმრობა იაპონიაში

10/05

იაპონია`` 15:14 საქართველო

2ლ: ნაკაბაიაში კუსუმი; გ ჯ: გოტო - 2ლ: ელიზბარაშვილი დ.კაჭარავა; 2გ: სოხაძე

რეფ ბაუდენი (ავს) კიოტო, ნიში კოიგოკუ
ჯერ ჩვენი! 7:0(29) 14:0(32) ნახ(40+8) /
14:3(57) 14:8(62) 14:15 (64) ბოლო (80+7)

საქ: ბარკალაია ელიზბარაშვილი გიგაური (ურჯუკაშვილი 67) დ.კაჭარავა (ჯიმშელაძე 67) შკინინი <10-9> სოხაძე სამხარაძე (გ.კაჭარავა 41) / გასვიანი (კუთარაშვილი 40 დრ * 63) ნატრიაშვილი (გასვიანი 77) სუჯაშვილი (კოპალიანი 53) ზ.მჭედლიშვილი დათუნაშვილი; ლაბაძე კაპ, ზ.მაისურაძე უდესიანი ^ მრქ) ვასილ აბაშიძე, აბუსერიძე

14/05

იაპონია 32:7 საქართველო

5ლ: მაცუბარა, ოჰატა (2 3 5) ტაკეი; 2გ: ანდო ონიში; ჯ: ანდო - ლ: სუჯაშვილი; გ: ჯიმშელაძე

რეფ ბაუდენი * ოსაკა, ჰანაზონო
ჯერ ჩვენი! 0:5(9) 0:8(18) 7:8(26) 7:15(37) /
7:20(59) 7:27(70) სბ(80+4ს) 7:32(80+5)

საქ: სოხაძე (გიგაური 76) ელიზბარაშვილი (ბარკალაია 58) ურჯუკაშვილი დ.კაჭარავა შკინინი (აბაშიძე 80+2) <10-9> ჯიმშელაძე აბუსერიძე (გ.კაჭარავა 76) / სუჯაშვილი (გასვიანი 67) კუთარაშვილი (ნატრიაშვილი 76) კოპალიანი; ზ.მჭედლიშვილი დათუნაშვილი სბ 80+4; ლაბაძე კაპ, ზ.მაისურაძე უდესიანი

>>>     "ბარბაროსთა" ჩამოსვლა

  4/06

საქართველო 19:28 ბარბაროსები

3ლ: მაჩხანელი (1 2) მაგრაქველიძე; 2გ: ბარკალაია - 4ლ: მონიე ჰენლი (2 3) ჰალეთი; 4გ: მელოუნი 3, ჰალე

რეფ სფრედბერი (ინგ) კიდ: ნარიმანიძე ჯავახიშვილი; მე4 ლევან ჯაში
ვაკე (10 ათასი) 0:7(23) 0:14(29) 7:14(39) ნახ(40+6) /
14:14(49) 14:21(58) 14:28(68) 19:28(80) ბოლო(80+4)

საქ: ჯიმშელაძე კაპ, მაჩხანელი გიგაური ი.გიორგაძე (ბარკალაია 66) ელოშვილი (ელიზბარაშვილი 50 * გუგავა 59) <10-9> ბარკალაია (ელიზბარაშვილი 62) სამხარაძე (გ.კაჭარავა 50) / მაგრაქველიძე (ხინჩაგიშვილი 43) ა.გიორგაძე კოპალიანი (სუჯაშვილი 43-72) გორგოძე (მაგრაქველიძე 73) დათუნაშვილი (პაპაშვილი 50) ი.მაისურაძე (ზ.მაისურაძე 50) ურუშაძე უდესიანი (ი.მაისურაძე 76)

>>>     2007 წლის მსოფლიო თასის შესარჩევები

<<    მეოთხე რაუნდი

16/09 ჩეხეთი 12:33 ესპანეთი
23/09 უკრაინა 11:25 რუსეთი

30/09

რუსეთი

37:17

უკრაინა

  ესპანეთი 46:17 ჩეხეთი

<<    მეხუთე რაუნდი

 `` პული

  7/10 იტალია 83:0 პორტუგალია
14/10 რუსეთი 7:67 იტალია
28/10 პორტუგალია 26:23 რუსეთი

 `` პული

  7/10

რუმინეთი 20:8 საქართველო

ლ: გონტინეაკი; 5ჯ: ვლაიკუ - ლ: ზედგინიძე; ჯ: ურჯუკაშვილი

რეფ ბარნსი (ინგ) ბუქარესტი, გენჩა * ჯერ ჩვენი!
0:3(10) 0:6(29) 0:9(40+1
სბ) 3:9(40+7) /
3:14(44) 3:17(65) 8:17(76) 8:20(80+3)

საქ: ურჯუკაშვილი (გ.კაჭარავა 67) ხამაშურიძე დ.კაჭარავა (გ.კაჭარავა 40+2 დრ) ი.გიორგაძე მაჩხანელი (შკინინი 51) <10-9> ბარკალაია აბუსერიძე (სამხარაძე 66) / ზირაქაშვილი (კუთარაშვილი 72) შველიძე აშვეთია (კოპალიანი 46) ზედგინიძე კაპ (ურუშაძე 66 დრ) გორგოძე; ი.მაისურაძე (ურუშაძე 70) ლაბაძე სბ 40+1, უდესიანი (დიდებულიძე 57)

14/10

ესპანეთი

20:43

რუმინეთი

28/10

საქართველო 37:23 ესპანეთი

4ლ: უდესიანი ზირაქაშვილი კოპალიანი ურჯუკაშვილი; 4გ 2ჯ: ურჯუკაშვილი; ა: ი.გიორგაძე - 2ლ: სემპერე გონსალესი; 2გ: სემპერე კოვალენკო; 3ჯ: როკე სბ ასტარლოა

რეფ ალენი (შტლ) მე4 ჩაჩუა * ვაკე (8 ათასი)
0:3(7) 0:6(10) 7:6(20) 14:6(23) 14:9(29) 17:9(37) /
20:9(47სბ) 27:9(51) 34:9(54) 34:16(60) სბ(64ს) 34:23(70) 37:23(74ა) სბ(76ს)

საქ: ურჯუკაშვილი ხამაშურიძე გიგაური (დ.კაჭარავა 75) ი.გიორგაძე შკინინი <10-9> ბარკალაია (ელიზბარაშვილი 66) სამხარაძე (აბუსერიძე 55) / შველიძე (ხინჩაგიშვილი 55) ა.გიორგაძე ზირაქაშვილი (კოპალიანი 41) ზედგინიძე კაპ, გორგოძე; ურუშაძე სბ 76, ზ.მაისურაძე სბ 64, უდესიანი ^ მრქ) ნემსაძე სუთიაშვილი

<<    მეექვსე რაუნდი

11/11

საქართველო 17:3 პორტუგალია

2ლ: ხინჩაგიშვილი ხამაშურიძე; 2გ ჯ: ჯიმშელაძე - ჯ: მელეირუ სბ სოუსა

რეფ დამასკო (იტა) ეროვნული (15 ათასი)
7:0(7) სბ(26ს) სბ(40+2პ) /
7:3(44) 14:3(47) 17:3(53) ბოლო(80+9)

საქ: სოხაძე ხამაშურიძე (ელიზბარაშვილი 75) გიგაური ი.გიორგაძე (დ.კაჭარავა 80+4) შკინინი <10-9> ჯიმშელაძე სამხარაძე (აბუსერიძე 58) / შველიძე (მაგრაქველიძე 63) ა.გიორგაძე ხინჩაგიშვილი (კოპალიანი 50) ზედგინიძე კაპ, გორგოძე სბ 26-38; ურუშაძე (ი.მაისურაძე 69) ლაბაძე უდესიანი (დათუნაშვილი 80+2)

25/11

პორტუგალია 11:11 საქართველო

ლ: მეტეუში; 2ჯ: მელეირუ სბ სოუსა - ლ: ლაბაძე; 2ჯ: ჯიმშელაძე

რეფ ჰეისი (უელ) ლისაბონი, უნივერსიტეტი * ჯერ ჩვენი!
3:0(8) 3:3(11) 6:3(14) 6:6(23) 11:6(32) 11:11(38) ნახ(40+4) /
სბ^სბ(73) სბ(80+7ს) ბოლო(80+10)

საქ: სოხაძე ხამაშურიძე გიგაური ი.გიორგაძე (შკინინი 80+1) მაჩხანელი სბ 73 <10-9> ჯიმშელაძე აბუსერიძე (სამხარაძე 69) / ხინჩაგიშვილი (მაგრაქველიძე 62) შველიძე ზირაქაშვილი; ზედგინიძე კაპ, გორგოძე; ურუშაძე ლაბაძე (დათუნაშვილი 65 * სბ 80+7, ი.მაისურაძე 67 დრ) უდესიანი ^ მრქ) ელიზბარაშვილი / კუთარაშვილი

>>>     13-კაცის "ერთა თასის" შესარჩევი

ქულა: ლელო 4, გოლი 2, არეკნი 1

28/04

ჰოლანდია

14:40

რუსეთი

13/05

სერბეთი 10:45 საქართველო

2ლ: ტომიჩი პეშიჩი; გ: ვუკანოვიჩი - 8ლ: კვირიკაშვილი (1 2 8) ნემსაძე ასათიანი უდესიანი გუგავა (6 7; 6გ ა: კვირიკაშვილი

რეფ ქიდი (ინგ) ბელგრადი, რადნიჩკი (300) ჯერ ჩვენი!
6:0(2) 7:0(7) 7:6(27) 13:6(30) 19:6(37) /
4ლ(48) 5ლ(60) 6ლ(62) 7ლ(67) 7ლ:10(71) 45:10(78)

XIII: ასათიანი გუგავა, მანუჩარ ნამჩევაძე, გილაური ზ.კობერიძე; <6-7> კვირიკაშვილი, გიორგი სორდია / თორნიკე აშვეთია, ყურაშვილი ხოსიტაშვილი; მხეიძე სუთიაშვილი კ.კობახიძე კაპ ^ მრქ) ფ.უდესიანი ახვლედიანი ჩიკვაიძე ნემსაძე

26/05

საქართველო 57:16 ჰოლანდია

10ლ: ასათიანი გიგაური გუგავა კვირიკაშვილი აშვეთია სუთიაშვილი კობერიძე (7 9) ყურაშვილი კობახიძე; 8გ ა: კვირიკაშვილი - 2ლ: ტეილორი; 4გ: დეიახერი

რეფ სმითი (ინგ; კიდ: ნარიმანიძე ჩაჩუა; მე4 ჯაში; კომ ბენჟამენ არო (სფრ)
ვაკე (15 ათასი * 1:0(3) 1:2(7) 7:2(9) 7:4(14) 13:4(18) 19:4(25) 23:4(34) 23:10(40) /
23:12(41) 29:12(51) 33:12(59) 39:12(61) 45:12(64) 45:16(70) 51:16(78) 57:16(80)

XIII: ასათიანი გუგავა გიგაური გილაური კობერიძე <6-7> კვირიკაშვილი სორდია / აშვეთია ყურაშვილი გასვიანი; მხეიძე სუთიაშვილი კ.კობახიძე კაპ ^ მრქ) ნიშნიანიძე ნემსაძე ნატრიაშვილი ნამჩევაძე

  3/06

სერბეთი 6:44 რუსეთი

17/06

ჰოლანდია

38:26

სერბეთი

24/06

რუსეთი X:0 საქართველო

>>>     2008 წლის მსოფლიო თასის (ავსტრალია) შესარჩევი

საქართველოს გარიცხვამდე

    უელსი შოტლანდია რუსეთი
    ლიბანი ირლანდია საქართველო

საქართველო - 2006: ლიბანი (21/10 შ, ირლანდია (4/11 გ; 2007: ირლანდია (20/10 შ, ლიბანი (27/10 გ)

პულთა ჩემპიონები პირდაპირ გადიოდნენ 10-გუნდა მსოფლიო თასზე, მეორენი კი ბოლო საგზურის 4-გუნდა პლეი-ოფში ხვდებოდნენ

>>>     V ევროპის შვიდკაცა

2-3/06    ლიუნელი (საფრანგეთი) III ეტაპი

4#საქართველო - პულ) 7#ჰოლანდია 26:5, 8#მონაკო 26:5, 10#ლუქსემბურგი 28:0, საფრანგეთი 7:17 * თასი) ლიტვა 7:24, 3#საფრანგეთი 7:26 ^ 1#ლიტვა 24:0 2#ესპანეთი

საქ: ლექსო გუგავა, ირაკლი გუნდიშვილი, სანდრო გილაური, ნიკა მხეიძე (ლოკ; ვახტანგ ახვლედიანი, ბექა კუპრეიშვილი, ლადო ნიკურაძე (ხულ; ზვიად კობერიძე, სანდრო ნიჟარაძე (ყოჩ; მერაბ კვირიკაშვილი (ლელ ^ მნჯ) ვასილ აბაშიძე; ექმ) თემურ მინდიაშვილი

17-18/06    ვაკე * VI ეტაპი

დირექტორები: მიხეილ ხარატი, გია მეტრეველი

2#საქართველო - პულ) 5#უკრაინა 19:0, 8#აზერბაიჯანი 40:0, 3#რუსეთი 5:0 * თასი) 4#გერმანია 26:0, 1#საფრანგეთი 19:26

საქ: მხეიძე, ირაკლი მაჩხანელი (სფრ, ახვლედიანი, ბიძინა სამხარაძე (რუმ, ირაკლი აბუსერიძე კაპ (სფრ, გიორგი შკინინი (რუს, გუგავა, შალვა სუთიაშვილი (ლოკ, ნიჟარაძე, გიორგი ასათიანი (ლოკ ^ მნჯ) აბაშიძე; მწ) მამუკა ტყეშელაშვილი, კახა ალანია

ქულა: საფრანგეთი 32; რუმინეთი 28; პორტუგალია ლიტვა იტალია 26; ესპანეთი 24; მოლდოვა საქართველო 22; ანდორა ხორვატია 20; უკრაინა 18 / პოლონეთი ბელგია გერმანია 16 ... რუსეთი 10 (ფინალის მასპინძელი)

15-16/07    მოსკოვი (რუსეთი) 12-გუნდა ფინალი

5#საქართველო - პულ) 4#საფრანგეთი 5:26, 3#იტალია 7:12, 11#უკრაინა 24:7, 7#მოლდოვა 29:14 / 9#ლიტვა 38:0 * სინი) 8#ესპანეთი 36:0, 6#რუმინეთი 22:19 ^ 2#რუსეთი 7:19 1#პორტუგალია ... 10#ხორვატია, 12#ანდორა

საქ: გუნდიშვილი, ახვლედიანი, რეზო გიგაური (ლოკ, ზ.კობერიძე, აბუსერიძე კაპ, გიორგი კაჭარავა (სფრ, დავით კაჭარავა (ყოჩ, გუგავა, შკინინი (ხულ, ირაკლი გეგენავა (ყოჩ ^ მნჯ) აბაშიძე; მწ) ტყეშელაშვილი, ალანია; ექმ) ბესო აბრამიშვილი

>>>     19 წლამდელთა (1987-88 დაბ) III მსოფლიო პირველობა

4-20/04    არაბეთის საამიროები * 70-წუთა მატჩები!

მეორე ჯგუფი

17#საქართველო -

კორეა 57:3 (4/04 შარჯა * 8ლ: ფეიქრიშვილი ჩიჩუა ბ.კუპრეიშვილი ლომსაძე კავთიძე (5 7) ძაგნიძე მანჯავიძე; 7გ: გენებაშვილი 5, თოდუა ლ.კუპრეიშვილი; ჯ: გენებაშვილი სბ მანჯავიძე - ჯ / 2სბ ^ რეფ სქოთი (არბ) 7:0(5) 10:0(10) 17:0(14) 24:0(26) 31:0(35პ) / სბ(39კ) 36:0(40) სბ(47კ) სბ(50ს) 43:0(54) 43:3(57) 50:3(67) 57:3(69)

ნამიბია 14:6 (8/04 შარჯა * 2ლ: ლომსაძე მძინარიშვილი; 2გ: მეკოკიშვილი გენებაშვილი სბ ლომსაძე ნინიძე - 2ჯ ^ რეფ სმითი (კან) 7:0(21) 7:3(23) 7:6(33სბ) / 14:6(52) სბ(69)

ტონგა 9:16 (12/04 შარჯა * 3ჯ: მეკოკიშვილი - 2ლ 2ჯ სბ ^ რეფ ლინდზი (ავს) სბ(13) 3:0(15) 6:0(23) 6:3(25) 9:3(35+) / 9:8(41) 9:11(70+) 9:16(70++)

^ ქულა: ფიჯი 15, ტონგა 14, იტალია 11; კანადა 10(+93) - საქართველო 10(+55; ურუგვაი 9 ...

რუსეთი 33:8 (16/04 დუბაი * 5ლ: ძაგნიძე 2, მეკოკიშვილი ნიჟარაძე ლომსაძე; 4გ: გენებაშვილი, თოდუა 3 - ლ ჯ ^ რეფ რუსი (აფრ) 0:5(13) 7:5(19) 7:8(27) / 12:8(36) 19:8(42) 26:8(45) 33:8(65)

18#ურუგვაი 38:18 (20/04 დუბაი * 6ლ: ფეიქრიშვილი (1 5) შიოშვილი ლომსაძე (3 4) ნიჟარაძე; 4ჯ: თოდუა 2, გენებაშვილი 2 სბ მეკოკიშვილი გენებაშვილი - 2ლ გ 2ჯ ^ რეფ ჯოუნზი (უელ) 0:3(1) 7:3(6) 12:3(15) სბ(25) 12:8(28) 12:15(31) 12:18(35) / 19:18(40) 24:18(45) 31:18(49) 38:18(59) სბ(63)

13#ფიჯი (ავიდა) 22:14 14#ტონგა, 15#იტალია 35:8 16#კანადა, 19#ჩილე 10:9 20#რუსეთი, 21#ნამიბია 57:10 22#ტაივანი, 23#კორეა 30:28 24#შტატები

პირველი ჯგუფი

1#ავსტრალია 17:13 2#ზელანდია, 3#ინგლისი 12:12 (ლ 2/0) 4#საფრანგეთი ... 11#იაპონია 13:13 (ჯ 4/1) 12#რუმინეთი (გამოვარდა)

საქართველო

15 სანდრო თოდუა (ლელ, მამუკა ნინიძე (არზ; 14-11 ბესო წასიძე (აკდ, შალვა შიოშვილი (ხულ, სანდრო ნიჟარაძე (ყოჩ, ირაკლი ჩხიკვაძე (13კ, საშა მანჯავიძე (ლელ, ლადო კუპრეიშვილი (უნი; 10 ლაშა ხმალაძე (ლელ, ჯაბა ბრეგვაძე (ყოჩ; 9 ბექა კუპრეიშვილი (ხულ, ალეკო ზაბახიძე (უნი, გიორგი ჩაბრაძე (აკდ /

1-3 ანტონ ფეიქრიშვილი (ხულ, კარლენ ასიეშვილი (ყოჩ, გიორგი ლომსაძე (აკდ, ბექა ჯიშკარიანი (არზ, ბექა მეკოკიშვილი!ჰ (აკდ, შოთა ცხოვრებაშილი!ჰ (ლელ; 4-5 თორნიკე ძაგნიძე (ყოჩ, დავით ბელაშვილი (ხულ, დავით ჩიჩუა (ყოჩ; 6-8 ლევან გენებაშვილი (ხულ, ირაკლი დგებუაძე (ხულ, ვახო მძინარიშვილი (ლელ, გურამ კავთიძე (უნი)

მწ) მამუკა ტყეშელაშვილი (ხულ, ნიკო ჭავჭავაძე (ყოჩ ^ მნჯ) ირაკლი გვენეტაძე; ექმ) ზურაბ ხარშილაძე, თემურ მინდიაშვილი

>>>     18 წლამდელთა (1988-89 დაბ) ევროპის პირველობა

8-15/04    ტრევიზო (იტალია)

6#საქართველო -

შოტლანდია 15:28 (9/04 მონზელიჩე * 0:14(8)

რუსეთი 11:0 (12/04 მირანო * ლ: კობაური; 2ჯ: წიკლაური)

5#ირლანდია 13:52 (15/04 პაეზე * წბ)

1#ინგლისი 15:7 2#საფრანგეთი, 3#იტალია 29:3 4#შოტლანდია, 7#რუსეთი 31:24 8#პორტუგალია (გავარდა) - 9#რუმინეთი (ამოვიდა) 15:13 10#ესპანეთი ... 28#ლუქსემბურგი

საქართველო

15-11 ბექა ურჯუკაშვილი (არზ, გიორგი სვანიძე (ყოჩ, სანდრო ინაშვილი (ყოჩ, ჯაბა კიკვიძე (უნი, დავით ჯავახაძე (უნი, დავით ჯავარაშვილი (არზ, ჯაბა სონღულაშვილი (ხულ, დავით დათუკიშვილი (ლოკ; 10 რატი ნუცუბიძე (უნი, მიხეილ წიკლაური (აკდ; 9 გიორგი როხვაძე (აია, ზაქარია ზირაქაშვილი (აკდ, როინ ქათამაძე (ბთმ /

1-3 გიორგი ცირეკიძე (არზ, გიორგი ჯაშიტაშვილი (ხულ, რევაზ ბასილაშვილი (აკდ, ბექა სხულუხია (ხულ, ირაკლი მირცხულავა (დინ, გიგა სერგია (ბთმ; 4-5 ბექა ნიკოლაიშვილი (ყოჩ, გიორგი სურგულაძე (უნი, დავით დახუნდარიძე (აია; 6-8 ვასილ კაკოვინი (უნი, არჩილ კობაური (ყოჩ, ბექა წიკლაური (უნი, ლექსო იორდანიშვილი (ლელ, გიორგი კალმახელიძე (ხულ)

მწ) დიმიტრი ობოლაძე, ზურაბ ამონაშვილი (აკდ ^ მნჯ) ვასილ აბაშიძე; ექმ) ვალტერ კაპანაძე

>>>     17-წლამდელთა (1989-90 დაბ) ფესტივალი

11-16/04    მილფილდი (სომერსეთი, ინგლისი)

საქართველო -

ინგლისი `` 8:27 (12/04 * ლ: ჭაბუკიანი; ჯ: ნადარეიშვილი * Iტ 8:3

შოტლანდია 0:39 (14/04 * სბ გოგია * Iტ 0:20

რუმინეთი 25:17 (16/04 * 4ლ: ჯვარშეიშვილი გოგია მოწყობილი ჭაბუკიანი; გ ჯ: ნადარეიშვილი * 0:10(5) 5:10 5:17 / 10:17 17:17 20:17 27:17

საქართველო

15-11 გოდერძი ჯოგლიძე (ლელ, ზურაბ გოგლიჩაძე (ქუთ, რატი ხუციშვილი (უნი, ბექა ჭაბუკიანი (არზ, ვახო კავთიძე (უნი, გიორგი ონიანი (ქუთ, სოლომონ მჟავანაძე (ყოჩ, გიგა კორკელია (ლელ; 10 გივი ნადარეიშვილი (უნი, გიორგი ლომინაძე (ლელ; 9 ლევან გოგია (უნი, შავლეგ მახარაშვილი (ყოჩ /

1-3 დავით ბარბაქაძე (ყოჩ, მიხეილ ნარიაშვილი (ქუთ, გიორგი ტორაძე (ქუთ, რობერტ აბესლამიძე (ბთმ, გიორგი მოწყობილი (არზ, დავით ხოსიტაშვილი (ხულ, დავით ჯვარშეიშვილი (ლელ; 4-5 ვიქტორ კოლელიშვილი (ლელ, ირაკლი რევიშვილი (ქუთ, ლადო გუნიავა (უნი; 6-8 ალეკო სალუქვაძე (არზ, ოთარ მეტრეველი (ხულ, თენგიზ მარგველაშვილი (ყოჩ, კოტე კობახიძე (უნი)

მწ) დავით გოცაძე, დავით გორდულაძე; მნჯ) გიორგი მამარდაშვილი; ექმ) ავთო ღიბრაძე; ქომ) გრიგოლ ნატროშვილი, ირაკლი სამყურაშვილი ^ მასპ) ჯონ ბროუდფუთი

>>>     21 წლამდელთა მსოფლიო თასი

9-25/06    კლერმონ ფერანი (ოვერნი, საფრანგეთი)

12#საქართველო -

უელსი 25:73 (9/06 იზუარი * 3ლ: ჟღენტი კაჭარავა მჭედლიშვილი; 2გ ჯ ა: მალაღურაძე სბ მინაშვილი - 10ლ 10გ ჯ  სბ ^ რეფ ხავასე (არგ) Iტ 18:31

აფრიკა 17:102 (13/06 ტიერი * 2ლ: მინაშვილი საჯ; 2გ ჯ: მალაღურაძე სბ*წბ შეყლაშვილი - 14ლ 13გ 2ჯ ^ რეფ ჰირაბაიაში (იაპ) Iტ 3:62

ირლანდია 0:47 (17/06 იზუარი * 7ლ 6გ 4სბ ^ რეფ ხავასე * 0:7(3) 12(12) 19(27) სბ(33) / სბ(42) 26(48პ) 33(64) სბ(69) სბ(76) 40(79) 0:47(80+3)

შოტლანდია 14:46 (21/06 იზუარი * 2ლ: საჯ გაბუნია; 2გ: მალაღურაძე სბ სულამანიძე - 8ლ 3გ ^ რეფ ხავასე * Iტ 0:26

11#იტალია 9:12 (25/06 ტიერი * 3ჯ: მალაღურაძე - 4ჯ: რობუსკი ^ რეფ ლექი (ავს) 0:3(1) 3:3(28) 3:6(39) / 6:6(45) 9:6(60) 9:9(72) 9:12(76)

1#საფრანგეთი 24:13 2#აფრიკა, 3#ზელანდია 39:36 4#ავსტრალია, 5#ინგლისი 32:8 6#ირლანდია, 7#არგენტინა 28:12 8#უელსი, 9#ფიჯი 21:19 10#შოტლანდია

საქართველო

15 დავით გურგენიძე (აკდ; 14-11 ვატო ჩიხლაძე (ლოკ, ირაკლი გეგენავა (ყოჩ, ივანე სულამანიძე (აკდ, გიორგი მჭედლიშვილი (ლელ, დავით კაჭარავა კაპ (ყოჩ; 10 ირაკლი ყიასაშვილი (ლელ, ლაშა მალაღურაძე (უკრ; 9 გიორგი ბეგაძე (აკდ, ლუკა კილასონია (აფრ, გიორგი მჟავანაძე (არზ /

1-3 გიორგი სოსელია!ჰ (არზ, ნიკა მაღალდაძე!ჰ (ლოკ, გიორგი ჟღენტი (რუმ, დავით ქუბრიაშვილი (ლელ, ბადრი ყალიჩავა (ყოჩ, ბექა შეყლაშვილი (ხულ; 4-5 მიხეილ არჩუაშვილი (ყოჩ, ლაშა აზალაძე (დინ, სოლომონ ქარუხნიშვილი (რსთ, ოთარ მინაშვილი (არზ; 6-8 პაატა მაისურაძე (ყოჩ, სიმონ მაისურაძე (სფრ, ლაშა თავართქილაძე (უნი, დიმიტრი ბასილაია (არზ, მერაბ გაბუნია (აია)

მწ) დავით ჩავლეიშვილი, დავით კაკაბაძე; მნჯ) ზურაბ ზოიძე; ექმ) ზურაბ ხარშილაძე, თემურ მინდიაშვილი; თრჯ) ბესო გოცაძე

>>>     20 წლამდელთა ევროპის პირველობა

24/09-1/10    სოპოტი (პოლონეთი)

2#საქართველო - 3#რუსეთი 15:7 (25/09 * 5ჯ: მალაღურაძე)

4#ესპანეთი 23:11 (28/09 * 3ლ: კუპრეიშვილი გეგენავა შეყლაშვილი; გ 2ჯ: მალაღურაძე - ლ 2ჯ ^ რეფ ვენტურა (იტა) 0:3(1) 3:3(12) 8:3(22) 8:6(35) / 15:6(47) 15:11(79) 18:11(80) 23:11(80+2)

1#რუმინეთი 12:24 (1/10 * 4ჯ: მალაღურაძე სბ ნიჟარაძე ტურაშვილი - 2ლ: ფერკუ ჩუნტუ; გ 3ჯ ა: ვლაიკუ  სბ * 3:0 3:3 სბ(ს) 3:6 სბ(ს) 3:9(ა) 6:9 სბ(რ) / 6:14 9:14 9:17 12:17 12:24

რუმ 62:0 ესპ, რუმ 36:0 რუს, რუს 44:17 ესპ

საქართველო

15 ნინიძე (ბთმ, თოდუა; 14-11: მჭედლიშვილი, ვილი კაიფაჯიანი (არზ, გეგენავა, ნიჟარაძე, გურამ ქიზიყურაშვილი (ლელ; 10 მალაღურაძე, გიორგი ნადარეიშვილი (უნი; 9 გიორგი ბეგაძე, ჩაბრაძე, ბ.კუპრეიშვილი /

1-3 ქუბრიაშვილი, მეკოკიშვილი, სოსელია, შეყლაშვილი, ზერო პეტრიაშვილი (ლოკ, ლომსაძე, ოთარ ტურაშვილი (ლოკ; 4-5 არჩუაშვილი, დავით დაუშვილი (ლელ; 6-8 გენებაშვილი, ლევან დარასელია (უნი, ვეფხია ტუჩაშვილი (უნი, გალაქტიონ გაგნიძე (სფრ, თავართქილაძე (რუმ)

მწ) თემურ ბენდიაშვილი (ლოკ, სპირიდონ ლიპარტელიანი (ყოჩ; ექმ) ავთო ღიბრაძე; მნჯ) ზურაბ ზოიძე, ნუგზარ მგელაძე, შავლეგ ჯანელიძე

>>>    კრაზანები (ქალთა პირველი გუნდი)

ნათია მესხი, თამუნა ყელბერაშვილი, ანა ნიკოლაიშვილი, მარი ქველაძე, თამუნა ჩხუბიანიშვილი, მარიამ ეთიმოვი, ოლია და ტატა ნაცვლიშვილები, ბელა გოგსაძე, სალომე სარჯველაძე, ლელა ლომია, მაკა ტყებუჩავა ^ მწ) ზურაბ დუგლაძე, გიორგი ოკმელაშვილი; მნჯ) ნატა კურტანიძე

>>>     შინაური შვიდკაცა

ბესო ჯანგავაძის (მთავარი სპორტი) მიხედვით

8-9/04    მომცრო ვაკე

`` პული. 1#ლოკომოტივი - დინ 17:7, აკდ 28:5, ყოჩ 45:7; 2#დინამო - აკდ 26:12, ყოჩ 17:7; 3#აკადემია - 4#ყოჩები 38:0

`` პული. 1#ხულიგანა - რსთ 35:7, აია 21:12, უნი 33:0; 2#რუსთავი - აია 17:14, უნი 33:7; 3#აია - 4#უნივერსიტეტი 31:5

ნახევარფინალი. აია 26:5 ყოჩები, აკადემია X:0 უნივერსიტეტი / რუსთავი 7:5 ლოკომოტივი, ხულიგანა 24:0 აია

ფინალები: 7#ყოჩები X:0 8#უნივერსიტეტი, 5#აია 26:21 6#აკადემია, 3#დინამო 24:12 4#ლოკომოტივი, 1#ხულიგანა 24:7 2#რუსთავი

15-16/04    მომცრო ვაკე

`` პული. 1#ხულიგანა - დინ 22:12, ყოჩ 20:10; 2#დინამო - 3#ყოჩები 21:14

`` პული. 1#ლელო - რსთ 21:7, ლოკ 5:7, აკდ 31:0; 2#რუსთავი - ლოკ 17:14, აკდ 32:20; 3#ლოკომოტივი - 4#აკადემია 38:0

ნახევარფინალი. რუსთავი 19:7 ხულიგანა, ლელო 24:10 დინამო

ფინალი. 5#ლოკომოტივი / 3#დინამო 26:21 4#ხულიგანა, 1#ლელო 41:17 2#რუსთავი

^ ქულა: ხულიგანა 22 (ჩემპიონი; რუსთავი 20, დინამო 16; ლოკომოტივი ლელო 14; აია 6, აკადემია 4, ყოჩები 2, უნივერსიტეტი 0

>>>    საქართველოს თასი

<<    `ა` პული

29/04-28/05 * 2-25/06 ^ აკადემია მოიხსნა

29/04 უნივერსიტ 17:10 დინამო
  რუსთავი X:0 აკადემია

11/05

ლოკომოტ

48:5

დინამო

  უნივერსიტ 21:13 აკადემია

16/05

რუსთავი

20:15

დინამო

18/05 ლოკომოტ 31:10 უნივერსიტ

22/05

ლოკომოტ

76:0

აკადემია

  რუსთავი 24:13 უნივერსიტ

27/05

დინამო

26:17

აკადემია

28/05 ლოკომოტ 55:8 რუსთავი

  2/06

უნივერსიტ

31:27

დინამო

  რუსთავი 39:16 აკადემია

  8/06

ლოკომოტ

24:5

რუსთავი

15/06

ლოკომოტ

27:14

უნივერსიტ

  რუსთავი 48:26 დინამო

25/06

უნივერსიტ

17:8

რუსთავი

  ლოკომოტ X:0 დინამო

ლოკომოტივი 16 (8-0, ხარები (რსთ) 10 (5-3) /
უნივერსიტეტი 10 (5-3, დინამო 3 (2-6$1, აკადემია -4 (0-8$4)

<<    `` პული

30/04-28/05 * 30/06-9/07 ^ ხულიგანა მოიხსნა

30/04 ხულიგანა 14:7 აია
  არმაზი 26:22 ყოჩები

12/05

ლელო

58:22

არმაზი

  ყოჩები 12:16 აია

17/05

არმაზი

10:8

ხულიგანა

18/05 ლელო 39:24 ყოჩები

23/05

ლელო

33:17

აია

  ყოჩები 17:12 ხულიგანა

28/05

ლელო

39:10

ხულიგანა

  არმაზი 13:17 აია

30/06

აია

17:15

ლელო

  არმაზი 12:6 ყოჩები

  5/07

აია

18:8

არმაზი

  9/07 ლელო 17:7 ყოჩები

 

აია

X

ყოჩები

  არმაზი X ლელო

ლელო 12 (6-1, აია (ქუთ) 10 (5-2) /
არმაზი 8 (4-3, ყოჩები 4 (2-5, ხულიგანა -2 (1-7$4)

<<    ნახევარფინალი

19/07

ლელო 31:12 რუსთავი

3ლ: თოდუა ხმალაძე ქიზიყურაშვილი; 2გ 4ჯ: ყიასაშვილი სბ ქუბრიაშვილი ცხაკაია - 2ლ: ნატრიაშვილი ჩიკვაიძე; გ: ი.ლობჟანიძე სბ კაპანაძე ბალახაშვილი ნატრიაშვილი

რეფ ჯავახიშვილი * მომცრო ვაკე
3:0(5) 6:0(14) სბ(19ლ) 11:0(21) სბ(26რ) 11:5(26) /
14:5(42) 21:5(51) 24:5(58) 31:5(62) სბ(63რ) სბ^სბ(65) 31:12(72)

20/07

ლოკომოტივი 33:3 აია

5ლ: გუნდიშვილი ნიშნიანიძე ჟღენტი გიგაური ასათიანი; 4გ: კვინიხიძე სბ ჟღენტი - ჯ: კვერნაძე

რეფ რობიტაშვილი * მომცრო ვაკე
5:0(5) 12:0(9) 12:3(16) სბ(25) 19:3(40+5) /
26:3(65) 33:3(73) ბოლო(80+8)

<<    ფინალი

25/07

ლოკომოტივი 29:10 ლელო

ლოკო: ასათიანი ოსეპჩუკი (ხაჩირაშვილი) გიგაური გილაური (ბერძენიშვილი) გუგავა (წეველიძე) <10-9> კვინიხიძე კაპ, ღვინჯილია / გასვიანი ხეჩიკოვი (ბერიშვილი) ჟღენტი; კახიანი (მთივლიშვილი) კორკოტაძე (მხეიძე) სუთიაშვილი გუნდიშვილი ნიშნიანიძე - 5ლ: გუგავა კახიანი მხეიძე ჟღენტი (4 5; 2გ: კვინიხიძე

ლელო: ყიასაშვილი ზაალიშვილი (თ.ცერცვაძე) ქიზიყურაშვილი მანჯავიძე თოდუა <10-9> ხმალაძე კაპ, თოფურია / ტვილდიანი (სხილაძე) ცხოვრებაშვილი (ცხაკაია) ქუბრიაშვილი სბ 54; რამაზაშვილი ჩიტიძე; დ.დაუშვილი მჭედლიშვილი ახალაია (მძინარიშვილი) - ლ: ცერცვაძე; გ ჯ: ყიასაშვილი

რეფ ჯავახიშვილი; კიდ: ჩაჩუა მამისეიშვილი; კომ ჭიჭინაძე
შევარდენი * 5:0(7) 5:3(20) 10:3(26) 17:3(39) /
სბ(54ლლ) 24:3(61) 29:3(67) 29:10(75) ბოლო (80+3)

>>>    საქართველოს პირველობა

 უმაღლესი ლიგა

<<    პირველი წრე

  9/09 ყოჩები 26:8 აკადემია
  ლელო 42:14 ხულიგანა
10/09 ლოკომოტ 19:17 დინამო

  6/10

დინამო

19:5

ხულიგანა

  8/10 ლოკომოტ 18:12 ყოჩები
10/10 ლელო 41:3 აკადემია

20/10

აკადემია

26:43

ხულიგანა

  ყოჩები 7:27 დინამო
21/10 ლელო 18:24 ლოკომოტ

26/10

ხულიგანა

15:15

ყოჩები

  ლოკომოტ 22:16 აკადემია
27/10 დინამო 13:16 ლელო

  2/11

ხულიგანა

10:19

ლოკომოტ

  3/11 აკადემია 5:27 დინამო
  ყოჩები 20:29 ლელო

<<    მეორე წრე

  8/11 დინამო 7:16 ლოკომოტ
  9/11 ხულიგანა 17:27 ლელო
  აკადემია 22:21 ყოჩები

14/11

დინამო

38:14

აკადემია

  ლელო 26:28 ყოჩები
15/11 ლოკომოტ 33:17 ხულიგანა

20/11

აკადემია

19:30

ლელო

  ყოჩები 18:23 ლოკომოტ
21/11 ხულიგანა 5:38 დინამო

26/11

დინამო

26:12

ყოჩები

  ლოკომოტ 30:27 ლელო
27/11 ხულიგანა 24:19 აკადემია

  1/12

დინამო

17:16

ლელო

  2/12 ყოჩები 24:0 ხულიგანა
  ლოკომოტ X:0 აკადემია

ორი წრე

  მ-წ*

გატ:გაშ

ლოკომოტივი 20 10-0 204:142
დინამო 14   7-3 229:115
ლელო 12   6-4 272:185
ყოჩები 7   3-6*1 183:194

ხულიგანა

5

  2-7*1

150:262

აკადემია 2   1-9 132:272

<<    ნახევარფინალი

  7/12

დინამო 26:19 ლელო

3ლ: რამიშვილი ხმიადაშვილი უჩავა; გ 3ჯ: უჩავა - ლ: ხმალაძე; გ 4ჯ: ყიასაშვილი

რეფ მგელაძე * შევარდენი
0:7(3) 3:7(13) 8:7(27) 11:7(31) 11:10(35) 14:10(38) 14:13(39) 14:16(40) /
14:19(44) 21:19(53) 26:19(61)

  7/12

ლოკომოტივი 16:13 ყოჩები

2ლ: ბერძენიშვილი ნიშნიანიძე; 2ჯ: კვინიხიძე სბ კორკოტაძე - ლ: ელოშვილი; გ 2ჯ: ლ.მალაღურაძე სბ მალაღურაძე გ.ნიჟარაძე

რეფ რობიტაშვილი * შევარდენი
3:0(11) 3:3(24) სბ(35ლ) /
სბ
(49ყ) 8:3(70) 8:6(72) 13:6(75) 13:13(79) სბ(80ყ) 16:13(80+3)

<<    ბრინჯაოს ფინალი

13/12

ყოჩები 32:31 ლელო

4ლ: ს.ნიჟარაძე გეგენავა 2, დ.კაჭარავა; 3გ 2ჯ: ლ.მალაღურაძე სბ გ.ნიჟარაძე - 5ლ: ჯამრულიძე ქუბრიაშვილი თოდუა დ.დაუშვილი ხმალაძე; 3გ: თოდუა

რეფ ნარიმანიძე * შევარდენი
7:0(5) 14:0(9) 14:7(15) 21:7(18) 21:12(30) 21:19(37) 24:19(39) /
24:24(48) 27:24(50) სბ(53ყ) 27:31(58) 32:31(67)

<<    ოქროს ფინალი "ბზის თასზე"

13/12

ლოკომოტივი 27:13 დინამო

ლოკო: ასათიანი ბერძენიშვილი (გუგავა 32) გილაური ხაჩირაშვილი ფ.უდესიანი (ჩიხლაძე 76, ანდღულაძე 80+1) <10-9> კვინიხიძე ღვინჯილია / ნიშნიანიძე ტურაშვილი მაღალდაძე (პეტრიაშვილი 71) მთივლიშვილი (მგელაძე 76) კორკოტაძე; ყურაშვილი (კახიანი 64) მხეიძე ზ.მაისურაძე - 5ლ: კორკოტაძე კვინიხიძე გუგავა ასათიანი ღვინჯილია; გ: კვინიხიძე

დინა: შუბითიძე ოდიშარია (ზაქარეიშვილი 76) პ.მაისურაძე ხვიჩია გრუდკო (ღირსიაშვილი 73) <10-9> ავლოხაშვილი რამიშვილი / მოქია ნატრიაშვილი ხმიადაშვილი; მეიშვილი (მირცხულავა 55) უჩავა; გუგუშვილი ხორბალაძე ცხადაძე - ლ გ 2ჯ: უჩავა

რეფ ჩაჩუა; კიდ: მგელაძე ჯავახიშვილი; კომ კოროშინაძე
შევარდენი * 5:0(15) 5:3(20) 5:6(31) 12:6(35) ნახ(40+5) /
17:6(50) 22:6(62) 27:6(74) 27:13(80) ბოლო(80+4)

 პირველი ლიგა

10/09-10/12    ორ წრედ ^ მასპინძლის მიხედვით

1#უნივერსიტეტი 14 (7-1) პირდაპირ ამოვიდა

არმაზი - რსთ 38:13, აია 17:16 ...

აია (ქუთაისი) - რსთ 8:5, უნი 6:9 ... არზ 13:18

ბათუმი - არზ X:0, უნი 13:19, აია 13:23 ...

რუსთავი - უნი 10:19, ბთმ 42:29 ...

 ასვლა-დარჩენაზე

29/12 ხულიგანა

(27:0)

არმაზი

გაუქმდა ორმხრივი პროტესტის შედეგად

>>>    უმაღლესის რიცხვით განჩხრეკა

# შეთავსებით N დაწყება/შეცვლაზე$ლ გ ჯ ა / სბ წბ    + სლ

<<    ლოკომოტივი

15 გიორგი ასათიანი 4/1$ლ; 14-11 ლადო ოსეპჩუკი 3, ვახტანგ ბერძენიშვილი 10/1$ლ, სანდრო გილაური 9, ლექსო გუგავა#15 6/2$4ლგ/სბ, ნონო ანდღულაძე 1/5$ლ, ვეფხია ნადირაძე#15 4/4$ლ, ვატო ჩიხლაძე 7/2, სანდრო ქავთარაძე 4$ლ, დათო დათუკიშვილი#15 1/1, დიღმელაშვილი 1, გიორგი ხვედელიძე 0/1, ლუკა ხაჩირაშვილი 3; 10 ბობა კვინიხიძე 11$ლ16გ19ჯ2ა/სბ; 9 ფრიდონ უდესიანი#11 10$ლ/სბ; ირაკლი ღვინჯილია 2/1$ლ, ტარიელ კოპალეიშვილი /

1-3 გრიგოლ ნიშნიანიძე#4#8 11$2ლ, მამუკა ხეჩიკოვი!ჰ 8$2ლ, შოთა სპანდერაშვილი 1$ლ, ნიკა მაღალდაძე 5, ზერო პეტრიაშვილი 7/2$ლ, ზურაბ ჯაველიძე!ჰ 1/1, ოთარ ტურაშვილი!ჰ 3, ბესიკ ქარაბაკი!ჰ; 4-5 ალექსი მთიულიშვილი 11$2ლ/სბ, გიორგი მგელაძე 7/3, პაპუნა ელოშვილი 0/2, ზურაბ კორკოტაძე 3$3ლ/სბ; 6-8 ნიკა მხეიძე 7/1$3ლ, გივი ბერიშვილი 1, შალვა სუთიაშვილი#5 6$2ლ, ზვიად მაისურაძე 9$ლ/2სბ, ირაკლი ბუკია#3 2/3/სბ, ხუციშვილი 1, ბექა ყურაშვილი 6, გიორგი კახიანი 0/2, ირაკლი გუნდიშვილი

მწ) თემურ ბენდიაშვილი, დავით ჩავლეიშვილი; ექმ) ბესო აბრამიშვილი

<<    დინამო

15 ლაშა შუბითიძე 12$2ლ, კახა ჯიბღაშვილი; 14-11 დავით ოდიშარია 12$ლ2გ, პაატა მაისურაძე#7 10$4ლ/სბ, გოჩა ხვიჩია 10/1, ლადო გრუდკო 12$4ლ2ჯ, ზურაბ ღირსიაშვილი 1/1, ლევან ზაქარეიშვილი 4/5, მიხეილ შალიკაშვილი, გიორგი ურუმაშვილი, რომან ნიაზაშვილი; 10 ლადო ავლოხაშვილი 12$5გ5ჯ; 9 ლევან რამიშვილი 12$3ლ, დავით კამკამიძე /

1-3 მერაბ გაგნიძე 2/2, ირაკლი ნატრიაშვილი!ჰ 12$2ლ, სერგო მოქია 10$ლ, დავით მესხიშვილი 0/1, გიორგი ხმიადაშვილი 10$ლ, ალექსანდრე ბრეგვაძე 2, არჩილ თვალიაშვილი, რომან ანდრიასოვი, გიორგი სვანიძე; 4-5 ირაკლი მირცხულავა#7 6/2, ზურაბ ხორბალაძე#7 11, სირბილაძე 1, ლაშა აზალაძე; 6-8 მამუკა ცხადაძე 12$8ლ/სბ, დავით გუგუშვილი 12$3ლ/სბ, გივი მეიშვილი#5 11$ლ, კახა უჩავა#4 7$3ლ9გ14ჯა, რამაზ კავთელაძე, გიორგი ბაქრაძე, ლაშა რუხაძე, გიორგი ოზგებიშვილი    + სლ

მწ) სერგო რამიშვილი, ღირსიაშვილი; მნჯ) ვაჟა პაიჭაძე

<<    ყოჩები

15 ზვიად კობერიძე#14 9$2ლ, ვანო სოხაძე 1/4$ლ, ალექსი მამალაძე; 14-11 სანდრო ნიჟარაძე 10$2ლ, დავით კაჭარავა 6$ლ/სბ, ბექა ადანაია 7/1, ირაკლი გეგენავა#9 11$6ლ, მიხეილ დადეშიანი 11$3ლ8გ3ჯ, ზურაბ ნაჭყებია 0/3, გაგა ჯორჯაძე#8 5/1$2ლ, კახა ელოშვილი 5/1$2ლ, როინ ქათამაძე 0/1, შენგელია 0/2, გიორგი ხულელიძე, გოჩა ბარძიმიშვილი; 10 ჯაბა ბრეგვაძე#6 12$4გ, ლაშა მალაღურაძე 6$9გ9ჯ/2სბ; 9 გოგა ხელაძე 5/სბ, ირაკლი ჩიტალაძე 1/2, გიორგი ჯაფარიძე

1-3 კარლენ ასიეშვილი 11$4ლ/სბ, გიორგი მეტრეველი!ჰ 4/1, გიორგი ანჯაფარიძე#4 8/3$ლ, დიტო კიკნაველიძე 5/2$ლ, ირაკლი ალიმბარაშვილი!ჰ 1, ნიკო ჭავჭავაძე!ჰ 4/2/სბ წბ, გიორგი ნიჟარაძე!ჰ 6/ლ/2სბ, კ.არჩუაშვილი 1, ბადრი ყალიჩავა, ომარ ხუციშვილი; 4-5 მიხეილ არჩუაშვილი#7 12$3ლ, ზაზა ჭაბაშვილი 4/1, ტურძელაძე 2, ლადო ჩოჩიშვილი, გიორგი საბაური, დავით გოგოძე; 6-8 დავით თოთაძე#4 6/1, მორის ტუჩაშვილი 10/2სბ წბ, ირაკლი კუჭუხიძე#5 11$ლ/სბ, გიორგი ღუდუშაური 2, ჯაბა მალაღურაძე 0/1, გაბაშვილი 0/1

მწ) ჭავჭავაძე, ირაკლი გიორხელიძე; პრეზ) გუგა გეგენავა

<<    ლელო

15 ირაკლი ყიასაშვილი 9$3ლ15გ23ჯ; 14-11 ზურაბ ზაალიშვილი#9 9/1$3ლ, საშა მანჯავიძე 4/სბ წბ, გურამ ქიზიყურაშვილი 6$3ლ, თორნიკე ცერცვაძე 11$5ლ/სბ, გიგი ვაშაკიძე 2/1, სანდრო თოდუა#15 11/1$2ლ3გ, დევიძე 5/2$3ლ, ლაშა ფირფილაშვილი 3$ლ, ლაშა შალიკაშვილი, დავით ცხაკაია 0/3$ლ, გიორგი ღვინიაშვილი; 10 ლაშა ხმალაძე 12$9ლ; 9 ბექა თოფურია 9$ლ, ზურაბ ბობოხიძე 1, მაღალაშვილი 1 /

1-3 სერგო ტვილდიანი 3/1/სბ, შოთა ცხოვრებაშვილი!ჰ 7/1, დუდუ ქუბრიაშვილი 12$3ლ, დავით მსხილაძე 2/5, ედიშერ ჯამრულიძე#!ჰ#6 11$ლ, მიხეილ ბაიდენკო 0/1, გიორგი სანიკიძე 3, კობა ცერცვაძე, რუსლან ჯგერენაია; 4-5 გიორგი რამაზაშვილი 12, დავით ჩიტიძე#8 8/3$3ლ/სბ, ვახტანგ მაისურაძე#7 8/2/სბ, ბესო ბაღათურია 0/1, ვახტანგ მძინარიშვილი 0/2, ცხვედიანი 1, ილია ჩხეიძე; 6-8 გიორგი მჭედლიშვილი#12#!ჰ 9$4გ3ჯ, დავით დაუშვილი 9/1$ლ, ირაკლი დაუშვილი 7/სბ, ლაშა ახალაია 2/6/2სბ, ბექა სარდანაშვილი 3$ლ/სბ, ლექსო იორდანიშვილი

მწ) ლევან მაისაშვილი; მაწრთ) ლექსო ბურნაძე, ხვიჩა ცეკვავა; მნჯ) ილია იოვაძე; პრეზ) ბათუ კევლიშვილი, პაატა კანკავა

<<    ხულიგანა

15 ვასო ჯეირანაშვილი 8$ლგ; 14-11 ჯაბა სონღულაშვილი 7/1, შალვა შიოშვილი 6$2ლ, გიორგი ხმალაძე 3, შოთა გოგოლიძე 2, ოთარ კენჭაძე#7 5/1$ლ, გურამ გეგეჭკორი 1, ციბაძე 1, დავით ჟამუტაშვილი; 10 ბექა კუპრეიშვილი#9 6/2$2ლ, გრძელიშვილი#13 7$ლ/სბ, თორნიკე ვაჩნაძე; 9 ნიკოლოზ კრეპსი#11 7/სბ

1-3 ბაჩანა გოგიშვილი 8, მიხეილ მურვანიძე!ჰ 4, ბექა შეყლაშვილი 8$3ლ/სბ, ზვიად კიკუაშვილი 0/4, შოთა მაღრაძე!ჰ 2/3$ლ, გურამ ჯიქურაძე; 4-5 დავით ბელაშვილი 7/1, დავით აბაშიძე 4$2ლ3გ/სბ, გიორგი კალმახელიძე#7 6/1$ლ; 6-8 ლევან გენებაშვილი 4$2ლ6გ2ჯ, ვახტანგ ახვლედიანი#12 5/1/სბ, ირაკლი დგებუაძე 8$ლ/სბ, არჩილ ჭიჭინაძე#5#!ჰ 3/4, თენგიზ ჯოხაძე 5/1$ლ გიორგი ოკმელაშვილი, ნიკოლოზ მამულაშვილი    + სლ

მწ) მამუკა ტყეშელაშვილი, პრეზ) მარინე კეკელიძე, დირ) ალეკო სვანიძე

<<    აკადემია

15 გიორგი ჩაბრაძე#9#14 7/1$2ლ, ლევან ხუხუნეიშვილი#10 2$2ლ, დავით კიკნაძე#10 3$2გ3ჯ, დავით გურგენიძე; 14-11 გუგა სუთიძე#15 6/1$2ლ, ბესო წასიძე 8$ლ, ზურაბ სულამანიძე 2/4, როლანდ ბატოიანი 3, ოლეგ მოლოდინაშვილი 7/1, დიმიტრი მესხიშვილი 1, დევიძე 0/1, გიორგი ხაჩიძე 0/2, გიორგი ღამბაშიძე 2/2, ირაკლი ოსკინავა, ირაკლი სულთანიშვილი; 10 გიორგი ბეგაძე#11 4$2ლ, ივანე დავითაშვილი#14 3, გიორგი ელიზბარაშვილი#15 2$ლ5გ/სბ; 9 მიხეილ კობახიძე 5, გიორგი ქოპილაშვილი 0/1

1-3 ვასილ ბანდელიძე#!ჰ 8, ბექა მეკოკიშვილი!ჰ 3$ჯ, გიორგი ბარბაქაძე#4 3/1, ჯაბა დიაკონიძე#!ჰ 4/4/სბ, გიორგი ლომსაძე!ჰ#8 6/1$ლ, ოთარ ფირცხალაიშვილი 0/1, თენგიზ გელანტია 3, ანზორ ხვადაგიანი; 4-5 ბექა სირბილაძე 1, გიორგი საძაგლიშვილი 5/2, გიორგი ჩაჩუა#7 2/4, გამჯაშვილი 0/1; 6-8 დავით ნიბლაძე 8$2გჯ, ბექა გელაძე#5 1/3, ლევან ობოლაძე#4 4/2, გიორგი ნებულიშვილი#4 6$ლ/სბ, დიმა ობოლაძე 1, გელაშვილი 0/1, ირაკლი მურვანიძე 5$3ლ/სბ, ვახო მჭედლიძე 0/1, ალეკო მაღლაკელიძე    + სლ

მწ) პაატა ნარიმანაშვილი, დ.ობოლაძე; მნჯ) გია ღლონტი; დირ) მალხაზ მაღლაფერიძე

<<    მსაჯები

რეფერი: მიხეილ ჩაჩუა 13 მატჩი, ნოდარ რობიტაშვილი 8, გია ჯავახიშვილი 7, ლევან მგელაძე 3, უჩა ნარიმანიძე 1

კიდეზე: მახარე ბზეკალავა, ნიკა აბაშიძე, ირაკლი კოპალიანი, ცხაკაია, კახა მღებრიშვილი

<<    კომისრები

გელა მიქაბერიძე, გოგი ჭიჭინაძე, მერაბ გოგიჩაიშვილი, გოგი ჯალაღონია, მალხაზ კოროშინაძე, ავთო ღიბრაძე, გოგი სუთიაშვილი

<<    ექიმები

ზურაბ ხარშილაძე, ღიბრაძე, ვალტერ კაპანაძე

>>>     პირველი ლიგა

<<    უნივერსიტეტი

ირაკლი ფერაძე, ლევან აგიაშვილი, ირაკლი კობერიძე, ილია გოგეშვილი, სანდრო მეტრეველი, ლელიკო ჯაში, თენგო დგებუაძე, ბესო კუპრეიშვილი, ლუკა კილასონია, ზაზა რახრახაძე, ლაშა ბაირამაშვილი, გიორგი ნადარეიშვილი, ლექსო გვიანიშვილი, ალეკო ზაბახიძე, ლადო კილასონია /

ირაკლი ქორიძე, გიორგი კოკოვინი, ირაკლი მასხარაშვილი, ბაჩი მელქაძე, გიორგი ჭოხონელიძე, გორდა გუჯარაიძე, ალექსანდრე ბერიძე, ტარიელ დონაძე, ლევან დარასელია, დევი დათუნაშვილი, მიხეილ ჩხაიძე, ვეფხია ტუჩაშვილი, მიხეილ გაგნიძე

მწ) ბადრი ბოხუა; დირ) დავით კილასონია

<<    არმაზი

მამუკა ნინიძე, გიორგი ლომსაძე, ლევან მაისურაძე, ბაჩო ჩხაიძე, ირაკლი სიხარულიძე, ვილიამ კაიფაჯიანი, დენის პინჩუკოვი, ბადრი ურჯუკაშვილი , დავით აბრამიშვილი, გიორგი მჟავანაძე, ალექსანდრე პინჩუკოვი /

გიორგი სოსელია, ზურაბ პინაიშვილი, გიორგი ლეფსვერიძე, პაატა მაჭარაძე, ლაშა ლიპარტელიანი, ბექა ჯიშკარიანი, მირიან მელიქიძე, გიორგი ჭელიძე, გივი მეიშვილი, შოთა კანდელაკი, გიორგი ხაბეიშვილი, ოთარ მინაშვილი, გურამ ღამბაშიძე, გიორგი მჭედლიძე

მწ) ირაკლი იმნაძე, რომან მამულაშვილი; პრეზ) გია სოსელია

<<    აია ქუთაისი

თემურ გორგიძე, ნიკოლოზ ლაღაძე, ლევან მოდებაძე, ნიკოლოზ გიორგაძე, გიორგი კვერნაძე, ივანე ბერძენაძე, ვილენ შალამბერიძე, გელა დიაკონიძე, გიორგი როხვაძე, გიორგი გუდავა, სერგო კვერნაძე, გიორგი სორდია /

გიგა ევანიშვილი, ავთო შავგულიძე, დავით იობიძე, გიგა გურეშიძე, დიმიტრი გურგენიძე, გაგა გუმბარიძე, სერგო ფრუიძე, ბექა სხულუხია, შალვა კოპალიანი, ბესო ქუთათელაძე, გაგა ცაცუროვი, თემურ ჩიქვინიძე, ოთარ ხარატიშვილი, გიგა გიორგაძე, ვაჟა ყუბანეიშვილი, კობა გიორგაძე

მწ) ემზარ ძაგნიძე, პაატა ტყაბლაძე; მნჯ) ნუგზარ ძაგნიძე

<<    ელიტი ბათუმი

ირაკლი დავითაძე, გიორგი სვინტრაძე, გოჩა ხონელიძე, სულხან ევგენიძე, ილია უნგიაძე, არჩილ ბარამიძე, გურამ ევგენიძე, ბადრი ევგენიძე, კახაბერ ცენტერაძე, გიორგი დავლაძე, გიორგი დანელია, როინ ლორთქიფანიძე /

თენგიზ ხომერიკი, მამუკა ნინიძე, მინდია ღლონტი, გიგა ხოჭოლავა, რამაზ ბარამიძე, თამაზ ჩახვაძე, კობა ბერიძე, არჩილ ალიქაძე, ლევან კომახიძე, არჩილ მეგრელიძე, ევგენი კუნჭულია, რამაზ დავითაძე, მალხაზ წულუკიძე, ამირან ალანია

<<    ხარები რუსთავი

ლადო გელაშვილი, დიმა ჭინჭველაშვილი, ლევან სირაძე, რუბენ თევზაძე, გოჩა ბალახაშვილი, არჩილ ავალაშვილი, რატი ღამბაშიძე, გიორგი თვაური, ირაკლი ლობჟანიძე, თემურ ლობჟანიძე, მიხეილ წიკლაური, მანუჩარ ჭაავა, ბესიკ სამსონიძე, ზაზა ხუციშვილი /

ლაშა კაკაბაძე, ჭიჭიკო კობახიძე, მიხეილ წიკლაური, მერაბ კაკიაშვილი, ავთანდილ ჯალიაშვილი, ლადო კაპანაძე, ბესო საცერაძე, კახაბერ ცინაძე, უშანგ აღაშვილი, გიორგი ცანავა, რევაზ ბასილაშვილი, სოლომონ ქარუხნიშვილი, დავით ყოჩიაშვილი, როინ ჩიკვაიძე, თემურ ლაშქარაშვილი, ირაკლი კაპანაძე, ვასილ ნანიევი

მწ) დავით კაკაბაძე, ხუციშვილი; მნჯ) ლაშა ჩხიკვაძე

<<< >>>