თიმი და ამალა

   ქართული რაგბის ისტორიის სერიალურ თხრობაში მივადექით 2008 წელს, რომელშიც "ბორჯღალოსნები" ავსტრალიელმა თიმ ლეინმა ჩაიბარა და ექვსიდან ექვსი მატჩის მოგებით ევროპის "ერთა თასზე" აჩემპიონა; "შვიდკაცამ" ევროპაში მესამე ადგილი დაიჭირა და მესამედ გავიდა მსოფლიო თასზე; "არკულზე" ისევ გავუსწარით მასპინძელ რუმინეთს და მეორე პოზიციაზე დავაფინიშეთ; ჭაბუკები კი პირველ "მსოფლიო ალაფაზე" მესამე ადგილს დაჯერდნენ, თასზე ვერ გავიდნენ და საგაისოდ ვეღარც მაგ ალაფაზე მოხვდნენ.

კავშირს 2006 წლის ნოემბერში, პორტუგალიის ჯობნით მსოფლიო თასზე გასვლის თანავე გაუჩნდა აზრი, რომ ბორჯღალოსნები უცხოელისთვის გაეწურთნებინა, მაგრამ საქმეს თავი 14 თვის შემდეგღა დაადგა: 2011 წლისთვის ნაკრების "თვისობრივად ახალ დონეზე" ასაყვანად თვეში 10 ათას ევროდ ოთხი წლით იქირავა საფრანგეთში, სამხრეთ აფრიკაში, იტალიაში ნამუშევარი ლეინი და თანაშემწეებად ლევან ცაბაძე და ვიქტორ დიდებულიძე მიუჩინა.

49 წლის თიმი გუნდს ფრანგულად ესაუბრებოდა, მედიასა და ოფისს კი ინგლისურად. ნაკრების აქამდელი უფროსობა - მალხაზ ჭეიშვილი, დავით ჩავლეიშვილი და პაატა ნარიმანაშვილი შევარდენზე, "რაგბის აკადემიაში" დასაქმდა. გზა ლეინისკენ "ლეონსიო" ცაბაძემ გაკვალა კლერმონში თამაშის დროინდელი ნაცნობობით, მოლაპარაკება კი დააგვირგვინა გია ნიჟარაძემ, ვინც ყრილობამ თებერვალში ოთხი წლით აირჩია კავშირის პრეზიდენტად.

ოზი გურუ, უპირველეს ყოვლისა, უკანა ხაზის გასაწაფავად ჩამოვიყვანეთ. დიდებულიძეს ფრანგული ლეგიონისთვის თვალის დევნება დაეკისრა, ცაბაძეს - შერკინების გაწურთნა, ახალი მოძღვარი კი შეგირდებს პირადად რომ ვერ იცნობდა, წლის პირველი რაზმი ისევ ლეონსიომ, მენეჯერმა ვასილ აბაშიძემ და ნაკრებთა კურატორმა გია ჭუმბურიძემ შეადგინეს "ქართულ სამეულთან" მოთათბირებით.

დრო დაჭირდებაო

სეზონი პორტუგალიასთან შარშან ორგზის (23/06 10/11) გადადებული შეხვედრით გავხსენით. ლეინი გუნდში თამაშამდე ოთხი დღით ადრეღა მივიდა. ირბ-ის მიერ ვითომც სიტყვიერად ბოძებული ნებართვით, ფრანგულმა კლუბებმა თავი მთლად აიშვეს და რჩეულნი ბითუმად დაგვიკავეს, კავშირი კი, ბიჭების ინტერესებიდან გამომდინარე, კონფლიქტს ამჯერადაც მოერიდა.

ეროვნულის მოედანი რომ მოიყინა, ლობუშს და მის კვალად, რუმინეთსაც ვაკეში დავუხვდით. ლუზიტანებთან 22 კაცში 18 ლეგიონერი და ოთხიც შინაური გვეწერა. მათგან მსოფლიო თასზე ერაგბა რვა დამწყებსა და ოთხ სათადარიგოს. ლეინის თანახმად, თანამედროვე რაგბის ამოსავალი ის იყო, რომ გუნდის 15-ვე წევრს ებურთავა, მაგრამ ამ, ახალი ყაიდის, მოტივებისა და კოდების შეთვისებას დრო დაჭირდებოდა.

პორტუგალიას დანაკლისი მეტი ჰქონდა: კავკასიაში მსოფლიო თასის ოდენ ხუთი მონაწილე წამოეყვანა და სულ ორჯერ ევარჯიშა. ამიტომაც ულაპარაკოდ ვძლიეთ აქამდე ძაან უხერხული მეტოქე, "ერთა თასზე" დავწინაურდით და შარშანდელი არა-ფორმალური "უმცროსი ექვსი ერიც" მოვიგეთ, მაგრამ ევროპული რაგბის მახვშები მედიის ჭკუაზე ორი წლის შემდეგღა დადგნენ და ჩემპიონის გამოვლენა ისევ ყოველ წელს დაიწყეს.

ბეკებმა მეტი

ბორჯღალოსან ამქარს ერთბაშად ხუთი წევრი შეემატა. უკანა ხაზი ჩინებულად აათამაშა შეცვლაზე შესულმა ლაშა მალაღურაძემ, ვინც ერთ იერიშში ორი მომსხეპი პასიც გაახერხა და ფოთელმა დიმიტრი ბასილაიამ ლელოთი დაიტკბო დებიუტი. დერეფანში მეფობდა რატი ურუშაძე. ირაკლი ჩხიკვაძემ 13-კაცური ჰითებით მიხდომის ხალისი დაუკარგა ლუზიტანებს, კაპიტან ირაკლი აბუსერიძეს კი შემთხვევა ხელიდან არ გაუშვია, რომ არ შეეტია.

თიმის ხელი გუნდს უმალ შეეტყო: ბეკებმა ლელო ფორვარდებზე მეტი გაიტანეს. სტუმრები ყველა კომპონენტში ჩამოგვრჩებოდნენ და შეცდომა გაქნილ წინამორბედებზე ბევრად მეტი მოსდიოდათ: პირველ ლელოზე ირაკლი ყიასაშვილის მიერ კიდიდან დარტყმული ჯარიმა კართან დაეცა და დავით კაჭარავამ იმათ ცხვირწინ დაუმიწა ბურთი, ხოლო მეოთხეზე მანვე აბუსერიძის გადაკიდებულს ფეხი მიკრა და რეზო გიგაური ოვალს ლელოს უკანა ხაზთან დაახტა.

მეორე ლელო კაჭარავასა და გიგაურის წაბურთავების შემდეგ, ძალისმიერი რეიდით ფრთაზე შეიტანა ბესიკ ხამაშურიძემ, ვისაც ნაკრებში მეტად აღარ უთამაშია, მესამე კი დერეფანში აგორებული მოლით დავით დადუნაშვილმა მიითვალა. მომდევნო, რუმინეთთან მატჩისთვის რაზმში რვა კაცი შეცვალა უფროსობამ: დაგვემატნენ მამუკა გორგოძე და ირაკლი გიორგაძე, "სტეჟარმა" კი მსოფლიო თასის შემდეგ ხელი აიღო უჯიგრო ლეგიონერებზე და ლამის სულ შინაურთა ნაკრები ჩამოიყვანა.

პირველად ზედიზედ

ეს გუნდი "ბუქარესტის" აბრით ევროპის საკლუბო "ჩელენჯ ქაფზე" რომ ასპარეზობდა, ზამთარში უკვე გაემართა ექვსი თამაში. გურუდ კარპატელებსაც სამხრეთელი, ზელანდიელი ელის მიჩენი აეყვანათ. "ანთიმოზ ივერიელის" თასმა ბოლო 12 თვე ვაკის ოფისში რომ გაატარა, კავშირმა გააწმენდინა, გააპრიალებინა, გაამაგრებინა და ჩვენი შარშანდელი გამარჯვების ნიშნად სადგამზე ფირფიტაც მიაკვრევინა, ბენზინის იმპორტიორმა "რომ-პეტროლმა" კი გუნდების თითო უკეთეს მოთამაშეს ჯილდოდ 1,500 დოლარი დაუწესა.

ფავორიტებად ჩვენ ვითვლებოდით და სტეჟარი მართლაც ჯერ-არნახულად დავიბრიყვეთ: სამეზობლო მეტოქეობის მატიანეში პირველად გავიმარჯვეთ ზედიზედ, შევინარჩუნეთ "ანთიმოზი" და ირბ-ის რეიტინგის მოწინავე 15-ეულში დავბრუნდით. ბურთი მეტწილად გვეპყრა, ფორვარდებით ვმძლავრობდით, მალაღურაძეს ფეხით გამართულად მიყავდა თამაში და ოთხი შვილის მამა, ხელობით ბუღალტერი უელსელი რეფიც, ამ სიშორეზე პირველად რომ გამოეშვათ სამსაჯოდ, აწ უკვე უავტორიტეტო სტუმრებს არ წყალობდა.

თამაშმა გვიჩვენა, რომ წარსულს ჩაბარდა დრო, როცა რუმინეთი ბეკთა უმეტესი კლასით შეცდომებზე გვიჭერდა და მწარედ გვიგებდა. პირველი ტაიმის ბოლო ათ წუთსა და მეორის ერთ ეპიზოდს თუ არ ჩავთვლით, იმათ შანსი არცა ჰქონიათ. საწყის 35 წუთში მეტოქე ისე დაზაფრული ჩანდა, რომ წინ 10 ქულაზე მეტით უნდა გავსულიყავით. მერე იმათ შოკს თავი დააღწიეს და უცბათ ჩვენ დავიბენით ბრინჯივით, მაგრამ მეორე ტაიმის დასაწყისშივე ავიღეთ 9 ქულა და თამაში დინჯად, მეთოდურად მივიყვანეთ გამარჯვებამდე.

კეპი და დოლარები

დერეფანში პარპაშებდა გიორგი ჩხაიძე და ზუსტად აგდებდა ირაკლი ნატრიაშვილი; გორგოძის გაჩერება სტეჟარს ძაან უჭირდა; გიორგაძემაც ბევრი უტია, კაჭარავამ კი მეტოქეს ბლომად უშალა; ოთარ ბარკალაიამ ექვსი ცდით ხუთი გოლი შეაგდო; გიორგი შკინინმა კადნიერად გამოაქცუნა გადაკიდებულები; ყინჩმა აბუსერიძემ სანიშანსვეტო, 50-ე კეპი მიითვალა და დოლარებიც შეირგო; ლელო კი შერკინებიდან გავიტანეთ: ბასილაიამ აიტაცა ბურთი, გიორგაძემ გაჭრა ხაზი და გორგოძე ახლოდან, ძალით ეწია მიზანს.

პირველ ტაიმში კიდევ ოთხჯერ შევედით წითელ ზოლში, მაგრამ ერთი ჯარიმაღა შევაგდეთ 45 მეტრიდან, იმათ კი ზურგში დაგვირტყეს, მოლით 20 მეტრი იარეს, შერკინებაში მოგვაწვნენ, ბურთი აგვართვეს და დაგვიმიწეს. შესვენებამ გვარგო: თამაშის განახლებისთანავე გავიტანეთ ორი ჯარიმა და არეკნი. 19:7-ზე დიმოფტემ ჩვენს მიმხვდურ დაცვას თავზე გადაუგდო, მაგრამ გალმა ვერ დაიმორჩილა ბურთი; წამატებულ დროში იმათ შვიდკაცა გააჩაღეს და ახლოდან დავკარით ჯარიმა, ბოლოს კი სტეჟარს მოლშიც უკან დავახევინეთ.

შინ წყვილი გამარჯვების შემდეგ გასვლითი გამოცდა გველოდა პორტუგალიაში, სადაც მაქამდე ექვსჯერ ჩავსულიყავით და მხოლოდ ორჯერ მოგვეგო, მაგრამ წინა ჯერზე ლუზიტანთა და უელსელი რეფის ალიანსთან საარაკო ფრე მაინც გაგვეხერხებინა და მსოფლიო თასის საგზური აგვეღო. დაგვაკლდა რამდენიმე ლიდერი, მაგრამ მატჩის ადგილზე მაინც კარგად მოვემზადეთ, ხოლო ლობუშმა ვაკის რბევის შემდეგ აიმატა ერთი უვე, ორივე მეტეუში და კერდოზუ პინტუც.

შავი შევიძინეთ

ვირაგბეთ ამინდის შესაფერად; ერთბაშად ვაჯობეთ ლობუშსა და სქოთ რეფს; ოთხ კვირაში მესამე თამაშიც მოვიგეთ და რეიტინგში მე-14 ადგილზე გავმაგრდით. წვიმდა და ქარი ქროდა. მოედანი ისე ატალახდა, რომ ხელდახელ, გაშლილად ბურთაობა შეუძლებელი იყო. მასპინძლებმა დაიჟინეს, თეთრი ჩვენ უნდა გვეცვასო და რაკი წითელი თან არ წაგვეღო, ციმციმ შევიძინეთ შავი და ერთი დღით "ოლ ბლექსს" დავეფერეთ.

შესვენებამდე პორტუგალია ზურგ-ქარში რაგბობდა, მაგრამ თავიდანვე იქეთ დავალელოვეთ: ურუშაძემ მოიგო იმათი დერეფანი, აბუსერიძემ მოლიდან მოკლე ფრთაზე მიუშვა მალაღურაძე, ამან კი ჩხიკვაძეს აუგდო. გვერგო რამდენიმე ჯარიმაც, მაგრამ მწურთნელთა მითითებით, ბარკალაიას კარში არ დაურტყამს, ხოლო დერეფანში აგორებული მოლები მსაჯმა ბლოკირების მომიზეზებით დაგვიმუხრუჭა. ამასობაში ლობუში ზედიზედ გვიკიდებდა ზურგში; ერთის გარდა, ყველა აბრაგანი ვიხელთეთ, იმ ერთხელ კი ეგილარი "აბუმ" შებოჭა.

სალელოე შანსი ლობუშს მეტად აღარ მისცემია, მაგრამ ტაიმის ბოლოს რეფმა შერკინებაში ჩასვლისას შარი მოგვდო, თამაშის განახლებისას კი უარესად მოგვდგა: ზედიზედ გვაჯარიმა და კაპიტანიც გაგვისინბინა, მაგრამ გავუძელით, ირაკლის დაბრუნების შემდეგ კი იმათ ნახევარზე გადავედით, აუტი მოვიგეთ და ორი მიძალების შემდეგ მალაღურაძემ არეკნით დაკრა. მერე ბარკალაიამ ცენტრიდან შეაგდო ჯარიმა, ბოლო ეპიზოდში კი წითელ ზოლში იმათ ზედიზედ რომ გაგვაჩერეს, ბურთი უბრალოდ კიდეზე დავარტყით.

გულის გასახეთქად

"ერთა თასიდან" გასავარდნად გადადებულ ჩეხეთს ხუთი კვირის შემდეგღა ვეწვიეთ. მანამდე რუსეთმა, ვისაც ფრანგი კლოდ სორელი წურთნიდა, კრასნოდარში ზედიზედ ძლია სამივე ლათინი მონაწილე: პორტუგალიას ღონით მოერია და ბურთაობაშიც აჯობა; ესპანეთთან პირველი ტაიმი წააგო და 10 ნომერი შეცვალა; რუმინეთს კი ბოლო ხუთ წუთში შეუგდო ორი ჯარიმა. ჰოდა, გაცხადდა, რომ დასავლეთელთა გულის გასახეთქად, "ერთა თასის" დაარსებიდან მეცხრე წლის თავზე საბჭოთა სკოლის ორი მემკვიდრე ჩემპიონს უმათოდ გამოავლენდა.

ჩეხეთში საიუბილეო, მეასე ტესტზე საცდელი შემადგენლობა ჩავიყვანეთ, ბრძოლით მოვიგეთ და ლიდერობა დავიბრუნეთ. რუსთაველი ბურჯი გოდერძი შველიძე ბორჯღალოსანთა მე-18 კაპიტანი შეიქნა; ვარაგბეთ ერთბაშად ხუთი ახალბედა და მარქაფაში 22 ნომრად თვით მენეჯერი აბაშიძე გვეჯდა, იმათ კი თამაში "ტატრიდან" ვლადივოსტოკის ქუჩაზე, "სლავიაზე" გადაიტანეს, ლეგიონი ლამის სრულად შეკრიბეს და უბერებელი იან მახაჩეკიც ათამაშეს.

მზიან, მაგრამ ქარიან დარში ბურთაობა ვერ გამოგვივიდა. ოვალი გვეპყრა და ვუტევდით, მაგრამ ჩეხებმა ტოლი არ დაგვიდეს. პირ-ქარში პირველივე ჯარიმა კარის ნაცვლად კიდეზე დავარტყით, მაგრამ ლელო ვერ შევიტანეთ, მერე კი ფლანკერი გაგვიგდეს ათი წუთით და წინ მეტოქე გავიდა. მალაღურაძემ შესვენებამდე ლელო გაიტანა და ჯარიმას გარდასახვაც დაურთო, მეორე ტაიმში კი, ზურგ-ქარში, მეტისმეტი ტექნიკური წუნის გამო თუმც ბევრი წამოწყება ჩაგვეშალა, ჩეხეთი ბოლო მეოთხედში მაინც გავტეხეთ.

რაგინდარა საფარზე

რუსეთმა კოსმონავტიკის დღეს, 12 აპრილს, ჩვენი მიღება ციმბირის გულ კრასნოიარსკში ჩაიფიქრა. რომ დაგვემატნენ ორ-ორი ბეკი, ჰავბეკი, პირველ-ხაზელი, სამი მხტომელი და ერთიც მარბიელი, თითქმის ოპტიმალური რაზმი შევკრიბეთ. ენისეის პირას ბორჯღალოსნები ორი ნაკადად ჩაფრინდნენ: ფრანგულ ფრთას ვიქტორ დიდებულიძე ჩაუძღვა, აქაურს ლევან ცაბაძე, დელეგაციას კი კავშირის პრეზიდენტი, გია ნიჟარაძე თავკაცობდა.

მატჩი შაბათს, ჩვენებურად დილის თეთრმეტზე იყო. რუსული მხარე ტელე-რეპორტაჟის მოწყობაზე ხუთშაბათამდე ფეხს ითრევდა, რის გამო "ევროსპორტმა" გააუქმა გადაცემა, "საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა" კი ბოლომდე მისდია საქმეს და სრულიად საქართველოს ცოცხლად აცქერინა სეზონის მთავარი ჯახი. თუ მოვიგებდით, ციმბირშივე ვიბევებდით პირველობას, ფრეზე კი, ესპანეთთან შინ გასამართ ბოლო მატჩში, რაგინდარა მოგება გვეყოფოდა.

სამშაბათის ჩათვლით თოვდა, მერე გამოიდარა, მაგრამ რკენის დილას ისევ ჩამობარდნა და თამაშის დაწყება 40 წუთით დაგვიანდა. ფრანგი რეფი და კომისარი მატჩის გადადებას აპირებდნენ, ჩვენმა ბანაკმა რომ მიუგო, რაღაი ჩამოვსულვართ, კიდეც ვითამაშოთო, მწურთნელი ლეინი კი მერე და მერე ტრაბახობდა, საქართველო რუსეთს რაგინდარა ადგილსა და საფარზე დაამარცხებსო.

ბეჭებზე დადო

რუსებს ჩვენთან 15 წელი იყო, ვერ მოეგოთ და ნავსი ვერც თოვლზე გატეხეს, საქართველომ კი მეათედ გაიმარჯვა და "ერთა თასი" მეორედ მოიპოვა! თუ ორივე ტაიმის ბოლო ათ წუთს არ ჩავთვლით, მეტოქეს ძაან ვჯობდით. ბიჭებს კიდიდან დიდებულიძე მართავდა. ფორვარდები, მეტადრე კი გორგოძე, ერთი-ერთზე ბრძოლებს უგებდნენ რუსებს, ბეკებს კი უნარიანად აბურთავებდა მალაღურაძე. მაგრად ითამაშეს ჩხაიძემ, კაჭარავამ, ჩხიკვაძემ და განსაკუთრებით სანდრო თოდუამ, ვინც ამ დონეზე პირველად რაგბობდა.

მეტოქეს, რომლის ბირთვიც მოსკოვის ოლქის ვევეადან იყო, ორივე ლელო "ენისეის" ქართველებმა, ურუშაძემ და კაჭარავამ დაუდეს. პირველი გორგოძის მიძალებას მოყვა, მეორე კი მალაღურაძის მოკლე პასს. მამუკა წითელ ზოლში რომ შეაჩერეს, კარის წინ შებოჭილმა რატიმ ხაზს იქეთ მაინც გადადო ბურთი, დათო კი ლელოში 15 მეტრიდან შესრიალდა, რასაც მორიგი, მესამე ჩხუბი და შველიძის სინბინი მოყვა.

10:3-ზე მალაღურაძის პასით ფრთაზე გაძვრა თოდუა და მარჯვენა ალამთან თითქოს ლელოც შევიტანეთ, მაგრამ რეფმა ზედახორაში ბურთის წინ დავარდნა გამოჩხრიკა. აქედან ათ წუთში მანვე რუსებს აპატია აშკარა წინ პასი, რაც მუშტი-კრივითა და ორმხრივი სინბინით დასრულდა. მეორე ლელოს წინ, დაცვის გაწელვის შემდეგ, მალაღურაძის გრძელი პასით შეტევაში ჩხიკვაძე ჩაერთო და თოდუა მეტოქის პირისპირ გაიყვანა, მაგრამ აქაც ჩხუბი ატყდა, მეოთხე წამატებულ წუთზე კი აბუსერიძემ უფალი მასიელო გააბრიყვა, პირველი ხაზის მარქაფა ამოგვეწურაო.

ჰოდა, ფრანგმა 5-მეტრა შერკინებაში მიწოლა რომ აკრძალა, სიკო მაისურაძემ მიზანში ამოიღო პანასენკო და ბეჭებზე დადო, ხოლო მარჯვნივ გაშლილი მარაო კიდეზე გადავდენეთ.

ფორუმელთა დასკვნა

ციმბირული გამარჯვების სიკეთე რაგბის თემმა მალევე იგრძნო: პირველმა ქართულმა ციფრულმა ტელევიზიამ, "გლობალმა" (ზურაბ ბაზლიძე) პაკეტს მეორე "შოუ სპორტიც" დაუმატა და ლელოთა გამტანებს, ურუშაძესა და კაჭარავას ჯილდოდ მიმღებები დაუდგა, "თბილისის ფორუმზე" კი, მოდერ ნიკოლოზ ნეფარიძის მარიფათით, თავი დაედგა მომწიფებულ საქმეს, რაგბის განყოფილების გახსნას.

რაგბი საფიხვნოზე მანამდეც ცხოვლად განიხილებოდა, ოღონდაც ქართული და უცხოური სპორტის თემებში. "ოლიმპის" დაკვირვებით, "ოვალურ ბურთს იმდენად დინჯი, მახვილი მზერის პატრონი, მცოდნე და საქმის გულშემატკივარი ვებ-ქომაგი მომრავლებოდა, რომ მათ ერთობლივ ნააზრევზე უკეთ თამაშებს ვერარა სპეციალისტი ვერ გააანალიზებდა. ჰოდა, გაზეთმა ესპანეთთან რკენა ფორუმელთა დასკვნის გადმომღერებით გაარჩია და პირუთვნელად დაწერა, რომ

ბორჯღალოსნები გალა-თამაშს სერიოზულად არ მოეკიდნენ და მარგი გაკვეთილი მიიღეს; ზოგი დამწყები რაგბობის იშტაზე ვერ იყო, მაგრამ მწურთნელებმა შეცვლა ვერ ჰკადრეს; დიადი მიზნის გამო - ლაღად, ავსტრალიურად რომ უნდა ავბურთავდეთ - უარი ვთქვით ოდინდელ თულფზე, მოლით თრევაზე; კაპიტანმა ვითარების მიხედვით ვერ ცვალა ტაქტიკა და კრიტიკულ მომენტში პარადოქსული გადაწყვეტილებაც მიიღო; გამარჯვებას კი ზე-კაც მამუკა გორგოძესა და ყოჩებს (ურუშაძე კაჭარავა ჩხაიძე ურჯუკაშვილი) უნდა ვუმადლოდეთო.

აღდგომას დაემთხვა

კრასნოიარსკში მოგების შემდეგ გამოირიცხა იმის რეალური შანსი, რომ რუსეთი გაგვისწრებდა, მაგრამ ფირა აერ-მა ჩვეულ ყაიდაზე ითრია ფეხი და ერთი კვირის დაგვიანებითღა დაადგინა, რომ უკვე ჩემპიონები ვიყავით და პრეზიდენტ ჟან-კლოდ ბაკეს ფარით ეროვნულზე უნდა დავეჯილდოვებინეთ. კავშირმა ბილეთი ერთ ლარამდე გააიაფა, მაგრამ მატჩი ჩვენებურ აღდგომას რომ დაემთხვა, ოთხ-დღიან უქმეებზე ნახევარი ქალაქი სოფლად გაიკრიფა, რითაც სეირს აუდიტორია შეუთხელდა.

ამოცანა უმარტივესი იყო - საბუთები წესრიგში უნდა გვქონოდა, მოედანზე გავსულიყავით და თამაში ჩაგვემთავრებინა, რომ ფარს შევმართავდით, მაგრამ წაგებით ჩემპიონობა აბა, ვის გაეხარდებოდა და ბიჭებიც სარევანშოდ ილესდნენ კბილებს მეტოქესთან, ვისთანაც შარშან, ჩვენივე დაუდევრობით, ორ-წლიან ციკლში ერთადერთი მარცხი გვეგემა.

სტადიონზე პრემიერი ლადო გურგენიძე მობრძანდა. ჩოხოსნებმა ბორჯღალოსნები საპატიო დერეფანში გაატარეს. მოთელვაზე დაგვიშავდა ბეკი და შინ გაქცუნება დაგვჭირდა ახალი 22-ე კაცისა, რათა ამას ფორმა მოეტანა. პრეზიდენტ ბაკესვე ხათრით, ავირჩიეთ იმ მარკის ბურთი, რომელიც მერე და მერე ჩვენს პირველობაზეც გამოვიყენეთ, მაგრამ ზეპურ დონეზე მაგას ცოტა ვინმე თუ იცნობდა და ამდენად, ბიჭებმა მისით არც დარტყმა იცოდნენ და არც პასი.

გულივერას ოინი

ქართული რაგბის ბენეფისის დაწყება იერუსალიმში წმინდა ცეცხლის გადმოსვლას რომ დაემთხვა, სტადიონზე ვერ-მისულებს გამორჩათ იშვიათი ოინი: "გულივერა" გორგოძემ ბურთი კვართიანად წაართვა სემპერეს და შეუტია, მაგრამ სახტად დარჩენილმა სხვებმა ლელო ვერ გაიტანეს. სამაგიეროდ, იმათ დაგვიფარეს მოგერიებაზე და დაგვიდეს; ჯარიმა უცებ გაგვითამაშეს და ხუთი ჩვენებურის თვალწინ გაირბინეს ნახევარი მოედანი; კიდეზეც გადაგვდენეს, 5-მეტრა შერკინებაში ჯარიმა მიგვაღებინეს და 17:0 გაგვისწრეს.

გამოუვალ მდგომარეობაში გორგოძემ იძალა ლათინებზე: ფაზური შტურმის კვალად, აბუსერიძის მიერ უცებ გათამაშებული ჯარიმიდან ზედახორაში ეწია მიზანს. მალაღურაძემ ერთი დარტყმით 60 მეტრით წინ წაგვწია და მეტოქის მომხვდურ დაცვასაც ზურგში გადაუკიდა; თოდუას გარღვევის შემდეგ ჯარიმა კიდეზე დავარტყით, მაგრამ სამ-კაცა 5-მეტრა დერეფანი იმათ მოგვიგეს, ზედ შესვენების წინ კი ბასილაიას რეიდს ურუშაძისა და ნემსაძის სოლოები მოყვა და მამუკამ ბურთი ლელოში გადადო (12:17)

გორგოძემ ჰეთ-თრიკი სამ კაცთან ჭიდილში, მსოფლიო თასის აქეთ ნაკრებში პირველად მოთამაშე მახო ურჯუკაშვილის გარღვევის შემდეგ გაასრულა. მანვე კიკოფი მოლიდან მოწყდომით გამოაქცუნა, შეტევა კაჭარავამ გააგრძელა და სემპერე ბურთის ჩაკვლისთვის გაასინბინეს. 5-მეტრა დერეფანი მოიგო ჩხაიძემ და ურუშაძემ ძალით შეიტანა ლელო (22:20) ამის შემდეგ თამაში კიდევ ნახევარ საათს გაგრძელდა, მაგრამ ჯერ 30 მეტრიდან ავაცილეთ ჯარიმა, მერე გასატანი კიდეზე დავარტყით და იმათ ხროვული ბოჭვით გაგვაგდებინეს ოვალი, მეტოქემ კი ერთხელ გვიტია ფაზურად და რომ დაჯარიმდა, რეფს შეეკამათა.

უტანკებოდ, ბურთით

"ერთა თასის" მეორედ მოგების შემდეგ კავშირმა ხელისუფლებას შეახსენა, რომ ამას დედაქალაქის ათივე კლუბისთვის კერის მოსაწყობად მიწის ნაკვეთი გამოეყო. სახელმწიფო პროგრამით, ოთხ წელში 11 მილიონ 828 ათას 689 ლარი უნდა მოხმარებოდა რაგბს და ამავე პერიოდში წლიური მილიონ-ნახევარიც განაწილებულიყო პირველობის საპრიზო ფონდად. პრემიერმა გურგენიძემ ირბ-ს წერილიც მისწერა, 2009 წლის გაზაფხულზე 20 წლამდელთა მსოფლიო ალაფას ვუმასპინძლებთო, მაგრამ ომის გამო შეჯიბრი კენიაში გადაიტანეს.

ხელი გამოიღო ირბ-მაც და მაისში გამოაცხადა, რომ დამდეგ ოთხ წელში თამაშის გასავითარებლად 25 რჩეულ ქვეყანაში 48 მილიონ გირვანქას დახარჯავდა. აქედან 31.6 მილიონი, ანუ ორი მესამედი, მოხმარდებოდათ "მეორე და მესამე დონის" ქვეყნებს. "პირველი დონის" არგენტინის არჩივმა ოთხი მილიონი შეადგინა, ჩვენთან მიმართებაში კი სამართალმა პური ჭამა: თუ წინა ციკლში რუმინეთმა მილიონ-ნახევარი შეირგო, ხოლო საქართველომ ოდენ 360 ათასი, ახლა თანაფარდობა იმათი 2.1 გახდა ჩვენი 1.7 მილიონის პირისპირ.

ფულს მახვშები მეურნეობის (ინფრა სტრუქტურა) მოსაწყობად და ნაკრებთა შესანახად შეგვპირდნენ. გრანტში ჩაითვალა იმ ორი, ხელოვნური გაზონის ღირებულება, რომელთა დაგებაც თბილისისა და ქუთაისის აკადემიებში გადაწყდა.

ალაფის მასპინძლობა რომ აღარ გვიწევდა, სექტემბერში ევროპულ შესარჩევზე გაგვამწესეს პოლონეთში, სადაც ნახევარფინალში ხუთჯერ დავალელოვეთ რუსეთი და ნულზე გავასაღეთ. ამაზე "ოლიმპმა" დაწერა, "თუ საქმეში გეო-პოლიტიკა, ტანკები და ბომბ-დამშენები არაა ჩარეული; თუ ბრძოლა წესთა დაცვით ტარდება; თუ თხუთმეტი თხუთმეტს ვებმით და გამარჯვებული ჯიგრითა და ბურთაობის ნიჭით ვლინდება, ავ ჩრდილოელ მეზობელს უსიტყვოდ ვჯობივართო"

კათოლიკური ძმობა

ვახტანგ კავთიძემ ჰეთ-თრიკი შეასრულა. გაიცა ოთხი ყვითელი ბარათი; დასჯილის სადაურობის და მიუხედავად, სამჯერ უმალ დავდეთ ლელო. მეორე ნახევარფინალი ფრედ დასრულდა. რუმინეთმა "მეტი ლელოს" წესითღა აჯობა პორტუგალიას, ჩვენ კი წინა მატჩს იმოტოლა ემოციური მუხტი შევალიეთ, რომ კარპატელებს მეორე ტაიმის დამდეგს 15 ქულით ჩამოვრჩით და ვეღარ დავეწიეთ. ამით რუმინეთმა კენიის საგზური მიიღო და გულიც მოიოხა, რადგან წლის განმავლობაში პირისპირ 4-2 ვაჯობეთ და ერთ შეჯიბრშიც გავუსწარით.

ეგ ტურნირი ივნისში, "არკულზე" ზედიზედ მეორედ გამართული ირბ-ის "ერთა თასი" იყო, გაზაფხულზე კი იტალიასა და ჩილეში შევიყარეთ ორ ასაკში. პირველგან ოთხი ლელოთი ტრადიციულად ვძლიეთ რუსეთი, 8-გუნდა ელიტაში დავრჩით და სტეჟარსაც სულ ბოლომდე ვუგებდით ორით, ხოლო მეორეგან, პირველ "მსოფლიო ალაფაზე, ჩილელი რომ მსაჯობდა ურუგვაის მატჩს და ურუგვაელი ჩილესას, გადამწყვეტ პულურ შებმებში ამერიკელმა კათოლიკეებმა ვახტანგურად ძლიეს ევროპელი მართლ-მადიდებლები და ჩვენებურ აღდგომას, ერთურთში გაითამაშეს 2009 წლის მსოფლიო თასის საგზური.

ალაფის საუკეთესო მექულის, გოდერძი ჯოგლიძის ლელოთი და გოლებით ბოლო მეოთხედამდე წინ ვიყავით, მაგრამ მერე კაცი ორჯერ გაგვისინბინეს და სამი ჯარიმა შეგვიგდეს. ამაზე ტეროსის გურუმ, ბრუნო გრუნვალდტმა დაიტრაბახა, კავკასიელი მორკინალები კაცზე გადაანგარიშებით ჩვენზე 19 კილოთი (!) მძიმენი იყვნენ, მაგრამ ჯიგრით ვერაგბეთ და მეტოქე მისსავე სტილში ვძლიეთო. ბრინჯაოს ფინალში რუმინეთი ბეკებით ხუთჯერ დავლახვრეთ, მაგრამ მაგით ირბ-ის კულუარებში შარშან ჩადენილი უსამართლობა ვერ გასწორდა.

ათი უკეპო

სტეჟარი გავაპამპულავეთ ფოთშიც, უმრწემესთა "შავი ზღვის თასზე, სადაც რუსი ბავშვები ვითომც მშობლებმა არ გამოუშვეს. ტურნირისთვის კეთილ-მოეწყო ქალაქის მთავარი სტადიონი. ჭაბუკთა ლიგის მობურთალთაგან შევადგინეთ ორი ნაკრები; მეორემ, სახელად "კოლხეთმა" რუმინეთსაც არ დაუდო ტოლი, პირველმა კი უკრაინას შედევრი ლელო გაუტანა, რაკი მასში ლამის 15-ვე მოთამაშემ შეიტანა პასაობით წვლილი.

ტურნირზე ფირა აერ-ის წარმომადგენლის, ჩვენივე კავშირის განვითარების მენეჯერის, გია ჭუმბურიძის შეფასებით, ქართველი ჭაბუკები ძველებურად კი აღარ ძიძგილაობდნენ, არამედ თანამედროვედ, დინამიურად რაგბობდნენ. სკოლასა და კლასში ნორჩ ბორჯღალოსანთა უპირატესობა ძლეულმა მეტოქეებმაც აღიარეს და თან დაგვექადნენ, თქვენს მაგალითს გადავიღებთ და გავძლიერდებითო.

"უსისტემო სისტემის" გადამკიდე, რუმინეთს "არკულზე" არ შევხვედრივართ. შარშანდელთან შედარებით, დასში ორი სიახლე იყო: ნამიბია და არგენტინის დუბლი ურუგვაიმ და რუსეთმა შეცვალეს, განრიგში კი, მასპინძელთა სასარგებლოდ, მამაძაღლობა გააპარა ირბ-მა: შუა რაუნდში სტეჟარი იტალიის ნაცვლად რუსეთს შეუწყვილა. ტეროსი ერთადერთი იყო, ვისაც სამივე მატჩი სარეიტინგო გამოუვიდა და ოპტიმალური გუნდიც შეკრიბა, ბორჯღალოსანთა უფროსობამ კი მრავალგზის რომ მოიკითხა თითოეული კანდიდატი და 26-კაცა სიაც გაუთავებლად ცვალა, ბოლოს ათი (!) უკეპო მოუგროვდა.

მოყოლით თუ ცქერით?

ტელევიზიას არ გადაუცია ნაკრების სულ პირველი თამაში და პრაღიდან მეასეც რომ ვეღარ გვაყურებინა, კავშირის ვებ-მასტერმა რიტმულად, ყოველ ხუთ წუთში მობილურზე ურეკა მენეჯერ ვასილ აბაშიძეს და მისი მონათხრობით ლაივი წაიყვანა ფორუმზე. მაქვე დაიპოსტა მწარე სიმართლე, რაგბი ჩვენთან მოყოლითაა და არა ცქერითო, მაგრამ ირბ-ის გრანტით "არკულზე" დაიდგა პროჟექტორები, 94-წლოვან ასპარეზზე პირველად დაიგეგმა ხუთ კონტინენტზე გადასაცემი ღამის თამაშები და "საზოგადოებრივმა მაუწყებელმაც" ბორჯღალოსანთა სამივე მატჩის "ცოცხალი" მოაწყო.

სტარტზე სამხრეთი აფრიკის "მზარდმა ბოკემ" ვერაფერში გვაჯობა, მაგრამ იღბალი არ იყო ჩვენს მხარეს და ერთი-ორი მიამიტური შეცდომაც მოგვივიდა. აფრიკამ ზე 14-ის ნარჩენები, "ვოდაკომის თასის" ნაკრები მიავლინა რუმინეთს, ანუ უკეთესი 150 იაპი მათ გუნდში არ რაგბობდა, ჩვენ კი გალეთში მოღვაწე ოცამდე მოწინავე ლეგიონერი გვაკლდა. შესვენებამდე, პაპანაქებაში, ბოკე შეტევას ცდილობდა, მაგრამ გაუვალ დაცვას აწყდებოდა.

მესამე მეოთხედში, სამით რომ ჩამოვრჩებოდით, მეტოქის 22-თან შერკინება მოვიგეთ, მაგრამ ბურთი გამოგვივარდა და ოფსაიდში მყოფმა მოზანგო გარემარბმა მოკურცხლა. მალე ქართველთა მე-19 კაპიტანმა, ბესო უდესიანმა მოაწყო მორიგი ძალუმი სოლო, შებოჭილმა ბურთი ძირს დადო და ბიძინა სამხარაძემ რაქიდან გაუტანა ბეკებს, მაგრამ რეფმა "წინ დავარდნა" მოგვიგონა. მერე 45 მეტრიდან, ზედიზედ ორჯერ ძელს გავარტყით ჯარიმა, სინბინზე კი მალ ლელოს დავხარბდით და 5-მეტრა დერეფანში დავკარგეთ ოვალი.

ჩათქმული ჯარიმა

ნაბოკევს გურუ ლეინი აფრიკაში, იქ მოსწავლე ვაჟის გამოცდაზე დასასწრებად გაფრინდა, გუნდი კი თანაშემწეებმა, ნიკო ჭავჭავაძემ და ლევან მაისაშვილმა გადაიბარეს და ორივე თამაში მოიგეს იმის მიუხედავად, რომ ბიჭებმა ურუგვაისთან მივიწყებული ზნე გაიხსენეს, რაგინდარა ყაიდაზე არღვიეს წესები და მსაჯებს ბლომად მისცეს საბაბი, რათა ძალაუფლება ეჩვენებინათ.

ტეროსთან ნამდვილი ომი გადაგვხდა. მეტოქე პირველი ნაკრებით რაგბობდა, ჩვენ მესამით, მაგრამ ათ წუთში გაცხადდა, რომ ვჯობდით. სამხარაძემ შექცეული პასით დაგეზა კახა უჩავა, ამან კი ოფლოუდი გაუხერხა გია ნემსაძეს. მერე ლათინთა კიკერმა ოთხიდან ორი ჯარიმა შეგვიგდო და ჩხუბიც ატყდა: ურუგვაის ჰავბეკი ჩვენსას მხრებს ზემოთ უშნოდ წაეტანა, რუსმა კიდის მსაჯმა კი რუმინელ რეფს ორი ჩვენიანი გააგდებინა, ხოლო იმათგან არავინ!

ათი წუთით 13 კაცის ამარა დავრჩით, მაგრამ დერეფანში ორჯერ ავაგორეთ მოლი და მალე წინ რვა ქულით გავედით. ისინი ჯარიმებით ორამდე წამოგვეწივნენ. მერე ისევ დავარღვიეთ აქსიომა - ჯარიმა კარში არ დავარტყით, არც დერეფანში ავაგორეთ მოლი და ბეკებით ამაოდ შევუტიეთ. ბოლოს ვლახმა მსაჯმა მაინც დანიშნა ჩათქმული ჯარიმა, რომელიც აროსენამ დაახაია, სამართალი კი ტრიბუნალმა გააჩინა და ზორბა ფედერიკო კაპოს ოთხი კვირით აუკრძალა რაგბობა.

სინი მალაღურაძეს

ფინიშზე სანიმუშოდ გავაპამპულავეთ იტალიის დუბლი. აღარც მსაჯისა და იღბლის აუგი გვეთქმოდა: აფრიკელ ზანგ პრო ლეხუტეს, ლათინთაგან განსხვავებით, ჩვენი შური არ აწუხებდა, და ანგარიშიც 22-ე წამზე გავხსენით: ნაკრებში 47 ტესტის შემდეგ დაბრუნებულმა ირაკლი გუნდიშვილმა მოგერიებაზე დაუფარა დუკას და დათო გასვიანი ბურთს ლელოში დაახტა.

მეორე ტაიმში ძაან ვიმედგრეთ დაცვაში, ბოლოსკენ კი 15 ქულით ჩამორჩენილმა იტალიამ 5-მეტრა შერკინებიდან ბეკებით რომ შემოგვიტია, შკინინმა პასი ჩაჭრა და გადაიკიდა, ხოლო ახალბედა ვიტო კოლელიშვილმა დახტომით მიწიდან აიღო ბურთი და თავის კბილა ბექა წიკლაურს გაატანა.

გარდასახვა მორკინალმა უჩავამ დაარტყა. ჟიურმა, ვისაც რუმინული რაგბის ბერმუხა, ვიორელ მორარიუ თავკაცობდა, ტურნირის საუკეთესო მოთამაშედ ჩვენი 10 ნომერი, ლაშა მალაღურაძე ცნო და სინი უბოძა, ხოლო ორგანიზატორებს გეგმა ჩაეშალათ: აფრიკამ თავსხმაში, ბოლომდე სამი წუთით ადრე მაინც შეიტანა ლელო და რუმინეთი შვიდზე მეტით ძლია, რითაც მასპინძლები დაჯავშნული მეორე ადგილიდან ჩამოაბრძანა.

შაბათ საღამოსვე

შვიდკაცამ ევრო-სერია უხეიროდ დაიწყო: პოლონეთში პულში წააგო ჰოლანდიასთან და ამან მერე იმდენით მიანგრია ნორვეგია, რომ თასს მიღმა აღმოვჩნდით და სინიღა ავიღეთ. კინაღამ უარესი დაგვემართა ვაკეში: ტურნირის მეექვსედ მასპინძლობაზე, პირველად დავეშვით მესამე ადგილამდე და ერთბაშად სამი თამაშიც წავაგეთ. დაგვაშამათა არიფმა კვიპროსმა, მაგრამ მერე გვიხსნა ისრაელმა, მოლდოვასთან გალაღებამ კი მოგვიტანა ის ორი ზედმეტი ქულა, რომლითაც ბოლოს წკიპზე დავრჩით გამსვლელ დუჟინში.

12-გუნდა ფინალისთვის უკეთესი რაზმი შევკრიბეთ. ჰანოვერში შეჯიბრი 50-ათასა "ავდ არენაზე" ჩატარდა. ოდენ დამთხვევისა გამო, პულში ერთად მოიყარა თავი ექვსივე (!) "ერთა თასელმა. ჰოდა, ზედიზედ რომ გავაბურთავეთ ოთხი, დუბაის მსოფლიო თასის საგზური შაბათ საღამოსვე დავიბევეთ, კვირას კი ნახევარფინალში უელსის ჯობნა რომ არ დაგვანება თემიდამ, გაგულისებულებმა ირლანდია ოთხჯერ დავალელოვეთ და მესამე ადგილი დავიკავეთ.

ჩვენგან საუკეთესო იყო მერაბ კვირიკაშვილი, ვინც მექულეებში მეორე ადგილზე გავიდა და მელელოვეებშიც მეორე გაიყო. ბოლო წუთზე რუსეთს მანვე გაუტანა ერთადერთი ლელო გახსნის მატჩში, რომელიც კურიოზულად, 0:0 სრულდებოდა. ამან ჩინებულად მომზადებული მეტოქე ისე არია, რომ ფიალაღა აიღო, მსოფლიოზე ვერ გავიდა და მწურთნელი კლოდ სორელიც მოხსნა, ჩვენ კი წლის ბოლოსვე დაგვაბრუნეს მსოფლიო სერიაზე, მაგრამ ორ ეტაპზე ათივე მატჩი წავაგეთ.

შოტლანდიური ვოიაჟი

ზაფხულში საქმეს ეგეთი პირი უჩანდა, რომ 7-წლიანი ბლოკადა გაირღვეოდა: ირბ-ის ლოცვა-კურთხევით, ნოემბერში სატესტოდ ჩამოგვაკითხავდა ბობოლა, ოღონდაც სამეზობლოში ყველაზე ჩაჩანაკი შოტლანდია და თანაც ა (მეორე) შემადგენლობით, მაგრამ მერე სქოთებმა აგვისტოს ომი მოიმიზეზეს, ჩვენ კი "ერთა თასამდე" მთლად უთამაშებელი რომ არ დაგვრჩენოდა ნაკრები, მახვეშებისვე ხარჯით, ისტორიაში პირველ ბრიტანულ ვიზიტს დავთანხმდით.

დაინიშნა ორი მატჩი. ლეინმა მაწრთობად და დაცვის გადიად აიყვანა ძველი დოსტი, ტონგელი ჯონი ნგაუამო. რომ შეირჩა 26 მოთამაშე, დაგვაკლდა რვა ლიდერი, ადგილზე ჩასულებს კი ოთხიც. მცირე ნუგეშად ის გვქონდა, რომ დაგვიბრუნდა მუხლ-ნაოპერაციები ილია ზედგინიძე და ბეკთა კრებულიც ოპტიმალური გვყავდა. თამაში "საზ-მაუმ" ახალი კელტური არხის, "ბიბისი ალბასგან" შეიძინა და პარასკევ ღამით ცოცხლად უჩვენა, მასპინძლებმა კი გლაზგოს "ფერჰილზე" ერთბაშად ათი კეპოსანი შეგვახვედრეს.

შოტლანდიამ არ დაგვზოგა. ჩვენმა შეკოწიწებულმა გუნდმა 11 უპასუხო ლელო გაუშვა. დაგვცადა უცხო გარემომ და ავდარმაც, მაგრამ არც ის შემართება გვეტყობოდა, რაგბის მოსაგებად რომაა აუცილებელი. შერკინება, რომელსაც ოთხი რიგიანი პირველ-ხაზელი და სამიც მარბიელი აკლდა, მეტოქემ ბევრჯერ გვითრია და წამოგვიშალა, რის გამოც 10-9 ღერძმა ეგრეც ვერ წაიყვანა თამაში.

შთამბეჭდავი მატება

გარემარბებს შესატევად საერთოდ არ მისვლიათ ბურთი, პირველი ლელოს შემდეგ კი სქოთებს უბრალოდ ვეპოტინებოდით, ხოლო ისინი ღონით, სიმარდით, მოქნილობითა და ტექნიკით გვაბითურებდნენ. აქედან ოთხი დღის თავზე, ქარიანსა და მოუწყობელ "მეგეთლენდზე, ედინბურგის დუბლებთან, ოც წუთში სამი ლელო გავუშვით, მაგრამ ბედად დენი გამოირთო და თამაში ჩაიშალა. ასე გადავრჩით მეორე რბევას, მაგრამ ბობოლები ამიერიდან უთუოდ მოგვაძახებდნენ, ჯერ თამაში ისწავლეთ და ჩვენთან გაჯიბრება მერეღა მოითხოვეთო.

დეკემბერში, საერთაშორისო განხრით, კიდევ ერთი დარტყმა ვიგემეთ: ფირა-მ ოდესაში გადაიტანა ევრო-შვიდკაცის ეტაპი, რომელსაც 2003 წლიდან ვმართავდით. ამისგან განსხვავებით, შინ ვიმრავლეთ: მაის - ივნისსა და სექტემბერ - ოქტომბერში კვირის ექვს დღეს ბარემ 20 მატჩი იმართებოდა და კავშირის სათანადო სამსახურიც მხოლოდ ორშაბათს ასვენებდა ბიჭებს, რათა შემდეგი ულუფის დაგეგმვა მოესწრო.

კაცებში შარშანს აქეთ შეიქმნა (დევები თიბისი) ან აღდგა (ხულიგანა ბათუმი) ექვსი გუნდი, უმაღლესი ლიგა კი რვა კლუბამდე გაფართოვდა. ჭაბუკებში მატება უფრო შთამბეჭდავი იყო: 18 წლამდელთა 13 გუნდი გვყავდა, 16 წლამდელთა 12, რაც კაცებიანად 41 (!) გამოდიოდა. კავშირმა კვლავ იკისრა საშეჯიბრო ხარჯის მეტი წილი: მოთამაშეები დააზღვია, კლუბებს ფორმის ორ-ორი კომპლექტი აჩუქა, მოედნის იჯარა გადაუხადა და მწურთნელებსაც ხელფასი დაუნიშნა.

ჩაქცევა აბსურდიაო

ნაკრებთა ვოიაჟების გამო თამაშები საკმაოდ გადაიდო, მაგრამ ზაფხულის არდადეგებამდე მაინც მოესწრო უმაღლესის რვა რაუნდის სრულად გამართვა. ოქტომბერში ამოქმედდა ირბ-ის მიერ მსოფლიოში საცდელად შემოღებული 13 წესიდან მხოლოდ თორმეტი, რაღაი დანარჩენი რაგბეთისგან განსხვავებით მივხვდით, რომ მოლის ჩაქცევის ნების დართვა აბსურდი იყო, შოტლანდიის ხათრით კი უმაღლესის ბოლო მონაკვეთი და ბზის თასის პლეი-ოფიც ექსტრემალურ, 5-დღიან ციკლზე გადაეწყო.

ლოკომოტივი სეზონის დაწყებამდე ხულიგანასა და უნივერსიტეტის აღზრდილებით შეივსო, ყოჩები და ლელო კი ზაფხულის ტრანსფერებით გაძლიერდნენ. პლეი-ოფის მეოთხე მონაწილე, აკადემია ბოლო, მე-14 რაუნდშიღა გამოვლინდა. ამ გუნდმა მერე თასიდანაც დაითხოვა ყოჩები და ფინალს უწია. ელიტიდან გავარდა დინამო; პირველ ლიგაში იპირველა ახალმა ბათუმმა, ვინც ორი, პირისპირ რკენის ჯამითღა გაუსწრო რუსთავს, ამან კი ასვლაზე არმაზს ასევე რომ აჯობა, საგაისოდ უმაღლესში სამი არა-თბილისური გუნდი მოგროვდა.

პლეი-ოფი ვაკეში ჩატარდა. მსაჯობდნენ ფრანგები. პირველობის ოფიციალური, "ბირაგბის" მარკის ბურთით კიკერებმა ბლომად აცდინეს კარს. წინასწარ ფინალში ყოჩებმა ლელოს ბოლოსკენ ორი ლელო დაუდეს და ფრეზე, "მეტი ლელოს" წესით, დიდ ფინალშიც გადიოდნენ, მაგრამ ჯოგლიძის რეიდის შემდეგ ტიტულის დათმობა მაინც მოუხდათ. დიდი ფინალი კვირას რომ გაიმართა, წინა მატჩებზე ბარემ ხუთჯერ მეტი მოსეირე მოგროვდა, მაგრამ მესიე რეინალმა მეტწილად შემტევი აჯარიმა და ხალხმა ჭიდაობისა და პინგ-პონგის ნაზავიღა იხილა.

ბარათი და ხმლები

6:6-ზე, სამი-ნაწილიანი, გუნდური ჩხუბის შემდეგ წესრიგის აღდგენას ოთხი წუთი დაჭირდა, მატჩის მონაწილე სამივე მაისურაძემ კი ბარათი მიიღო. ლოკომოტივმა ორივე ლელო მოლით შეიტანა, ბოლოს კი ძალური სოლოებით პლაცდარმი შექმნა და კაპიტანმა ბობა კვინიხიძემ ჩაროზად არეკნი შეაგდო. ამით მან და მოთამაშე მენეჯერმა გიორგი ასათიანმა კარიერის მე-11 ფინალიც მოიგეს; "ბზის თასის" მეექვსედ შემმართავი "ლოკო" 350 ათასი ლარით დაჯილდოვდა, მერე კი გუნდები ზედიზედ მეოთხე ვიქენდზე მეოთხედვე რომ შეიბნენ, ლელომ რევანში აიღო თასზე.

ამის ფრიად საამოდ საცქერ ფინალში გუნდი ჩინებულად აბურთავა ბორჯღალოსანმა და მოშვიდკაცემ, ლაშა ხმალაძემ. "ლელომ" სამი ლელო დაუდო აკადემიას და მეოთხე ცდით პირველად მოიგო თასი, სეზონი კი შეჯამდა დაჯილდოებაზე, რომელიც 27 დეკემბერს, წმ.გიორგის საერო სკოლაში (სოსო ხუციშვილი) მოეწყო. შარშანდლის დარად, დასახელდა შინაური 15-ეული; არა-ლეგიონერებში საუკეთესოდ ლელოელი ვიტო კოლელიშვილი ცნეს, ხოლო 2008 წლის ქართველ მორაგბედ - მონპელიელი მამუკა გორგოძე, ვისაც ბანკ "რესპუბლიკისგან" 2000 ევროიანი ბარათი ერგო და ელჯისგან, სამურაის ხმლებიც.

<<<     2008

>>>     ევროპის "ერთა თასი" 2007-08

<<    პირველი წრე

  2/02

საქართველო 31:3 პორტუგალია

5ლ: კაჭარავა ხამაშურიძე დადუნაშვილი გიგაური ბასილაია; 3გ: ყიასაშვილი, კვირიკაშვილი 2 - ჯ: კებრალი

რეფ დესანტისი (იტა) მე4 უჩა ნარიმანიძე
ვაკე (10 ათასამდე) 7:0(9) 12:0(26) 12:3(33) /
19:3(44) 26:3(51) სბ(61ს) 31:3(76)

საქ: ყიასაშვილი ჩხიკვაძე დ.კაჭარავა გიგაური ხამაშურიძე (ბარკალაია 63) <10-9> კვირიკაშვილი (ლ.მალაღურაძე 67) აბუსერიძე კაპ (სამხარაძე 70) / შველიძე (სუთიაშვილი 71) დადუნაშვილი სბ 61, ქუბრიაშვილი (ფეიქრიშვილი 52) დათუნაშვილი უჩავა (ზ.მაისურაძე 71) სუთიაშვილი (ნატრიაშვილი 63) ურუშაძე ბასილაია ^ მრქ) ჩხაიძე

<<    მეორე წრე

  9/02

საქართველო 22:7 რუმინეთი

ლ: გორგოძე; გ 4ჯ: ბარკალაია; ა: მალაღურაძე - ლ: ტინკუ; გ: ვლაიკუ

რეფ ბალარდი (უელ) მე4 მიხეილ ჩაჩუა
ვაკე * 7:0(9) 10:0(22) 10:7(40) ნახ(40+6) /
13:7(45) 16:7(49) 19:7(51ა) 22:7(80+2) ბოლო(80+5)

საქ: ბარკალაია შკინინი დ.კაჭარავა (გიგაური 65) ი.გიორგაძე ჩხიკვაძე <10-9> მალაღურაძე აბუსერიძე კაპ (სამხარაძე 77) / შველიძე (დადუნაშვილი 57) ნატრიაშვილი ზირაქაშვილი (ქუბრიაშვილი 54) უჩავა გორგოძე; სუთიაშვილი ჩხაიძე ბასილაია (ურუშაძე 69) ^ მრქ) კვირიკაშვილი / ზ.მაისურაძე

16/02

პორტუგალია

42:6

ჩეხეთი

23/02

პორტუგალია 6:11 საქართველო

2ჯ: კებრალი - ლ: ჩხიკვაძე; ჯ: ბარკალაია; ა: მალაღურაძე

რეფ პატერსონი (შტლ) ლისაბონი, უნივერსიტეტი
ჯერ ჩვენი! 5:0(3) 5:3(40) / სბ(48ს) 8:3(66ა) 11:3(70) 11:6(74)

საქ: ბარკალაია შკინინი დ.კაჭარავა გიგაური ჩხიკვაძე <10-9> მალაღურაძე აბუსერიძე კაპ სბ 48 (სამხარაძე 80+4) / შველიძე ნატრიაშვილი (დადუნაშვილი 58) ქუბრიაშვილი (ფეიქრიშვილი 41) დათუნაშვილი უჩავა; ჩხაიძე ურუშაძე ბასილაია (ს.მაისურაძე 46) ^ მრქ) თოდუა ყიასაშვილი / ნემსაძე

23/02

ესპანეთი 11:17 რუმინეთი

  1/03

რუსეთი

41:26

პორტუგალია

  8/03

რუმინეთი 21:15 პორტუგალია

 

რუსეთი 42:16 ესპანეთი

15/03

რუსეთი 12:8 რუმინეთი

22/03

რუმინეთი

76:7

ჩეხეთი

29/03

ჩეხეთი 3:22 საქართველო

ჯ: ვოკროუჰლიკი - 3ლ: მალაღურაძე ჩხიკვაძე დადუნაშვილი; 2გ: მალაღურაძე ყიასაშვილი; ჯ: მალაღურაძე

რეფ მატე (სფრ) პრაღა, სლავია (1 500)
ჯერ ჩვენი! 0:3(10სბ) 3:3(25) 10:3(30) / 15:3(65) 22:3(70)

საქ: ყიასაშვილი შკინინი დ.კაჭარავა თოდუა ჩხიკვაძე (ს.ნიჟარაძე) <10-9> მალაღურაძე (კვირიკაშვილი) გ.კაჭარავა / შველიძე კაპ, დადუნაშვილი მელიქიძე (გ.მჭედლიშვილი) სუთიაშვილი სბ 10, ნემსაძე (ს.მჭედლიშვილი) უდესიანი (ს.მაისურაძე) ჩხაიძე (ჩიჩუა) ბასილაია ^ მრქ) ვასილ აბაშიძე

12/04

რუსეთი 12:18 საქართველო

4ჯ: კუშნარიოვი სბ ოსტრიკოვი - 2ლ: ურუშაძე კაჭარავა; გ 2ჯ: ბარკალაია

რეფ მასიელო (სფრ) კრასნოიარსკი, ცენტრალური (თოვლი)
ჯერ ჩვენი! 7:0(8) 10:0(20) 10:3(23) 10:6(39სბ-სბ) ნახ(40+3) /
13:6(49) 13:9(58) 13:12(68) 18:12(73) სბ(74ს) ბოლო(80+5)

საქ: ბარკალაია თოდუა (კვირიკაშვილი 79 * ს.მაისურაძე 80+4) დ.კაჭარავა გიგაური ჩხიკვაძე <10-9> მალაღურაძე (შკინინი 80+1) აბუსერიძე კაპ / შველიძე სბ 74, ნატრიაშვილი (დადუნაშვილი 72) ქუბრიაშვილი; უჩავა გორგოძე; ჩხაიძე სბ 38, ურუშაძე ბასილაია (სუთიაშვილი 66) ^ მრქ) სამხარაძე / ნემსაძე

19/04

ჩეხეთი

3:49

რუსეთი

26/04

საქართველო 22:20 ესპანეთი

4ლ: გორგოძე (1 2 3) ურუშაძე; გ: ბარკალაია - 2ლ: კანო ფეიხო; 2გ 2ჯ: გრატონი სბ სემპერე

რეფ დამასკო (იტა) მე4 გია ჯავახიშვილი * ეროვნული (15 ათასი)
0:7(6) 0:14(16) 0:17(24) 5:17(31) 12:17(40+6) /
12:20(48) 17:20(51) სბ(54ე) 22:20(55) ბოლო(80+11)

საქ: ბარკალაია ურჯუკაშვილი დ.კაჭარავა გიგაური თოდუა (შკინინი 49 * კვირიკაშვილი 59) <10-9> მალაღურაძე (სამხარაძე 68-72) აბუსერიძე კაპ / დადუნაშვილი ნატრიაშვილი ქუბრიაშვილი; ნემსაძე (უჩავა 49) გორგოძე (მელიქიძე 80+1) ურუშაძე (ს.მაისურაძე 68) ჩხაიძე ბასილაია (უდესიანი 70)

10/05

ესპანეთი 21:17 პორტუგალია

ერთა`თასი

მ-წ

გატ:გაშ

საქართველო

9-1 292:114

რუსეთი

8-2 312:147

რუმინეთი

6-4 277:144

ესპანეთი

4-6

233:240

პორტუგალია

3-7 174:196

ჩეხეთი

0-10 59:506

უმც.6ე`2007

მ-წ

გატ:გაშ

საქართველო

4-1 197:66

რუსეთი

4-1 156:76

რუმინეთი

3-2 148:77

პორტუგალია

2-3 68:96

ესპანეთი

2-3 119:142

ჩეხეთი

0-5 40:271

უმც.6ე`2008

მ-წ

გატ:გაშ

საქართველო

5-0 95:48

რუსეთი

4-1 156:71

რუმინეთი

3-2 129:67

ესპანეთი

2-3 114:98

პორტუგალია

1-4 106:100

ჩეხეთი

0-5 19:235

>>>     ევროპის "ერთა თასი" 2009-10

  8/11

რუსეთი 42:15 ესპანეთი

15/11

ესპანეთი 22:11 გერმანია

>>>     20 წლამდელთა მსოფლიო ალაფა

15-27/04    სანტიაგო (ჩილე) 8 გუნდი

3#საქართველო -

იამაიკა 90:3 (15/04 * 14ლ: ჯაშიტაშვილი (1 5) ტუჩაშვილი (2 9) კოლელიშვილი ხმალაძე მ.წიკლაური ნუცუბიძე ნიკოლაიშვილი (9 12) კავთიძე ბ.წიკლაური ცირეკიძე თორაძე; 10გ: ნუცუბიძე 7, ჯოგლიძე 2, ბ.წიკლაური - ჯ / სბ ^ რეფ ენსინასი (ჩილ) Iტ 59:0

კორეა 50:31 (19/04 * 8ლ: ხმალაძე (1 7) ნუცუბიძე, ჯოგლიძე (3 4 6) ტუჩაშვილი, კიკვიძე; 5გ: ჯოგლიძე (1 5 7) ნუცუბიძე (2) ბ.წიკლაური (8) - 5ლ 3გ ^ რეფ ზეშუტეკი (პოლ) 0:5(3) 7:5(5) 14:5(10) 19:5(12) 19:12(15) 24:12(19პ) 31:12(29) 36:12(35) / 36:17(50) 43:17(53) 43:24(68პ) 43:31(77) 50:31(80)

ურუგვაი 16:20 (23/04 * ლ გ 3ჯ: ჯოგლიძე სბ კოლელიშვილი სხულუხია - ლ: ხოლივე; 5ჯ: ეჩევერი 2, ალვანელი 3 ^ რეფ ენსინასი (ჩილ) 3:0(9) 3:5(17) 6:5(27) 9:5(29) 9:8(31) 9:11(35) / 16:11(49) 16:14(62სბ) 16:17(72) 16:20(76სბ)

პულები: ურუგვაი 14, საქართველო 11, კორეა 6, იამაიკა 0 - ჩილე 13, რუმინეთი 10, ნამიბია 6, ქუქეთი 0

4#რუმინეთი 34:10 (27/04 * 5ლ: ტუჩაშვილი (1 3) კავთიძე ხმალაძე როხვაძე; 3გ ჯ: ჯოგლიძე - ლ გ: ტოპალა; ჯ: ჯორჯესკუ ^ რეფ ბაჰრუნი (ტუნ) 0:3(1) 5:3(31) 10:3(36) / 17:3(44) 20:3(45) 27:3(53) 27:10(55) 34:10(70)

1#ურუგვაი 20:8 2#ჩილე, 5#ნამიბია 36:29 6#კორეა, 7#ქუქეთი 54:15 8#იამაიკა

ქულა: 50 ჯოგლიძე (საქ; 36 ალვანელი (ურუ; 35 ეჩევერი (ურუ, კიმი (კორ; 31 კაიზემი (ნამ)

ლელო: 7 კიმი; 5 ტუჩაშვილი (საქ; 4 ჯოგლიძე, ხმალაძე (საქ)

საქართველო

15 ვახტანგ კავთიძე (უნი, გოდერძი ჯოგლიძე (ლელ; 14-11 ჯაბა კიკვიძე (ინგ, მიხეილ წიკლაური (რსთ, ლექსო ტუჩაშვილი (უნი, რატი ნუცუბიძე (უნი, გიგა კორკელია (ლელ, სანდრო ინაშვილი (ყოჩ; 10 ლაშა ხმალაძე (ლელ, ბექა წიკლაური (უნი; 9 გიორგი ჭინჭარაული (ლელ, გიორგი როხვაძე (აია /

1-3 გიორგი ჯაშიტაშვილი (ყოჩ, ვასილ კაკოვინი (უნი, ირაკლი მირცხულავა (დინ, ბექა სხულუხია (აია, გიორგი ტორაძე (აია, გიორგი ცირეკიძე (არზ; 4-5 ლადო ჩოჩიშვილი (ყოჩ, ლექსო იორდანიშვილი (ლელ, ბექა ნიკოლაიშვილი (ყოჩ, ირაკლი რევიშვილი (აია; 6-8 დავით ჩიჩუა (სფრ, არჩილ კობაური კაპ (სფრ, ვიქტორ კოლელიშვილი (ლელ, ვახტანგ მძინარიშვილი (ლელ)

მწ) ლევან მაისაშვილი (ლელ, ნიკო ჭავჭავაძე (ყოჩ ^ ექმ) პავლე კასრაძე, ნიკოლოზ შათირიშვილი; მნჯ) გია გორგასლიძე, შავლეგ ჯანელიძე; მსჯ) უჩა ნარიმანიძე

>>>     18 წლამდელთა ევროპის პირველობა

15-22/03    ვენეტო (იტალია)

6#საქართველო -

ინგლისი 3:53 (16/03 მოლიანო * ჯ: სინაურიძე - 7ლ 6გ ჯ ა ^ რეფ კასტანიოლი (იტა) Iტ 3:17

რუსეთი 25:6 (19/03 მირანო * 4ლ: ბარბაქაძე კვერნაძე თხელიძე სინაურიძე; გ: მჭედლიშვილი; ჯ: სინაურიძე ^ რეფ რედუტა (რუმ) 7:0(6) 10:0(13) 10:3(24) 15:3(27) 15:6(30) / 20:6(37) 25:6(61)

5#რუმინეთი 5:6 (22/03 ვილიორბა * ლ: თხელიძე წბ გოგლიჩაძე - 2ჯ: პიტრესკუ / 2 სბ ^ რეფ პასკინი (იტა) Iტ 5:0

1#საფრანგეთი 12:5 2#ირლანდია, 3#ინგლისი 21:5 4#იტალია, 7#რუსეთი 12:7 8#ესპანეთი (გავარდა)

საქართველო

15 უშანგ მჭედლიშვილი (ლელ, გიგა მშვენიერაძე (აია; 14-11 ვანო გაბროშვილი (აკდ, გიორგი მარგიანი (აკდ, გიორგი ჯიმშელაძე (სფრ, გიორგი ონიანი (აია, ზურაბ გოგლიჩაძე (აია, ანზორ ხიპაშვილი (ლელ, ბექა ჭაბუკიანი (არზ; 10 გიგა სინაურიძე (აია; 9 ჯიმი ღამბაშიძე (ლელ + გიორგი წეველიძე (უნი /

1-3 დათო ბარბაქაძე (ყოჩ, შალვა მამუკაშვილი!ჰ (ყოჩ, გიორგი გაბელია (ლელ, ზვიად ესართია (არზ, თორნიკე ლომიძე (აია + მიხეილ ნარიაშვილი!ჰ (აია; 4-5 ერეკლე მეტრეველი (ყოჩ, დავით ლოსაბერიძე (აია, კოტე მიქაუტაძე (არზ; 6-8 გიორგი ჭყოიძე (ლელ, ვასო კვერნაძე კაპ (ლელ, ლევან თხელიძე (აია, რეზო ჟღენტი (არზ + ბაჩო კოლელიშვილი (ლელ)

მწ) პაატა ნარიმანაშვილი, დიმა ობოლაძე, ზურაბ ამონაშვილი (აკდ; ექმ) ავთო მიქაბერიძე

>>>     17 წლამდელთა "შავი ზღვის თასი"

ფოთი ^ დირ) ირაკლი ჩიქავა; ფირა) გია ჭუმბურიძე ! 30-წუთა ტაიმები

  1/07 კოლხეთი 0:17 რუმინეთი

ლ 4ჯ სბ

რეფ ბორის კოროლიოვი (უკრ) კიდ: ანა პოღოსიანი, მაკა ტყებუჩავა
0:5(4) 0:8(18) / 0:11(33) 0:14(37) 0:17(52) სბ(70რ)

  საქართველო 56:3 უკრაინა

7ლ: ლოსაბერიძე ჩილაჩავა (2 4) კვიწინაშვილი კობახიძე გოგოლაშვილი რ.ჟღენტი; 6გ: მჭედლიშვილი 3, კობახიძე 3; 3ჯ: მჭედლიშვილი, კობახიძე 2 სბ მატკავა - ჯ სბ

რეფ გია ჯავახიშვილი; კიდ: ზურაბ ამონაშვილი
5:0(2) 12:0(9) 19:0(13) 22:0(18) 22:3(22) 29:3(30) /
სბ(32უ) 36:3(36) 39:3(39) 42:3(45) 49:3(49) 56:3(56) სბ(59ს)

  5/07 კოლხეთი 42:13 უკრაინა

6ლ: თხილაიშვილი ნადარაია (2 3) ანაკიძე ქოიავა მიქელაძე; 3გ: ანაკიძე 2, მიქელაძე; 2ჯ: ანაკიძე - 2ლ ჯ

რეფ ჯავახიშვილი; კიდ: ამონაშვილი
5:0(4) 5:3(10) 12:3(12) 15:3(20) 18:3(27) /
23:3(32) 23:8(40) 28:8(43) 28:13(47) 35:13(49) 42:13(60)

  საქართველო 35:8 რუმინეთი

4ლ: ხიპაშვილი ჩილაჩავა მჭედლიშვილი რ.ჟღენტი; 3გ: მჭედლიშვილი; 3ჯ: მჭედლიშვილი 2, კობახიძე - ლ ჯ სბ

რეფ კოროლიოვი; კიდ: პოღოსიანი ტყებუჩავა
7:0(3) 7:3(19) 14:3(23) 17:3(30) 24:3(30+2) /
სბ(33რ) 27:3(35) 30:3(50) 30:8(55) 35:8(59)

კიბე: 1 საქართველო, 2 რუმინეთი, 3 კოლხეთი, 4 უკრაინა

ქულა: 28 მჭედლიშვილი; ლელო: 3 ჩილაჩავა; საუკეთესო) ლოსაბერიძე

საქართველო

15 მჭედლიშვილი, ბახვა კობახიძე (ყოჩ; 14-11 გაბროშვილი, მარგიანი, ხიპაშვილი, ონიანი, ლევან გოგოლაშვილი (აკდ; 10 ლუკა კვარაცხელია (ყოჩ, ზვიად ოდიშარია (აია; 9 ღამბაშიძე, რამაზ ჯინაშვილი (უნი /

1-3 ლევან შენგელია (ყოჩ, შმაგი ჯანჯალია!ჰ (აია, ბაჩო კვიწინაშვილი (უნი, ზურაბ ერისთავი (აია, მერაბ მატკავა!ჰ (ფოთ, ნიკა ჟვანია (უნი; 4-5 მიქაუტაძე, ლოსაბერიძე, ილია ლობჟანიძე (ყოჩ; 6-8 ჭყოიძე კაპ, თხელიძე, ლევან ჩილაჩავა (უნი, რ.ჟღენტი, გიორგი ჟღენტი (უნი)

მწ) ბადრი ბოხუა (უნი, სპირიდონ ლიპარტელიანი (ყოჩ; მნჯ) ირაკლი სულთანიშვილი

კოლხეთი

15 თამაზ მჭედლიძე, ირაკლი მიქელაძე; 14-11 გიორგი ანაკიძე, ბექა ვაჭარაძე კაპ, გიგლა კუხიანიძე, ანრი ხარაძე, მამია მამფორია, გიორგი კუჭავა; 10 გიორგი მამალაძე; 9 საბა ჭურღულია#10, დავით გეგეშიძე, როლანდ ჩაჩავა /

1-3 ზურაბ ჟვანია, ლუკა ანთიძე!ჰ ტარიელ ჩხიკვაძე, ზაურ ტორაძე; 4-5 ჯემალ მორჩაძე, სანდრო ქოიავა, ომარ ბალიაშვილი; 6-8 გიორგი ქუთათელაძე, გიორგი თხილაიშვილი, გიორგი გიორგაძე, გრიგოლ ჯგუბურია, ნოდარ კვიცინაძე, ბექა ნადარაია

მწ) ამირან შავგულიძე (ფოთ, დათო გორდულაძე (ქუთ)

>>>     19 წლამდელთა ევროპის ალაფა

21-27/09    ტრომიასტო (პოლონეთი)

2#საქართველო -

ჰოლანდია 62:7 (21/09 გდანსკი * 9ლ: ინაშვილი (1 2) გრძელიშვილი (3 5) კავთიძე (4 7) კოლელიშვილი მეტრეველი ნარიაშვილი; 7გ: წიკლაური 4, ჯოგლიძე 3; ჯ: წიკლაური სბ ცირეკიძე - ლ გ / სბ ^ რეფ პეტრესკუ (რუმ) 5:0(11) სბ(13ს) 5:7(17) 12:7(21) 19:7(25) 22:7(28) 27:7(35) / 34:7(39) 41:7(43) 48:7(51) სბ(53ჰ) 55:7(55) 62:7(62)

რუსეთი 37:0 (24/09 სოპოტი * 5ლ: კავთიძე 3, ბარბაქაძე 2; 3გ 2ჯ: ჯოგლიძე სბ ლომიძე მეტრეველი - 2 სბ ^ რეფ ლაფონი (სფრ) * 3:0(2) სბ(4რ) 6:0(23) 13:0(29) სბ(33რ) 20:0(35) / სბ(44ს) 27:0(46) 32:0(62) ს(66ს) 37:0(70) ^ რუმინეთი 20:20 პორტუგალია (ლ 3/2)

1#რუმინეთი 28:31 (27/09 სოპოტი * 3ლ: გოგლიჩაძე ჯოგლიძე კორკელია; 2გ 2ჯ: ჯოგლიძე; ა: წიკლაური სბ ლომიძე - 3ლ: პუიშორუ ფ.ლაზარი ციმბა; 2გ 3ჯ ა: პიტრისკუ ^ რეფ გალიასტეხი (ესპ) 3:0(3) 3:3(5) 6:3(9) 6:10(23) 13:10(27) 13:15(31) 13:18(35სბ) / 13:25(41) 13:28(45) 18:28(46) 21:28(53) 21:31(62) 28:31(68)

რუმინეთი გავიდა 8-გუნდა მსოფლიო ალაფაზე (2009 კენია)

3#რუსეთი 32:29 4#პორტუგალია, 5#ესპანეთი 22:7 6#ჰოლანდია, 7#ბელგია 27:5 8#პოლონეთი

საქართველო

15 ჯოგლიძე; 14-11 ვ.კავთიძე, გოგლიჩაძე, გიორგი ლომინაძე (ლელ, ინაშვილი კაპ, დავით გრძელიშვილი (ყოჩ, რატი ხუციშვილი (უნი, გიორგი ნოზაძე (ლოკ, კორკელია; 10 ბ.წიკლაური (ლოკ, გიგი გაბუნია (არზ; 9 ლევან გოგია (უნი, შავლეგ მახარაშვილი (ყოჩ /

1-3 ცირეკიძე, გაბელია!ჰ, ვ.კაკოვინი, ლომიძე, ნარიაშვილი!ჰ, ბარბაქაძე; 4-5 მიხეილ გაჩეჩილაძე (აკდ, მეტრეველი; 6-8 რევიშვილი, ვ.კოლელიშვილი, ნიკოლაიშვილი#5, კვერნაძე, ლადო გუნიავა (უნი)

მწ) დავით ჩავლეიშვილი (ლოკ, დიმიტრი ფულარია (აია; მნჯ) ოთარ იაშვილი

>>>     ირბ-ის "ერთა თასი"

ბუქარესტი, არკულ დე ტრიუმფი ^ პრემია

11/06

იტალია`` ^

38:15

რუსეთი

 

საქართველო 3:11 აფრიკა``

ჯ: ბარკალაია - ლ: ნოუბლი; 2ჯ: დოლი სბ იენეკერი

რეფ ფალცონე (იტა) სბ(7ს) 0:3(27) 3:3(38) / 3:6(46) 3:11(48) სბ(66ა)

საქ: ბარკალაია შკინინი თოდუა (ხმალაძე 61) გიგაური ჩხიკვაძე <10-9> მალაღურაძე სამხარაძე / გასვიანი (მელიქიძე 79) ნატრიაშვილი (ბრეგვაძე 75) მელიქიძე (ხოსიტაშვილი 41) ნემსაძე ბ.გუჯარაიძე სბ 7 (უჩავა 41) ს.მაისურაძე გუნდიშვილი (თ.ძაგნიძე 75) უდესიანი კაპ

 

რუმინეთი

10:6

ურუგვაი ^

15/06

საქართველო 20:18 ურუგვაი ^

2ლ: ნემსაძე გასვიანი; 2გ 2ჯ: მალაღურაძე - 6ჯ: აროსენა სბ კლაპენბახი

რეფ პეტრესკუ (რუმ) 7:0(7) 7:3(19) 7:6(28) სბ^სბ(36ს) 7:9(37*ნახ) /
14:9(44) 14:12(52) 17:12(57) 20:12(59) 20:15(61) 20:18(64) სბ(71უ) ბოლო(78)

საქ: ყიასაშვილი (ბარკალაია 41) შკინინი სბ 36, თოდუა სბ 36, გიგაური ჩხიკვაძე <10-9> მალაღურაძე სამხარაძე / გასვიანი ნატრიაშვილი ხოსიტაშვილი; ნემსაძე უჩავა; ს.მაისურაძე გუნდიშვილი უდესიანი კაპ

  აფრიკა`` 20:19 იტალია`` ^
  რუმინეთი 13:12 რუსეთი ^

20/06

ურუგვაი

23:19

რუსეთი ^

  საქართველო 25:3 იტალია``

3ლ: გასვიანი გუნდიშვილი წიკლაური; 2გ: მალაღურაძე უჩავა; 2ჯ: მალაღურაძე - ჯ: დუკა სბ კავალიერი

რეფ ლეხუტე (აფრ) 5:0(1) 8:0(13) 8:3(20) 15:3(40) /
18:3(64სბ) სბ(71ს) 25:3(78)

საქ: ბარკალაია შკინინი თოდუა ხმალაძე ჩხიკვაძე (ბ.წიკლაური 75) <10-9> მალაღურაძე სამხარაძე (როხვაძე 79) / გასვიანი ნატრიაშვილი (ბრეგვაძე 74) ხოსიტაშვილი (მელიქიძე 22 * სბ 71) ნემსაძე (ასიეშვილი 73) უჩავა; ს.მაისურაძე გუნდიშვილი (კოლელიშვილი 66) უდესიანი კაპ

  რუმინეთი 13:25 აფრიკა``

არკული

მ-წ

გატ:გაშ

პრ

აფრიკა``

12 3-0 56:35 0

საქართველო

8 2-1 48:32 0

რუმინეთი

8 2-1 36:43 0

იტალია``

6 1-2 60:60 2

ურუგვაი

6 1-2 47:49 2

რუსეთი

2 0-3 46:74 2

ნიხრი: მოგება 4, ფრე 2, წაგება 0 ქულა;
რვაზე ნაკლებით წაგება ანდა მეოთხე ლელოს გატანა - თითო პრემია

>>>     სტუმრობა შოტლანდიაში

14/11

შოტლანდია`ა` 69:3 საქართველო

ჯ: ბარკალაია - 11ლ: ვერნონი (1 11) ევანსი მაკმილანი ბრაუნი დიუი ვებსთერი ვოქერი ჰენდერსონი (8 10) ნიულენდსი; 7გ: როსი 5, გრეგორი 2

რეფ ჯოუნზი (უელ) გლაზგო, ფერჰილი (1 100)
0:5(18) 3:5(20) 3:12(22) 3:19(29) 3:24(32) 3:31(40) /
3:38(48) 3:45(56) 3:50(58) 3:55(66) 3:62(76) 3:69(80+1)

საქ: ბარკალაია (კვირიკაშვილი 50) ჩხიკვაძე დ.კაჭარავა თოდუა (შკინინი 67) მაჩხანელი <10-9> მალაღურაძე აბუსერიძე კაპ (სამხარაძე 65) / გასვიანი (დადუნაშვილი 48) ნატრიაშვილი (კაკოვინი 55) გ.კავთიძე; ზედგინიძე უჩავა; ურუშაძე სუთიაშვილი (ს.მაისურაძე 55) ბასილაია (უდესიანი 55)

18/11

ედინბურგი (19:0) საქართველო

3ლ: რენი 2, ლეიდლოუ; 2გ: დ.ბლერი

ედინბურგი, მეგეთლენდი ^ 25 წუთის შემდეგ შუქი ჩაქრა და თამაში ჩაიშალა

საქ: მალაღურაძე შკინინი კაჭარავა ხმალაძე მაჩხანელი <10-9> კვირიკაშვილი სამხარაძე / გასვიანი დადუნაშვილი კავთიძე; ზედგინიძე უჩავა; მაისურაძე ურუშაძე უდესიანი

>>>     VII ევროპის შვიდკაცა

24-25/05    სოპოტი (პოლონეთი) II ეტაპი

5#საქართველო - 9#ნორვეგია 19:0, 4#ჰოლანდია 12:14, პოლონეთი 12:0, 8#ლატვია 19:7 (პოლ +64, ჰოლ +44 / საქ +41 * სინი) 7#დანია 38:0, 6#ლიტვა 54:7 ^ 1#ირლანდია 24:0 2#პოლონეთი

7-8/06    ვაკე * IV ეტაპი

3#საქართველო - პულ) 8#ისრაელი 29:5, 7#კვიპროსი 12:14 / უელსი 0:22, 9#ბულგარეთი 42:10 (საქ +32, კვპ -19, ისრ -31 * თასი) უკრაინა 0:14, 4#მოლდოვა 24:7 ^ 1#უელსი 45:5 2#უკრაინა / 5#ლატვია, 6#საბერძნეთი, 10#აზერბაიჯანი

საქართველო: ჯაბა ბრეგვაძე/წბ, ვახტანგ ახვლედიანი$ლ, ლევან გენებაშვილი$ლ, ილია გოგეშვილი$2ლ, მერაბ კვირიკაშვილი$3ლ11გ, გიორგი კობერიძე$ლ, ლექსო გუგავა$ლ, ირაკლი აბუსერიძე$5ლ, გიორგი კაჭარავა$ლ, სანდრო ნიჟარაძე$2ლ, ფრიდონ უდესიანი ^ მწ) კახა ალანია, მნჯ) გიორგი ასათიანი ^ უკრ: გიორგი გეგიძე, ჯაბა მალაღურაძე, გიორგი თოდრაძე

ქულა: პორტუგალია უელსი 36; ირლანდია ესპანეთი 34; რუსეთი იტალია 32; უკრაინა 30; გერმანია რუმინეთი პოლონეთი 28; ბელგია 26; საქართველო 24(+161) - შვედეთი 24 (+106) ჰოლანდია 24(-35; მოლდოვა 22 ...

12-13/07    ჰანოვერი (გერმანია) 12-გუნდა ფინალი

3#საქართველო - პულ) 9#რუსეთი 5:0, 7#გერმანია 26:0, 10#რუმინეთი 12:0, ესპანეთი 28:5 / პორტუგალია 10:26 * თასი) უელსი 14:19, 4#ირლანდია 26:7

1#პორტუგალია 26:12 2#უელსი, 5#იტალია 24:17 6#ესპანეთი ^ ხუთი მოწინავე გავიდა მსოფლიო თასზე (5-7/03 2009 დუბაი)

საქართველო: სიმონ მაისურაძე$4ლ, გიორგი ჩხაიძე$2ლ, შალვა სუთიაშვილი$ლ / ბიძინა სამხარაძე$ლ, კვირიკაშვილი$6ლ11გ, სანდრო თოდუა$2ლ, გიორგი შკინინი კაპ - ბრეგვაძე$ლ, ირაკლი გეგენავა, ლაშა ხმალაძე$ლ, ნიჟარაძე$ლ, ბექა წიკლაური ^ მწ) ალანია, მნჯ) ასათიანი, ექმ) ბესო აბრამიშვილი; პრეზიდენტი) გია ნიჟარაძე; სპონსორი) სილქ როუდ ბანკი

>>>     შვიდკაცის X მსოფლიო სერია (2008/09)

28-29/11    დუბაი (არაბეთი) I ეტაპი

საქართველო - პულ) არგენტინა 7:26, სამოა 7:33, საფრანგეთი 12:14 * ფიალა) პორტუგალია 7:19 * ფარი) არაბეთი 12:22 ^ გავიყავით ბოლოსწინა, XV ადგილი

თასი) აფრიკა 19:12 ინგლისი
სინი) სამოა 12:7 კენია
ფიალა) პორტუგალია 24:0 საფრანგეთი
ფარი) შტატები 31:7 არაბეთი

5-6/12    ჯორჯი (აფრიკა) II ეტაპი

საქართველო - პულ) ავსტრალია 5:26, აფრიკა 5:31, შტატები 0:38 * ფიალა) საფრანგეთი 15:33 * ფარი) შოტლანდია 12:17 ^ გავიყავით XV ადგილი

თასი) აფრიკა 12:7 ზელანდია
სინი) ინგლისი 24:7 პორტუგალია
ფიალა) საფრანგეთი 21:12 ავსტრალია
ფარი) ზიმბაბვე 26:0 შოტლანდია

საქ (დუბაი - ჯორჯი) მაისურაძე, ბრეგვაძე (ყოჩ, ვიქტორ კოლელიშვილი (ლელ / სამხარაძე, კვირიკაშვილი*დუბ, ნიჟარაძე*ჯრჯ (ყოჩ, თოდუა (ლელ, შკინინი კაპ (ხულ - დავით ჩიტიძე (ლოკ, წიკლაური (ლოკ, ხმალაძე (ლელ, ლექსო ტუჩაშვილი (ლოკ, გოდერძი ჯოგლიძე (ლელ ^ მწ) ალანია, მნჯ) ნონო ანდღულაძე, ექმ) აბრამიშვილი

>>>     ევროპის შვიდქალის შესარჩევი

10-11/05    ზენიცა (ბოსნია)

10#საქართველო - პულ) 7#ავსტრია 10:34, 3#ისრაელი 7:42, 11#ბოსნია 14:0, 6#ხორვატია 7:15, 1#რუმინეთი 0:50 * ფიალა) 12#სლოვენია 31:0, 9#სერბეთი 0:20

სამი უკეთესი (2#ფინეთი) გავიდა 16-გუნდა ფინალში, საიდანაც ექვსი მოწინავე მსოფლიო თასზე მოხვდა

საქართველო: ნინო არაბული, ნინო დევიძე, ნათია მესხი, თამთა მთვარაძე, ოლღა ნაცვლიშვილი, ანა პოღოსიანი, მაკა ტყებუჩავა, მარიამ ქველაძე კაპ, თამარ ჩხუბიანიშვილი ^ მწ) ზურაბ დუგლაძე, გიორგი ოკმელაშვილი; მნჯ) ნატა კურტანიძე

>>>     კავშირის საარჩევნო ყრილობა

24/02    თბილისი, ქორთიარდ მერიოთი

ოთხი წლით: გია ნიჟარაძე (პრეზიდენტი; კოკა ლაზიშვილი, გია გორგასლიძე, მერაბ ბესელია (ვიცე პრეზიდენტები; გამგეობა: გოჩა სვანიძე, ბათუ კევლიშვილი, გუგა გეგენავა, თემურ ბენდიაშვილი, ირაკლი კიზირია, სოსო დიაკონიძე, კახა მხეიძე, ვალერი გიორგობიანი

>>>     საქართველოს პირველობა

ორგ: ნიაზ მამრიკიშვილი; გოჩა აბაშიძე (კაცები; მალხაზ კოროშინაძე (ჭაბუკები; მერაბ აბდუშელიშვილი (სტადიონები; ირაკლი ჩიქავა (წესრიგი)

 უმაღლესი ლიგა

<<    გაზაფხული/ზაფხული

  3/05 უნივერსიტ 13:8 არმაზი
  4/05 ლელო 22:19 დინამო
  ლოკომოტ 36:15 აია
  ყოჩები 24:10 აკადემია

11/05

ლელო

15:11

ყოჩები

  ლოკომოტ 31:12 დინამო
  აკადემია 26:17 არმაზი
  აია 13:13 უნივერსიტ

17/05

ლელო

21:17

აკადემია

  უნივერსიტ 25:18 დინამო
18/05 არმაზი 11:29 აია

31/05

აკადემია

10:8

აია

  ყოჩები 32:9 უნივერსიტ
  ლოკომოტ 31:5 ლელო
  არმაზი 15:14 დინამო

21/06

ლოკომოტ

29:17

აკადემია

24/06 ლელო 25:19 უნივერსიტ
  აია 25:20 დინამო
  ყოჩები 19:17 არმაზი

29/06

ლელო

40:25

არმაზი

  ლოკომოტ 5:20 უნივერსიტ
  ყოჩები 18:8 აია

  6/07

დინამო

27:22

ყოჩები

  უნივერსიტ 21:34 აკადემია
  აია 21:19 ლელო
  ლოკომოტ 35:20 არმაზი

12/07

დინამო

18:22

ლელო

19/07

აია

6:23

ლოკომოტ

  აკადემია 27:10 ყოჩები
20/07 არმაზი 19:22 უნივერსიტ

25/07

ლოკომოტ

27:12

ყოჩები

26/07 აკადემია 13:20 დინამო

8 რაუნდი: ლოკ 14, ლელ 12, უნი 9; აკდ ყოჩ 8; აია 7, დინ 4, არზ 2

<<    შემოდგომა

  7/09 არმაზი 11:19 აკადემია
  ლელო 14:22 ყოჩები
  ლოკომოტ 122:7 დინამო
  8/09 უნივერსიტ 28:12 აია(ასპინძა)

  4/10

აკადემია

7:35

ლელო

  ყოჩები 23:18 ლოკომოტ
  დინამო 12:41 უნივერსიტ
  აია 28:12 არმაზი

10/10

უნივერსიტ

7:24

ყოჩები

  ლოკომოტ 9:14 ლელო
  არმაზი 41:13 დინამო
  აია 40:18 აკადემია

15/10

აკადემია

7:43

ლოკომოტ

  ლელო 18:3 უნივერსიტ
  ყოჩები 45:12 არმაზი
  დინამო 3:20 აია

20/10

არმაზი

15:42

ლელო

  დინამო 16:20 აკადემია
  უნივერსიტ 12:39 ლოკომოტ
  აია 10:12 ყოჩები

24/10

ყოჩები

63:13

დინამო

25/10 ლოკომოტ 67:14 არმაზი
  ლელო 47:26 აია
  აკადემია 15:10 უნივერსიტ

უმაღლესი

მ-წ*ფ

გატ:გაშ

ლოკომოტივი^ 22 11-3 515:184
ლელო 22 11-3 339:243
ყოჩები 20 10-4 337:214
აკადემია 14   7-7 240:305

უნივერსიტეტი^

13

  6-7*1

243:274

აია ქუთაისი 13   6-7*1 261:270
არმაზი^ 4   2-12 237:412
დინამო 4   2-12 212:482

^ პირისპირ ბალანსით

 პირველი ლიგა

3/05-13/07 * 14/09-1/11 ^ მასპინძლის მიხედვით

ელიტი ბათუმი - რსთ 18:10, ხულ 44:10, ლელ 45:12, აია 20:12, ლოკ 59:3, თბს 37:10, დევ 55:7

ხარები რუსთავი - ბთმ 16:12, ხულ 23:12, ლელ 34:23, აია 31:0, ლოკ 26:10, თბს 76:14, დევ 41:13

ხულიგანა - ბთმ 12:34, რსთ 21:27, ლელ 27:15, აია 22:15, ლოკ 30:0, თბს 22:17, დევ 32:5

ლელო$2 - ბთმ 12:22, რსთ 10:30, ხულ 20:39, აია 23:25, ლოკ 57:0, თბს 59:21, დევ 35:28

აია$2 - ბთმ 8:25, რსთ 8:13, ხულ 10:22, ლელ X:0, ლოკ 18:10, თბს 20:14, დევ 19:5

ლოკომოტივი$2 - ბთმ 0:38, რსთ 0:36, ხულ 29:36, ლელ 19:19, აია 58:10, თბს 7:27, დევ 21:12

თიბისი უნი$2 - ბთმ 3:63, რსთ 21:56, ხულ 3:14, ლელ 12:21, აია 24:13, ლოკ 0:7, დევ 24:14

დევები - ბთმ 20:22, რსთ 0:52, ხულ 15:45, ლელ 21:41, აია 7:19, ლოკ 46:5, თბს 22:10

პირველი

მ-წ*ფ$დ

გატ:გაშ

ბათუმი^ 26 13-1 494:135
რუსთავი 26 13-1 471:162

ხულიგანა

20

10-4

344:257

აია$2 12   6-8 177:274
ლელო$2 10   5-8*1$1 347:323
ლოკომ$2 7   3-10*1 169:414
თბს თსუ$2 6   3-11 200:431
დევები 4   2-12 215:421

 პლეი-ოფი

<<    გასავარდნი ფინალი (3-4)

30/10 ყოჩები 46:14 აკადემია

<<    შესარჩევი ფინალი (1-2)

30/10 ლოკომოტ 17:13 ლელო

<<    წინასწარი ფინალი (წაგებულს ბრინჯაო)

  4/11 ლელო 18:13 ყოჩები

2ლ: ხმალაძე ლომინაძე; გ 2ჯ: ჯოგლიძე სბ თოდუა - 2ლ: ს.ნიჟარაძე; ჯ: მალაღურაძე

რეფ ლამირანი (სფრ) ვაკე
0:3(18) 7:3(20) 10:3(35) 13:3(40) ნახ(40+4) /
სბ(66ლ) 13:8(67) 13:13(78) 18:13(80+2) ბოლო(80+5)

<<    დიდი ფინალი

(მოგებულს ოქრო და ბზის თასი, წაგებულს ვერცხლი)

  9/11 ლოკომოტივი 19:9 ლელო

ლოკო: ასათიანი ტუჩაშვილი კობერიძე ბერძენიშვილი ჟამუტაშვილი <10-9> კვინიხიძე კაპ, ღვინჯილია / პეტრიაშვილი ტურაშვილი ნაცარაშვილი; ჩიტიძე ნიშნიანიძე; გენებაშვილი ახვლედიანი ზ.მაისურაძე წბ 38 - 2ლ: გენებაშვილი ტურაშვილი; 2ჯ ა: კვინიხიძე

ლელო: ყიასაშვილი ჯოგლიძე თოდუა ლომინაძე ცერცვაძე <10-9> ხმალაძე გოგია / ყალიჩავა (სანიკიძე) ცხოვრებაშვილი სუჯაშვილი; ი.დაუშვილი (აზალაძე) ვ.მაისურაძე წბ 38; ი.მაისურაძე კაპ სბ 32, დ.დაუშვილი კოლელიშვილი - 3ჯ: ჯოგლიძე

რეფ რეინალი (სფრ) კიდ: ჩაჩუა ნარიმანიძე; კომ: მიქაბერიძე ჭიჭინაძე
ვაკე (3 ათასი) 0:3(20) 3:3(22) 3:6(29) 6:6(31) სბ(32ლ)
წბ-წბ(38) 11:6(40+3) /
16:6(42) 16:9(55) შუქი(79) 19:9(80+6ა)

<<    ასვლა-დარჩენაზე

20/11 რუსთავი 21:10 არმაზი
26/11 არმაზი 24:19 რუსთავი

>>>     საქართველოს თასი

<<    მეოთხედფინალი

12/07 აია 0:27 ლოკომოტ
13/07 უნივერსიტ (12:17) არმაზი
  ^ ორივე მოიხსნა
19/07 ლელო 21:20 დინამო

16/11

ყოჩები

7:19

აკადემია

<<    ნახევარფინალი

16/11 ლელო 16:19 ლოკომოტ
22/11 ლოკომოტ 14:26 ლელო

<<    ფინალი

 13/12 ლელო 28:9 აკადემია

ლელო: ყიასაშვილი ჯოგლიძე კორკელია სბ 75, მანჯავიძე (ლომინაძე 41) თოდუა (ზაალიშვილი 74) <10-9> ხმალაძე ჭინჭარაული (გოგია 55) / ყალიჩავა (სანიკიძე 41) ცხოვრებაშვილი მირცხულავა; ჯალაღონია (ი.დაუშვილი 50) ვ.მაისურაძე (ჩხეიძე 76) ი.მაისურაძე კაპ სბ 48-60, კოლელიშვილი (ახალაია 64) აზალაძე - 3ლ: ყიასაშვილი კოლელიშვილი ახალაია; 2გ 3ჯ: ჯოგლიძე

აკად: გურგენიძე (ჭუაძე 59) ი.დავითაშვილი წასიძე მოლოდინაშვილი (მარგიანი 40+4) ბატოიანი კაპ (მურღულია 76) <10-9> ხუხუნეიშვილი შ.დავითაშვილი / ლომსაძე (ფირცხალაიშვილი 75) მეკოკიშვილი ღამბაშიძე (დიაკონიძე 41) გაჩეჩილაძე (ლ.ობოლაძე 75) ნებულიშვილი; ნიბლაძე მაღლაკელიძე (გელაძე 41) მურვანიძე სბ 48 (დ.ობოლაძე 60) - 3ჯ: მეკოკიშვილი

რეფ ნარიმანიძე; კიდ: ჩაჩუა ნ.აბაშიძე; კომ: მიქაბერიძე ჭიჭინაძე
ვაკე (500) 7:0(10) 7:3(17) 14:3(27) 14:6(40+7) /
17:6(44) სბ-სბ(48) შუქი(50) 20:6(58) 20:9(62) 25:9(66) 28:9(73) სბ(75ლ) ბოლო(80+5)

<<    შინაური XV

15 გიორგი ასათიანი (ლოკ, 14 ირაკლი გეგენავა (ყოჩ, 13 ბესო წასიძე (აკდ, 12 სანდრო თოდუა (ლელ, 11 ლექსო ტუჩაშვილი (ლოკ; 10 ლაშა ხმალაძე (ლელ, 9 ირაკლი ღვინჯილია (ლოკ / 1 ბადრი ყალიჩავა (ლელ, 2 ჯაბა ბრეგვაძე (ყოჩ, 3 გიორგი ნაცარაშვილი (ლოკ; 4 დავით ჩიტიძე (ლოკ, 5 ვახტანგ მაისურაძე (ლელ; 6 ილია მაისურაძე (ლელ, 7 ვიტო კოლელიშვილი (ლელ, 8 ზვიად მაისურაძე (ლოკ)

<<    საუკეთესონი

ლელო: გიორგი სოსელია (არზ; ქულა: ბობა კვინიხიძე (ლოკ; მწ: ლევან მაისაშვილი (ლელ; რეფ) უჩა ნარიმანიძე; წესიერი გუნდი: აია; მოთამაშე) კოლელიშვილი

>>>     უმაღლესის სასტარტო რაზმები

<<    ყოჩები

15 მიხეილ დადეშიანი; 14-11 სანდრო ნიჟარაძე, ირაკლი გეგენავა, ბექა ადანაია, სანდრო ინაშვილი, ჯაბა სონღულაშვილი; 10 გიგი გაბუნია; 9 გიორგი კაჭარავა, როინ ქათამაძე /

1-3 ბადრი ყალიჩავა, კარლენ ასიეშვილი, ბექა შეყლაშვილი, დიტო კიკნაველიძე, ჯაბა ბრეგვაძე!ჰ გიორგი მეტრეველი!ჰ ნიკო ჭავჭავაძე; 4-5 დავით ბელაშვილი, ლადო ჩოჩიშვილი, ბექა ნიკოლაიშვილი, დავით გოგოძე; 6-8 მიხეილ არჩუაშვილი, გიორგი კალმახელიძე, ირაკლი დგებუაძე, დავით თოთაძე, ირაკლი კუჭუხიძე

მწ) ნიკო ჭავჭავაძე

<<    ლელო

15 გოდერძი ჯოგლიძე, ირაკლი ყიასაშვილი; 14-11 ზურაბ ზაალიშვილი, თორნიკე ცერცვაძე, სანდრო თოდუა, გურამ ქიზიყურაშვილი, ლაშა ფირფილაშვილი, ალექსანდრე მანჯავიძე; 10 ლაშა ხმალაძე; 9 გიორგი ჭინჭარაული /

1-3 რევაზ ჭანკვეტაძე, დავით მსხილაძე, გიორგი მჭედლიძე, გიორგი სანიკიძე, მიხეილ სუჯაშვილი, დავით კობეშავიძე!ჰ შოთა ცხოვრებაშვილი!ჰ; 4-5 ლექსო იორდანიშვილი, ვახტანგ მაისურაძე; 6-8 ილია მაისურაძე, ბექა სარდანაშვილი, ვახტანგ მძინარიშვილი, ვიტო კოლელიშვილი, თემურ ქობელაშვილი, ლაშა ახალაია

მწ) ლევან მაისაშვილი, ილია მაისურაძე

<<    ლოკომოტივი

15 გიორგი ასათიანი, ფრიდონ უდესიანი; 14-11 ლექსო გუგავა, ნონო ანდღულაძე, დავით ჟამუტაშვილი, ვატო ჩიხლაძე, ვაჟა მარსაგიშვილი, გიორგი კობერიძე, სანდრო ქავთარაძე, ვახო ბერძენიშვილი; 10 ბობა კვინიხიძე; 9 ირაკლი ღვინჯილია

1-3 ზერო პეტრიაშვილი, ნიკა მაღალდაძე, გიორგი ნაცარაშვილი, ვასილ კაკოვინი, ოთარ ტურაშვილი!ჰ; 4-5 ბაჩუკ გუჯარაიძე, ზურაბ კორკოტაძე, გიგა ნიშნიანიძე, არჩილ ჭიჭინაძე; 6-8 ლევან გენებაშვილი, ვახტანგ ახვლედიანი, ზვიად მაისურაძე, გივი ბერიშვილი, დავით ჩიტიძე

მწ) თემურ ბენდიაშვილი, დავით ჩავლეიშვილი

<<    უნივერსიტეტი

15 ირაკლი ფერაძე; 14-11 ალეკო ტუჩაშვილი, რატი ხუციშვილი, ბექა წიკლაური, ვახო კავთიძე, კოტე ჯიმუხაძე, ჯაბა კიკვიძე, ლუკა კილასონია, რატი ნუცუბიძე, ბესო კუპრეიშვილი, ილია გოგეშვილი; 10 ლაშა ბაირამაშვილი, გივი ნადარეიშვილი; 9 გიორგი ნადარეიშვილი, ალეკო ზაბახიძე, ლევან გოგია /

1-3 დავით ალადაშვილი, გიორგი ზამბახიძე, ირაკლი ქორიძე, ტარიელ დონაძე, გოგა კაკოვინი; 4-5 ლევან ზესაშვილი, ილია სურგულაძე, ლევან დარასელია, ირაკლი მასხარაშვილი, გიორგი სურგულაძე; 6-8 იოსებ კაკალაძე, ლადო კილასონია, ლადო გუნიავა, ვეფხია ტუჩაშვილი, ნიკა ლეჟავა

მწ) ბადრი ბოხუა

<<    არმაზი

15/10 დავით ჯავარაშვილი, დემირ ძნელაძე, ბექა ურჯუკაშვილი, ბადრი ურჯუკაშვილი; 14-11 ვაჟა ჩხაიძე, ოთარ მინაშვილი, სერგი ძიძიშვილი, ზურაბ ხინთიბიძე, მერაბ წერეთელი, ვაჟა კილაძე, ნიკოლოზ ბერძული, იოსებ ჭაბაშვილი, ვილი კაიფაჯიანი, გურამ თათარაშვილი; 9 გიორგი მჟავანაძე, ირაკლი ბუკია /

1-3 საბა ქართველიშვილი, გიორგი სოსელია!ჰ პაატა მაჭარაძე, გიორგი ცირეკიძე, გიორგი მალაღურაძე, გივი მებაღიშვილი, გოჩა კოლელიშვილი, გიორგი ღამბაშიძე, ზვიად ესართია; 4-5 ბექა ჯიშკარიანი, ბექა ჯავახიშვილი, არჩილ ჯვარიძე; 6-8 შოთა კანდელაკი, ზურაბ პინაიშვილი, ვარლამ თიგიშვილი

მწ) ირაკლი იმნაძე, რომან მამულაშვილი

<<    აია ქუთაისი

15-10 გიორგი გუდავა, ირაკლი ჩხიკვაძე, გაგა სინაურიძე, ჯუბა ბალანჩივაძე, ზურაბ გოგლიჩიძე, გიორგი სორდია, ვილენ შალამბერიძე, თემურ გორგიძე, გიორგი ონიანი, ლევან თხელიძე; 9 გიორგი როხვაძე, მირიან ობოლაძე /

1-3 გიორგი ტორაძე, ბექა სხულუხია, დიმიტრი გურგენიძე, სერგო ფაიქიძე, მიხო ნარიაშვილი; 4-5 დავით იობიძე, ლევან მოდებაძე, გაგა ცაცუროვი, თორნიკე ლომიძე; 6-8 ირაკლი რევიშვილი, თემურ ჩიქვინიძე, თორნიკე ძაგნიძე, გელა დიაკონიძე

მწ) ემზარ ძაგნიძე, პაატა ტყაბლაძე, ზაზა თხელიძე

<<    დინამო

15 ლაშა შუბითიძე; 14-11 ლადო გრუდკო, დათო ოდიშარია, ლევან აგიაშვილი, ვასო ჯეირანაშვილი, პაატა მაისურაძე, გოჩა ხვიჩია; 10 ლადო ავლოხაშვილი; 9 ზურაბ ღირსიაშვილი /

1-3 ბექა ონიანი, გელა სირბილაძე, შოთა მაჭარაშვილი, გიორგი შამანაძე, მერაბ გაგნიძე, ირაკლი მირცხულავა, გიორგი ხმიადაშვილი, გიორგი სვანიძე, ალექსანდრე ბერიძე; 4-5 ზურაბ ხორბალაძე, გივი მეიშვილი; 6-8 ვასო ნანიევი, დათო გუგუშვილი, ლევან რამიშვილი, მამუკა ცხადაძე, ლაშა აზალაძე, ლევან ზაქარეიშვილი

მწ) სერგო რამიშვილი, ვაჟა პაიჭაძე

<<    აკადემია

15 გუგა სუთიძე, დავით გურგენიძე; 14-11 როლანდ ბატოიანი, ალექსანდრე მურღულია, ირაკლი ოსკინავა, იოსებ ცისკარიშვილი, ბესიკ წასიძე, ოლეგ მოლოდინაშვილი; 10 ივანე დავითაშვილი, ლევან ხუხუნეიშვილი; 9 გიორგი ქოპილაშვილი, გიორგი ბეგაძე, შალვა დავითაშვილი /

1-3 ვასილ ბანდელიძე, ჯაბა დიაკონიძე, გიორგი ბარბაქაძე, ოთარ ფირცხალაიშვილი, გიორგი ღამბაშიძე!ჰ შოთა ჩიკვილაძე!ჰ ბექა მეკოკიშვილი!ჰ; 4-5 ლევან ობოლაძე, გიორგი ნებულიშვილი, ბექა გელაძე; 6-8 დავით ნიბლაძე, ალექსანდრე მალღაკელიძე, ირაკლი მურვანიძე, გიორგი ჩაჩუა, ვახტანგ მჭედლიძე

მწ) პაატა ნარიმანაშვილი, დიმიტრი ობოლაძე, გია ღლონტი

<<< >>> 

<<    ჭაბუკთა ლიგა "ა" [1990-91]

1/05-13/06 * 11/09-12/10

 აღმოსავლეთი

  მ-წ$დ

გატ:გაშ

 ყოჩები

22

11-1

315:133

 ლელო

18

  9-3

315:151

 უნივერსიტ

14

  7-5

182:171

 აკადემია

12

  6-6

272:166

 რუსთავი

8

  4-8

140:281

 ივერია

6

  3-9

125:256

 არმაზი

3

2-10$1

104:295

 

 დასავლეთი

მ-წ*ფ

გატ:გაშ

 ქუთაისი

18

8-0*2

336:078

 ფოთი

15

7-2*1

302:110

 ვანი

14

7-3

221:169

 ბორჯომი

7

3-6*1

105:182

 ქუთაისი$2

6

3-7

110:214

 ჭიათურა

0

0-10

067:388

 

ფინალებ

7/11

3#ფოთი

24:19

#4აკადემია

 

1#ლელო

16:8

2#ყოჩები

<<    ჭაბუკთა ლიგა "" [1992-93]

13/05-25/06 * 17/09-15/10

ერთი წრე

მ-წ*ფ$დ

გატ:გაშ

 შევარდენი 19 9-1*1 274:094
 ყოჩები 18

10-0*1$3

296:109
 ლელო 18 9-2*0 274:124
 ქუთაისი 16 8-3*0 437:134

 აკადემია

13 7-4*0$1 253:109
 არმაზი 10 5-6*0 233:204
 ჯიქები 10 5-6*0 202:184
 რუსთავი 10 5-5*1$1 249:148
 ფოთი 7 3-7*1 127:274
 უნივერსიტ 3 1-9*1 057:334
 ხულიგანა 2 1-9*1$1 064:407
 ივერია -2

  0-11$2

059:404

ფინალებ

28/10 4#შევარდენი 17:25 3#ყოჩები
  2#ლელო 6:15 1#ქუთაისი

<<< >>> 

>>>    თოვლის რაგბი

9-10/03    ბაკურიანი

პულები (ფერადი გადასაცმელები)

    ჯომარდელები (წითელი, საზ*მაუწყებელი (ლურჯი, ტელე*მედია (თეთრი)

    ბი*პი (ყვითელი, მწერლები (მწვანე, ჩიფსების თაობა (ნარინჯისფერი)

ნახევარფინალი

ჯომარდელები 2:1 მწერლები
საზ*მაუწყებელი 4:3 ბი*პი

ფინალი

ჯომარდელები 4:1 საზ*მაუწყებელი

მესამე ადგილი მწერლებს მიეკუთვნათ, რადგან მეტოქე შინ ნაადრევად მიბრუნდა

>>>    ქვიშის რაგბის II ტურნირი

23-24/08    ქობულეთი, ფიჭვნარი

რვა გუნდი ორ პულად + ორ-რაუნდა პლეი-ოფი

სპორტული პრესა
ჩიფსების თაობა
ვითიბი ბანკი
ტვ საქართველო
საზოგადოებრივი მაუწყებელი
აჭარის ტელევიზია
რუსთავი 2
ექიმები

^ ომის გამო აღარ ჩატარდა! 

<<< >>>